O O o O O NWO NWO DENATIONALE WETENSCHAPSQUIZ v15 PZC Zaterdag 1 december 2007 Ook deze keer kunt u uw hersenen pijnigen op de tergende vragen van de Nationale Wetenschapsquiz. Maar u bent natuurlijk al helemaal in de sfeer wegens de voorrondes waarin de Knapste Familie van Nederland wordt gezocht (elke donderdag om 20.50 uur op Nederland 2). Het winnende familieteam neemt het in de grande finale op kerstavond, 22.45 uur Nederland 3, op tegen de hoogleraren. De veertiende editie van de quiz, bekend om zijn makkelijke vragen en zijn lastige antwoorden, wordt gepresenteerd door Leon Verdonschot met assistentie van Denvis (Dennis Grotenhuis). De strijders op tv krijgen honderd minuten de tijd. U kunt er thuis tot 17 december over doen om met behulp van naslagwerken, vrienden of het internet de quiz te kraken en een reis te winnen naar lonkende bestemmingen. Individueel of met een schoolklas Inzenders kunnen individueel of met een schoolklas meedoen. De individuele inzenders dingen dit keer mee naar geheel verzorgde ontdekkingsreizen voor twee personen naar: Lachen, Leuk, Leut of Loilum. Schoolklassen maken kans op een schoolreis naar Loilum. Hoe doet u mee? Ga naar www.vpro.nl/nwq of www.nwo.nl/quiz en vul daar de juiste antwoorden in. Of knip onderstaande antwoord bon uit, kruis de goede antwoor den aan en stuur deze op naar onderstaand adres. Zorg dat de antwoorden uiterlijk op maandag 17 december binnen zijn! NWO De Nationale Wetenschapsquiz Postbus 93138 2509 AC Den Haag Veel plezier en veel succes! 2007 VEERTIENDE EDITIE Hoe behoud je het best voor enkele uren de bubbeltjes in een halflege fles champagne? a) Als je de fles zonder kurk bewaart met een zilveren voorwerp erin. b) Als je de fles afgesloten op kamer temperatuur bewaart. c) Als je de fles zonder kurk in de ijskast bewaart. Hoe drinken giraffen zonder dat water hun neus uit loopt? a) Ze nemen een slok water en komen omhoog om het water in hun slokdarm te laten lopen. b) Ze drinken net ais dieren met kortere nekken, zoals paarden en zebra's. c) Ze sluiten hun neusgaten. Twee personen slapen in een tent. Ze beschikken over twee slaapzakken. Resulteert het aan elkaar ritsen van de slaapzakken in meer of minder ruimte per persoon? a) Maakt geen verschil. b) In afzonderlijke slaapzakken heeft ieder de meeste ruimte. c) In een grote gezamenlijke slaapzak heeft ieder twee keer zoveel plek. Verbrand je tijdens het skiën vanaf de Zugspitze op een zonnige winterdag sneller dan aan het strand bij Zandvoort op een zonnige zomerdag? a) Ja, sneeuw reflecteert de UV-stralen extra, waardoor de straling sterker is dan op het strand. b) Nee, de zonkracht aan de kust is veel sterker dan in de bergen. c) Nee, alleen de lichaamsdelen die verbranden verschillen. We nemen een kop koffie, gieten er een scheut Tia Maria in en doen er dan nog een scheutje koffieroom in. Wat gebeurt er? a) De koffieroom zakt meteen in het midden naar beneden. b) De koffieroom schift onmiddellijk. c) De room begint spontaan te pulseren. Je zet een brandende kaars in een glazen jampotje op de rand van een draaischijf. Naar welke kant gaat de vlam, als de schijf stationair draait? a) Naar achteren. b) Naar buiten. c) Naar binnen. Welke klank hoor je als je naar een opname luistert van iemand die pa-pa' zegt, en tegelijk een filmpje ziet van iemand die met zijn lippen een 'ka-ka'-beweging maakt? a) pa-pa b) ta-ta c) la-la Het monogame huwelijk gebaseerd op liefde en vrije wil van de partners kreeg in Europa zijn juridische vorm tijdens de Middeleeuwen. Op welk recht steunt het normenstelsel dat doorslaggevend was voor deze innovatie? a) Het Romeinse recht. b) Het Germaanse recht. c) Het kerkelijk recht. Kunnen mensen elektromagnetische golven van mobiele telefoonmasten voelen? a) Ja, dat kan iedereen. b) Sommige mensen kunnen dat wel. c) Nee, dat kan niemand. Het Panorama Mesdag is een cilin dervormig schilderij dat enkele meters van de toeschouwers is verwijderd. Aan de horizon zie je heel kleine scheepjes. Zie je die beter met een verrekijker? a) Nee, met een verrekijker kun je niet scherp zien op die kleine afstand. b) Nee, je zult alleen de structuur van het schilderij beter zien. c) Ja, je zult die scheepjes nu veel duidelijker zien. Als je een lamp tegen je duim houdt, zie je door het weefsel een rood schijnsel. Hoe komt dat? a) Door de zuurstof in het bloed. b) Door de samenstelling van het licht. c) Door lichtverstrooiing in het weefsel. Had de Franse Revolutie positieve invloed op de Franse kookkunst? a) Nee, de Franse Revolutie moest niets hebben van kookkunst. b) Nauwelijks, er bestond toen nog geen kookkunst in Frankrijk. c) Ja, de kookkunst kreeg een impuls door de Revolutie. Waarom worden de poten van een kerstkalkoen of ander gevogelte tijdens het braden vaak bedropen met vet? a) Om een lekker korstje te krijgen. b) Om het vlees af te koelen. c) Om het vlees overal heet te houden. Je gooit een aantal keren met een dobbelsteen. Welk van de volgende drie uitkomsten maakt de grootste kans? a) Dat je in 6 worpen minstens eenmaal een zes gooit. b) Dat je in 12 worpen minstens tweemaal een zes gooit. c) Datje in 18 worpen minstens driemaal een zes gooit. Je hebt twee identieke blikjes cola. Eén schud je, de ander niet. Ze rollen daarna tegelijk een helling af. Welk blikje is eerder beneden? a) Het geschudde blikje. b) Het ongeschudde blikje. c) Beiden tegelijk. Er ligt een groene, halfrijpe banaan op een schaal. Na een aantal dagen is deze rijp en geel geworden. Wanneer bevat de banaan de meeste calorieën? a) in halfrijpe, groene toestand. b) In volrijpe, gele toestand. c) Geel en groen bevatten evenveel calorieën. Gebruikt een vliegtuig dat tegen de klok invliegt in de regel meer of minder energie dan hetzelfde vliegtuig op de retourvlucht van dit traject? a) Meer. b) Minder. c) Dat hangt af van de vlieghoogte. Waarom is slechts een klein gedeelte van de middeleeuwse Arabische wetenschap in middeleeuws Europa bekend geworden? a) Het Christelijke Europa had geen belang stelling voor bijvoorbeeld het berekenen van Islamitische gebedstijden en de richting van Mekka. b) De kruisvaarders waren onvoldoende getraind om iets van wetenschap te begrijpen. c) De Europese vertaalcentra waren ver verwijderd van de Arabische wetenschaps centra. Wat is de zuinigste manier om je bad te laten vollopen met water van 38 graden Celsius? a) Eerst het koude water erin. b) Eerst het warme water erin. c) Meteen de mengkraan goed afstellen. Wanneer loopt een bad water het snelst leeg? a) Als er iemand in zit. b) Als er niemand in zit. c) Met of zonder iemand erin, het bad loopt altijd even snel leeg. Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Maak het goede vakje helemaal zwart a b c 1 O O O 2 O O O 3 O O O 4 O O O 5 O O O 6 O O O 7 O O O 8 O O O 9 O O O 10 O O O 11 O O O 12 O O O 13 O O O 14 O O O 15 O O O 16 O O O 17 O O O 18 O O O 19 O O O 20 O O O Naam krant Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Leeftijd Beroep bezigheid Man vrouw Als u meedoet met een schoolklas vul dan hierboven de naam van de contact persoon in en hieronder de naam en adresgegevens van de school, de klas en het aantal leerlingen van de klas. Naam school Klas Aantal leerlingen Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: NWO, De Nationale Wetenschapsquiz, Postbus 93138, 2509 AC Den Haag Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Uitslag en uitzending De Nationale Wetenschapsquiz wordt georganiseerd door de Neder landse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en VPRO. Kijk voor de antwoorden naar de Nationale Wetenschapsquiz op 24 december om 22.45 uur, Nederland 3. In de uitzending worden ook de prijswinnende kranteninzenders bekendgemaakt. De antwoorden zijn na afloop ook op Teletekst en in de VPRO-gids terug te vinden. Een uitgebreide toelichting staat vanaf 25 december op de internetsites van de VPRO (www.vpro.nl/nwq) en van NWO (www.nwo.nl/quiz). Papieren afdrukken daarvan zijn aan te vragen via e-mail: ff quiz@nwo.nl of per post: f JÊ NWO, afdeling Voorlichting en Communicatie, Postbus 93138, 2509 AC Den Haag. (Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespon deerd, Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. Inzenders kunnen of persoonlijk of klassikaal meedoen. Dus met niet meer dan één inzending per persoon. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De prijzen gelden vanuit de Benelux in het jaar 2008.) En heeft u nog een prangende vraag, die het waard is om volgend jaar in de quiz behandeld te worden? Mail deze dan naar quiz@nwo.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45