23 reizen rCÏ In Chatham, op een uur rijden van Londen, heeft dit jaar Dickens World haar poorten geopend. Esther Gotink heeft een kijkje genomen in het gloednieuwe themapark in een oud jasje. O 0 reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 1 december 2007 Dickens World is vier voetbalvelden groot en heeft 89 miljoen euro gekost. Er werken 200 mensen en men rekent op ca. 300.000 bezoekers per jaar. Zou Charles Dickens zich omdraaien in zijn graf of zich in de han den wrijven van genot? Een eigen amusements park is niet het eerste dat een lite rair grootmeester van zijn pennen vruchten verwacht. Een Britse on dernemer zag heil in zo'n initiatief en vertaalde de befaamde werken van de negentiende-eeuwse schrij ver naar een 89 miljoen euro kost end park: Dickens World. Het contrast tussen Chathams win kelgebied in het Engelse graafschap Kent en het interieur van de nieu we Dickens-attractie had niet gro ter kunnen zijn: Chatham is licht, Dickens World duister. Chatham is akelig modern, Dickens World Vic toriaans pover. Chatham is druk, Dickens World muisstil. Een on heilspellend voorteken voor een park dat nog maar net zijn deuren heeft geopend. De keuze voor Chatham is niet vreemd: Dickens (1812-1870) woon de hier van zijn vijfde tot zijn tien de jaar, toen zijn vader werkzaam was in het betaalkantoor van de marine. Het was in de tijd van de oude paarden- koetsen, de imposan- ^Jjg gj^ te zeilschepen en de bedrijvige wer ven, een iets ander beeld dan de plek waar zich nu het pretpark bevindt, in geklemd tussen een Odeon bioscoopcomplex en een Marks 8c Spencer waren huis. Bij binnenkomst verandert dat beeld: Dickens World is opvallend aangenaam aan gekleed en geeft wel degelijk een indruk van hoe het er in de Dickensiaanse periode aan toeging. Bezoekers lopen bij binnenkomst over een loopbrug en worden van daar teruggeslingerd in de tijd. Dan komen ze op een centraal dorpsplein, omringd door histori sche panden waaronder The Old Curiosity Shop, naar Dickens' gelijk namige boek, en de fabriek waar Charles als twaalfjarig jongetje de kost moest verdienen, toen zijn va der wegens schulden in de gevange nis zat. Het was één van Dickens' meest el lendige ervaringen die een belang rijk onderdeel vormt in zijn latere, meest autobiografische werk David Copperfield. Het plein wordt gevuld met een twintigtal acteurs verkleed als per sonages uit meesterwerken van de schrijver. Zo is er de rattenvanger Ned, de dronkaard William Sykes, schoolmeester Dothebys en een groep knechten en dienstmeiden die zichzelf vermaken met spelle tjes als tikkertje, touwtjespringen en stoelendans. Ze demonstreren kaarttrucs en improviseren sketches. De schoolmeester lokt je naar zijn klaslokaal waar je wordt getest op je Dickens-kennis. Op de muren achter zijn lessenaar staan disciplinaire teksten als 'Respecteer je Meerderen' en 'Word Gezien en Niet Gehoord'. Dickens World is kien vormgege ven. De gaslampen, kinderkopjes Reconstructie van de sloppenwijken en achterbuurten van het Victori aanse Londen. Verschillende karakters uit de boeken van Charles Dickens bevolken het themapark. Dickens World ademt de sfeer van achterbuurten, kinderarbeid en armoede. infographic JD bron en foto's: Dickens World en het roet zijn niet echt, maar wie bereid is mee te gaan in deze fictie ve wereld en zijn verbeelding ge bruikt, waant zich terug in de tijd. Over het leven en de werken van de literaire grootmeester wordt ver haald door middel van zogeheten 'animatronische ervaringen': een combinatie van driedimensionale filmprojecties en robotten aange kleed als karakters uit Dickens' fic tieve en echte wereld. Er is een spookhuis van Ebenezer Scrooge (waar de oude man uit A Christmas Carol zijn geesten ont moet, hoewel er niets engs aan is), een Fagin's Den (Fagins huis uit het boek Oliver Twist waar jonge tjes leerden zakkenrollen, hoewel het hier een speelhoek voor peu ters is) en een boottocht over een nagemaakte, vervuilde Thames met animatronische ratten in het bruine water (waarmee de vlucht van Magwitch uit Great Expecta tions wordt nagebootst, hoewel het minder jachtig is). Dickens World is geen pretpark. Er zijn geen avontuurlijke dodemans- ritten en dikke suikerspinnen. Wie een Efteling of Disney World ver wacht, zal teleurgesteld worden. Het project is van bescheiden om vang en biedt geen hele dag uit. Het is te combineren met een be zoek aan maritiem Chatham. Victoriaanse armoede in Dickens World V Dickens World Dickens World ligt in het winkelcentrum aan de Leviathan Way in Chatham Maritime (ongeveer een uur van Londen, Dover en de Kanaaltunnel). Toegang bedraagt 18,75 voor volwassenen en 11,25 voor kinderen (onder de 5 jaar gratis). Dickens World is in de wintermaanden elke dag open van 10.00 tot 17.30 uur, in het hoogseizoen blijft de attractie open tot 19.00 uur. Helaas is de attractie 25 december dicht. www.dickensworld.co.uk Harwich 1 ENGELAND Dickens World Chatham Dover Kanaal HET KANAAL NOORDZEE Calais Boulogne- sur-mer FRANKRIJK The Britannia Theater Met o.a. korte voorstellingen. Dotheboys Hall Authentieke Victoriaanse school. Newgate Prison Gevangenis uit begin 19de eeuw. The Courtyard Binnenplaats voor voorstellingen, parades en concerten. Ebenezer Scrooge's spookhuis Restaurant The Dark Ride Boottocht door de riolen van ondergronds Londen plus een Magical Flight boven de Londense daken. Fagin's Den Speelhoek voor kinderen. Peggoty's Boathouse Drie dimensionale filmshow. Dickens Museum Modern schoollokaal Voor lessen en conferenties. The Old Curiosity Shop Souvenirwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55