2i reizen B rtf ff j^ii reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 1 december 2007 Boven: Genieten van het uitzicht op de jungle. Onder: Moskee in de hoofdstad. foto's Thijs Heslenfeld Aan groen geen gebrek in Brunei. de ongelijk verdeelde rijkdom geen bron van jaloezie en onvrede on der de bevolking en dat heeft waar schijnlijk te maken met het feit dat de sultan deelt. Oké, de hele fami lie woont in paleizen en het is een en al goud wat er blinkt, maar de 370.000 Bruneiers profiteren ook van de rijkdom. Er is gratis onder wijs en gezondheidszorg. Als je voor de overheid werkt, krijg je een prima huis, inkomstenbelas ting bestaat hier niet. Nadeel van al die oliedollars is on vermijdelijk dat de bevolking lui is geworden. Bruneiers willen het liefst bij de overheid werken. Maar liefst 6o procent van de bevolking is ambtenaar en ondernemers zijn hier zeldzaam. Om het vuile werk op te knappen (bouw, wegwerk, schoonmaak) zijn er vele tiendui zenden gastarbeiders in Brunei. Je merkt het al als je in de rij staat bij de douane: de Indonesiërs, Ma- leiers, Indiërs en Bengalezen wach ten geduldig op hun beurt. Ze heb ben grote mappen met longfoto's onder de arm, want in Brunei zor gen ze ervoor dat' alleen gezonde gastarbeiders het land in komen. Een aids-test is ook verplicht. Het best bewaarde geheim van Brunei is de jungle. Borneo staat bekend om zijn woeste en onont gonnen jungle, maar die dagen lij ken bijna voorbij. Zowel in het Ma leisische als het Indonesische deel is de kaalslag in volle gang. Maar in Brunei is eigenlijk nooit commer cieel een boom gekapt. Ze hadden toch geld genoeg. Dus is het Ulu Temburong National Park een must voor elke natuurliefhebber. Ie verblijft hier in keurig verzorgde accommodaties en het is maar een paar uur reizen naar het midden van het oerwoud. Er zijn slangen en reusachtige bosmieren met gro te kaken. Maar de gids weet: die slang is niet giftig en die enorme mier kun je gewoon oppakken, want het is helemaal geen mier. Dode bladeren blijken vlinders, do de takjes wandelen opeens weg en als je een jonge hond hoort blaf fen, is het waarschijnlijk een gek ko. Of een blaffend hert natuurlijk, want die heb je ook nog. 's Nachts komt er een hele batterij motten op het tl-licht af Sommige motten zijn zo groot als mijn hand. De echte topattractie van dit park zijn de drie uitkijktorens die je tot boven het dichte bladerdek van de jungle brengen. Hier sta ik om kwart voor zes 's ochtends, hele maal alleen, op 40 meter hoogte. In het oosten begint de lucht iets te verkleuren en het lawaai uit het dichte bladerdek neemt verder toe. Dichte mistflarden bewegen zich door de boomtoppen, waardoor het landschap er steeds weer an ders uitziet. Ook de kleuren veran deren naarmate de zon hoger komt. De ene na de andere vogelsoort ontwaakt en begint te roepen. Gro te motten fladderen voorbij en ik zie de eerste vlinders. Dan is er op eens geritsel. Een lange, harige arm komt uit het groen tevoorschijn en rukt in een snelle greep een hand vol frisgroene bladeren los. Verder op nog één. Dan verschijnt er een hoofd in beeld. Een paar nieuwsgie rige ogen nemen me even op. Dan gaat de gibbon - want dat is het - verder met zijn ontbijt. Na een mi nuut of vijf zijn de lekkerste blaad jes wel op, dan zwaait de prachtige aap in drie of vier lome slagen naar een volgende boom. Het frustrerende van een jungle- trek is vaak dat je zo enorm veel hoort, maar bijna niets ziet. Dat is hierboven andersom: soms zie ik al iets voordat ik het hoor! Drie uur lang geniet ik van het onwerke lijk mooie uitzicht en het krankzin nig mooie concert. www.malaysiaair.com www.theempirehotel.com www.tourismbrunei.com www.exploreborneo.com www.sheraton.com/utama Malaysia Airlines heeft goede verbindingen met Brunei via Kuala Lumpur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53