Zeeland PZC Nieuwe wijken energiezuinig WOON PLAZA M I DDELBU RG oft 29 Strandjutten Recordbedrag banketletters WALCHEREN 42 en 43 35 Proef met duurzaam bouwen in Middelburg en Sint Laurens. Van ruilen komt nu eens geen huilen naast Hotel Arneville Trendhopper. Boxspring de Busje komt zo ROC Zeeland begint eigen dansopleiding Zaterdag 1 december 2007 Kamer van Koophandel krijgt bouwgrond voor 1 euro van Vlissingen Tip? redwalch@pzc.nl door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg heeft de nieuwe wijk Es- senvelt in Middelburg en de uit breidingswijk in Sint Laurens aan gewezen als 'proefproject duur zaam bouwen'. De gemeente wil met de proef energiezuinig bou wen stimuleren en ervaring hier mee opdoen. In overleg met de projectontwikkelaars van de wij ken wordt gekeken naar de invul ling van het project. In Essenvelt - de nieuwe wijk die ten zuiden van de Erasmuswijk komt - worden vanaf 2010 in drie jaar tijd driehonderd woningen ge bouwd. In Sint Laurens gaat het om honderdvijftig huizen, die óf binnen drie jaar óf binnen een lan gere periode worden neergezet aan de zuidwestkant van het dorp. De Middelburgse gemeenteraad moet over het bouwtempo in ja nuari of februari een beslissing ne men. De gemeente heeft op een rijtje ge zet naar welke duurzame en ener giezuinige doelen wordt gestreefd. De nieuwe woningen zullen zo veel mogelijk 'zongericht' worden verkaveld en ontworpen. Minstens zeventig procent van de huizen moet gebruik kunnen maken van zonne-energie. Een andere manier om energie te besparen is het verwarmen en koe- WJj In de nieuwe wijk Essenvelt in Middelburg en de uitbreidings wijk in Sint Laurens zullen duur zame en energiezuinige wonin gen worden gebouwd. len van de woningen door een on dergronds energiesysteem in com binatie met elektriciteit. Er hoeft dan geen gasnet te worden aange legd. De gemeente is voorstander van zo'n ondergronds systeem, maar heeft in overleg met de ont wikkelaars besloten de keuze hier voor nog uit te stellen. Pas als het stedenbouwkundig plan klaar is en de bodem is onderzocht, wordt een beslissing genomen. Zo'n ondergronds energiesysteem wordt ook toegepast in de nieuwe wijk Souburg-Noord. Ook hier wordt geen gasnet aangelegd. Warmtepompen in de grond moe ten zorgen voor verwarming in de winter en koeling in de zomer. Het is volgens de gemeente Mid delburg nu nog niet duidelijk of en met hoeveel de bouwkosten zullen stijgen door duurzaam te bouwen in Essenvelt en Sint Lau rens. Dit kan pas worden vastge steld als duidelijk is voor welke maatregelen wordt gekozen. De kosten voor energiebesparende maatregelen worden doorbere kend aan de woningeigenaren. Die verdienen ze terug omdat het ener gieverbruik afneemt. VLISSINGEN - Waar er twee ruilen, moet er één huilen. Tenminste, zo gaat het nogal eens bij kin deren. Stichting Allijn wil juist het tegenoverge stelde bereiken met de 'drie delen en ruilen met plezier dagen' die in Vlissingen worden gehou den. Gisteren bracht Jeanne van Dilst (op de foto op de achtergrond) een tas en een vaasje en ze ging weg met walnoten en kaarsen. Gerda de Gans (voorgrond) kwam met kaarsen en pantof fels en vertrok met een soort notitieblok en hap jesbakjes. Vandaag kunnen nog van 11.00 tot 16.00 uur spullen worden gebracht en opgehaald op de ruilbeurs in CasAllijn, President Roosevelt- laan 744 in Vlissingen. Op 21 december is er een kerstpakkettenruilbeurs. foto Ruben Oreel collection UW1-. I WON ES Goed Slapen"' Elke ie zondag van de maand geopend! Gratis parkeren! www.woonplazamiddelburg.nl OOSTKAPELLE - De strandjutter van natuurmuseum Terra Maris in Oostkapelle neemt morgen weer mensen mee voor een strandwan deling. De wandeling begint om 14.00 uur. Aanmelden verplicht. 'ART NE*S ECHTE MAKELAAR 0 118-616617 door Forra de Jong ARNEMUIDEN - De banketletteractie van 'Arnemuiden helpt Teius' heeft net zoals alle andere jaren een recordbedrag opgebracht. Dit jaar is er voor 21.600 euro aan ban ketletters verkocht. Wim Joosse, de organisator, is tevreden. „Dit is al het vijftiende jaar dat we de let ters verkopen en steeds brengt de actie meer op." Het bedrag wordt nog verdubbeld door de Nationale Commissie voor internationale samenwerking en Duurzame Ontwikkeling. Het geld is bedoeld voor de bouw van een verzorgingstehuis in Teius, het Roemeense dorp waarvoor Arne muiden al bijna achttien jaar geld en spullen inzamelt. Joosse: „Als de arme ouderen in Roemenië geen familie meer heb ben, is er niemand die voor ze zorgt. Zij kunnen dan terecht in het verzorgingstehuis dat wij gaan bouwen. Er is ook al een soort thuiszorg opgezet." Basisschoolleerlingen uit Arnemui den zijn met bestellijsten voor de letters langs de deuren gegaan. Ook zijn bedrijven en instellingen benaderd door 'Arnemuiden helpt Teius'. Bakker Bliek uit Middel burg bakt het banket. Op 4 decem ber worden de letters bezorgd. Tip? redactie@pzc.nl Het Terneuzense raadslid deed mee aan de evacuatie-oefening van de wijk Othene en zag wat er allemaal bij komt kijken. Men sen opsporen, registreren, evacue ren, opnieuw registreren... hij vond het ontzettend boeiend. Tot een uur of twee. De Terneuze- naar begaf zich naar de bushal te, waar een vipbus (voor héél be langrijke mensen) zou staan die hem weer naar huis zou breng en. Zijn collega's waren echter al lang gevlogen, inclusief bus. En dus nam hij morrend plaats in een gewone bus'. Totdat hij een bekende zag, vroeg of hij mocht meerijden en tierde: „Dat regis tratiesysteem werkt voor geen meter. Ze zijn mij vergeten!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67