Zeeland Veel vragen over opdrachten adviesbureaus in Middelburg Geen luxe strooigoed Aanpassing erg duur Hoe heeft het Scholen moeten het hart van de wijk zijn Rekenkamer vindt meer controle op extern advies noodzakelijk. Burgemeester bezoekt drie scholen om vragen te beantwoorden. PvdA en CDA doen voorstel voor toekomst scholen Middelburg. Twee gewonden bij ongeval op A58 in Vlissingen 30 Zaterdag 1 december 2007 PZC W door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is niet duidelijk hoeveel adviesbureaus voor de ge meente Middelburg werken. Ook is niet duidelijk of al dat advies werk altijd nut heeft. Dat conclu deert de rekenkamer in een onder zoek naar externe bureaus. Het grote aantal adviesbureaus dat door gemeenten wordt ingehuurd, wekt vaak de ergernis van politici, vooral die van oppositiepartijen. Ook buitenstaanders verbazen zich over het gemak waarmee ge meenten adviesbureau's inhuren. Is dat eigenlijk wel nodig? Het is logisch om mensen van bui ten in te huren als een gemeente de kennis niet heeft om een klus zelf te doen, stelt de rekenkamer. Maar dan moet wel duidelijk zijn waarom dat nodig is. Bovendien moet achteraf duidelijk worden of de opdracht goed is uitgevoerd. Vooral omdat er veel geld in om gaat: Middelburg gaf in 2006 1,8 miljoen euro uit aan adviezen, blijkt uit onderzoek. Controle achteraf op al dat onder zoek en advies is moeilijk: de admi nistratie deugt niet, stelt de reken kamer vast. Stukken ontbreken, dossiers zijn kwijt, contracten zijn nogal eens niet (meer) aanwezig. Daarom is moeilijk na te gaan of de opdracht naar wens is uitge voerd en of die nut heeft gehad. Bovendien houdt de gemeente zich niet altijd aan de regels voor het aanbesteden van opdrachten. Of het inhuren van hulp van bui- Het is niet duidelijk hoeveel ad- viesbureaus voor Middelburg werken. Ook is niet duidelijk of dat advieswerk altijd nut heeft, concludeert de rekenkamer. ten zinvol is, is niet duidelijk. Ook is niet duidelijk waarom er voor bepaalde klussen gekozen wordt voor het inhuren van adviesbu- reau's: de gemeente heeft daar geen criteria voor opgesteld. Waarom een bepaald bedrijf de op dracht heeft gekregen is achteraf meestal ook niet te controleren. De keuze voor een bepaald bedrijf wordt niet in de stukken uitge legd. Ook als gekozen is voor een bedrijf dat duurder is dan een an der, wordt die keuze niet toege licht. 'Veelal wordt gekozen voor oude vertrouwde namen', schrijft de rekenkamer. De gemeenteraad, voor wie de re kenkamer onderzoeken uitvoert, heeft helemaal geen zicht op het aantal externe onderzoeken en ad viezen. De raad moet daar zelf iets aan doen, vindt de rekenkamer. Het college van B en W stelt dat de rekenkamer 'terecht de vinger op enkele zere plekken legt.' door Forra de Jong OOST-SOUBURG - Stichting Activitei ten Souburg, die jaarlijks Koningin nedag, het halloweenfeest en de sinterklaasintocht organiseert, heeft een groot gebrek aan geld en aan vrijwilligers. Ellen Suurmond, de voorzitter, is al dertig jaar vrijwilliger bij de stichting. Ze doet haar best al de activiteiten door te laten gaan maar het wordt steeds moeilijker. „Wij hebben al een klein budget en het lijkt ook elk jaar te krim pen. Daar komt nog bij dat de spul len steeds duurder worden. Voor de sinterklaasintocht bijvoorbeeld hebben we een krap budget. Al leen al voor de schmink voor de Pieten is veel geld nodig. Vrijwilli gers nemen gelukkig de pakken zelf mee. Als strooigoed gebruiken we alleen normale kruidnoten want die zijn het goedkoopst. Voor het leuke gemengde strooi goed met schuimpjes is helaas geen geld." De stichting heeft ook een tekort aan mankracht. Momenteel zijn er vier bestuursleden en tien vaste vrijwilligers. „Bij de intocht moes ten wij zelf de dranghekken neer zetten en opruimen, de stoet lei den en zorgen dat alles goed zou verlopen. Dat is gekkenwerk met zo weinig mensen." Het ledenaantal van de stichting is de afgelopen jaren flink gedaald. „Dertig jaar geleden was nog ieder gezin lid. Nu hebben we er hoog stens tweehonderd. Dat is jammer, want donaties helpen ons enorm." Al de activiteiten in Souburg zijn gratis te bezoeken. „Dat hoort toch ook zo. Moet je dan bij de poort je handje omhoog gaan houden? Dat is ook geen oplossing. We zullen blijven proberen de feesten door te laten gaan. Al was het alleen maar om die blije kindergezichtjes als ze de sint aan zien komen." DOMBURG - De Veerse afdeling van de Vereniging van Kampeerboeren staat nog niet te juichen bij het plan van de gemeente om de buf ferberging van het eigen riool te vergroten. Volgens de gemeente moeten bedrijven die meer eenhe den willen, hun riool aanpassen. De kampeerboeren zijn nog niet overtuigd van de noodzaak daar van, aldus A. Boogaard. Per bedrijf moet er volgens de gemeente 2500 euro geïnvesteerd worden. Dat is volgens Boogaard een hoop geld. „Zeker als daar aanvankelijk geen rekening mee is gehouden bij het doorberekenen van de bedrijfs plannen." door Dewi Gigengack MIDDELBURG - „Geen enkele politie agent vindt het leuk om geweld te gebruiken", zei de Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar gisteren in drievoud. En drie keer kreeg hij daarop boegeroep en ge joel te horen. Schouwenaar gaf op twee locaties van de CSW en op Nehalennia uitleg over het politie optreden tijdens de scholierensta king van vorige week vrijdag. Agenten sloegen op protesterende kinderen in met knuppels. Opnieuw hebben honderden scho lieren zich verzameld op de school pleinen en in de aula. Maar de sfeer is niet te vergelijken met die van de week daarvoor. Muziek vro lijkt de boel op, en spandoeken met 'Zuur, zuur, zuur, geen 1040 uur' en 'Rood, wit, blauw, de poli tie doet auw' vatten de redenen voor deze staking bondig samen. De belangstelling voor de speciale actie op de drie scholen is groot. Brugklassers met tassen zo groot als hun bovenlijf staan vooraan, daarachter staan de oudere leerlin gen en de leraren met protestbor den. Bijna niemand is naar de lan delijke staking in Amsterdam. De scholieren willen antwoord op hun vragen over het geweld dat de politie een week eerder gebruikte. Op de CSW-locatie Elzenlaan klimt stakingsleider Sander Nijs- sen samen met de burgemeester op het podium. „We gaan de com missievergadering van dinsdag even dunnetjes overdoen", kon digt Sander de vragensessie aan. Ook in de aula van Nehalennia wordt de burgemeester overspoeld met vragen van de leerlingen. „Op televisie zagen we dat u een interview gaf terwijl daarachter ie mand geslagen werd. U zei: 'dat gaan we achteraf bekijken', maar dan is het toch al te laat?" Hoe gaat het nu verder? - Voorlopige conclusies uit een eerste onderzoek waren deze week nog geen reden om politieagenten te schorsen of uit hun functie te zetten. De rijksrecherche onderzoekt aangiften tegen het Middelburgse korps. Klachten worden behandeld door een onafhankelijke klachtencommissie. Ook de stapel pamfletten die de scholieren gisteren aan de burgemees ter aanboden worden door die commissie behandeld. Wanneer de onderzoeken klaar zijn is niet bekend. „Denkt u dat het rustiger was ver lopen als de politie er niet bij was geweest?" „Onze directeur heeft u gevraagd niet op te treden. Hoe heeft het dan toch zo uit de hand kunnen lo pen?" „Voor het gebruik van de wapen stok zijn regels. Zijn die wel opge volgd?" Schouwenaar neemt rustig het woord. „Er zijn fouten gemaakt. Daarvoor nogmaals mijn excuses. Bij de politie gaat het zoals bij voet bal. Er zijn spelregels, maar die worden soms overtreden." „Maar bij voetbal krijg je een gele kaart!", klinkt uit de menigte. „Daar beslist de rechter over", is het antwoord. Na afloop krijgt Schouwenaar een dik pakket met posters en pamflet ten met klachten van leerlingen. 'Het is net als bij voetbal. Er zijn spelregels, maar die worden soms overtreden' Namens alle scholieren overhandi gen Sander Nijssen en Hanne Geerse de burgemeester een ban- ketstaaf in de vorm van de letter K, „Van Koos, maar vooral van Klacht". Zijn reactie 'die ga ik sa men met de politie opeten' valt niet goed: gefluit en een hard 'boe geroep' zijn het gevolg. Directeuren van de twee scholen gemeenschappen Frida Steenblik en Leo de Kraker zijn blij met de actie. „Het is goed dat de scholie ren de kans kregen hun emoties de vrije loop te laten", zegt Steen- blik. „Ik waardeer het ook dat de burgemeester hier is." „Het is een actie voor en door leer lingen, en zo hoort het ook", is de reactie van De Kraker. „De onvre de is duidelijk voelbaar, en in feite gaat het de leerlingen om één ding. Ze willen horen: 'jongens, we zijn fout geweest'. En terecht, want ze zijn ook fout geweest." www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Basisscholen moe ten meer zijn dan een gebouw waar je als kind iets leert. Ze moe ten, als het aan de Middelburgse PvdA en CDA ligt, een veel belang rijker rol spelen in de wijk waar ze staan. Niet alleen kinderen moe ten er terecht kunnen, de schoolge bouwen moeten ook voorzienin gen bieden, bijvoorbeeld op het ge bied van zorg. Middelburg was al van plan om meer zogenoemde brede scholen te ontwikkelen, onder meer in Dauwendaele, maar dat gaat de fracties niet ver genoeg. Er moet een uitgebreide visie komen over welke functies de wijkscholen kun nen krijgen. Daarbij moeten de scholen én de ouders worden be trokken, vinden de fracties. Als dat klaar is, moeten er duidelij ke plannen worden gemaakt voor de basisscholen in alle wijken en dorpen van de gemeente. Wat de PvdA en het CDA betreft zijn de wijken Mortiere en Dauwendaele het eerst aan de beurt. In de nieuwbouwwijk Mortiere is nu he lemaal geen school gepland. De kinderen in die wijk moeten in een andere buurt naar school. VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de kruising A58 met de Veerhaven- weg in Vlissingen zijn gisterochtend even na negen uur twee personen gewond geraakt. Een 18-jarige auto mobilist uit Heinkenszand reed over de A58 en sloeg linksaf de Veerha- venweg op terwijl een 56-jarige Viis- singer vanaf de Sloeweg de A58 op reed. Op de kruising kwamen de twee met elkaar in botsing. De 56-ja- rige man raakte bekneld en moest door de brandweer uit zijn voertuig worden bevrijd. Hij is met onbekend letsel naar het ziekenhuis in Vlissin gen gebracht. De 18-jarige is ter plaatse door ambulancepersoneel onderzocht en behandeld. Beide au to's werden geheel vernield. De poli tie onderzoekt de oorzaak van de botsing en vraagt getuigen zich te melden bij het politiebureau in Vlis singen ofte bellen met 0900-8844. foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68