O O 0 O O O O v14 d eNATIONALE O x NfO Is* Zaterdag 1 december 2007 PZC -CEE O 7 TIENDE Kunnen duiven zichzelf kietelen en gaan ze dan lachen? Als je een zachte voetbal in een glaasje met cola schopt, gaat de prik er dan uit? Zien nacht vlinders wel verschillende kleuren bij een kaarsvlam? En hoe komt het dat baby's net na de geboorte allemaal dezelfde blauwe vingerafdrukken hebben? Valt niet mee hè, de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR? Dit zijn maar nepvra- gen. De echte vragen vind je hiernaast. Dus doe ook moe dit jaar! Misschien win je dan wel een spannende ontdekkingsreis met je ouders en je broers en zussen naar een hoofdstad in Europa! Wat moet je doen? Maak de quiz op internet op www.nwo.ni/quiz of www.vpro.nl/nwq. Of knip onderstaande antwoordbon uit, kruis de goede antwoorden aan en stuur deze op naar onderstaand adres. Zorg dat je antwoorden uiterlijk maandag 17 december binnen zijn! NWO De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR Postbus 93138 2509 AC Den Haag En dan maar wachten tot zondag 30 december. Want 's ochtends om 11.00 uur zendt VPRO's Villa Life op Z@pp de Nationale Wetenschaps quiz JUNIOR uit. Zes quizkandidaten proberen via veel leuke experimenten, films en professoren om er achter te komen hoe het precies zit. Actrice Georgine Ver baan is de presentator. Wie kan er meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR is bestemd voor kinderen die op de basisschool zitten. Als je wint en in Nederland, Beigië of Luxemburg woont, mag je in 2008 met je ouders/verzorgers eri broertjes en zusjes een weekend op ontdekkingsreis naar Een Europese hoofdstad naar keuze (1 ste prijs) Een hoofdstad in de Benelux naar keuze (2de prijs) Een provinciehoofdstad in Nederland naar keuze (3de prijs) De beste basisschoolklas wint een reis met de heie klas in 2008 naai een Neder landse provinciehoofdstad. Als je meedoet met je schoolklas, dan mag je niet ook zeif nog eens meedoen Lukt het je niet om op 30 december naar Villa Achterwerk te kijken, geen nood. De antwoorden staan ook op Teletekst en in de VPRÓ-gids. Een uitgebreide uit leg kun je vanaf 31 december vinden op de site van NWO www nwo.nl/quiz) en de VPRO (www.vpro.nl/nwa). Je kunt de antwoorden ook schriftelijk opvragen bij NWO, afdeling Voorlichting Communicatie, postbus 93138, 2509 AC Den Haag, e-mail qiiiz@nwo.nl. Maximaal één inzending per schoolklas of per persoon. En hooguit één prijs per huisadres. Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespon deerd. [Kinderen van bureaumedewerkers van NWO en VPRO kunnen helaas niet meedoen.] Veel plezier en veel succes! Hoe drinken giraffen zonder dat water hun neus uit loopt? a) Ze nemen een slok water en komen omhoog om het water in hun slok darm te laten lopen. b) Ze drinken net als dieren met kortere nekken, zoals paarden en zebra's. c) Ze sluiten hun neusgaten. a) Op lange ski's zak je minder diep weg dan op korte ski's. b) Lange ski's zijn zwaarder dan korte ski's. c) Lange ski's zijn holler dan korte ski's. a) Door de blikjes ongeopend in een bak water te leggen. b) Door een roestige spijker in de blikjes te hangen. c) Door zand in de blikjes te strooien. Waarom zien we in wit licht een mengsel van gele en blauwe verf als groen? a) Het verfmengsel kaatst groene lichtdeeltjes terug. b) Het verfmengsel filtert alle kleuren licht weg behalve groen. c) Ons oog kan na menging het verschil tussen geel en blauw niet meer zien. Hoe komt het dat een ouder wets televisiescherm verkleurt als je er een magneet bij houdt? a) De magneet buigt elektrische deeltjes in de beeldbuis af. b) De magneet buigt fluorescerende deeltjes in het beeldscherm af. c) De magneet verandert de golflengte van het uitgezonden licht. Waarom doet het pijn als je plat op je buik in het zwembad valt? a) In je buik zitten de meeste zenuwen. b) Je zenuwen zijn extra gevoelig als je er recht op drukt. c) Water gaat slecht opzij als je er plat op valt. Waarom daal je op lange ski's sneiler een berg af dan op korte? Je hebt twee blikjes cola, waarvan het etiket is afgeplakt. Het ene bevat light, en het andere gewone cola. Hoe ontdek je in welk blikje de light cola zit? Klinkt een draaiorgel op een koude winterdag hoger of lager dan op een warme zomerdag? a) Hoger. b) Lager. c) Een draaiorgel klinkt altijd hetzelfde, ongeacht de weersomstandigheden. Maak het goede vakje zwart a b c 1 O O O 2 O O O 3 O O O 4 O O O 5 O O O 6 O O O 7 O O O 8 O O O 9 O O O Jongen/meisje Hoeveel keer heb je a als het goede antwoord aangekruist? a was keer goed IWO Naam krant Naam Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail Leeftijd Hobby Stuur de bon in een gefrankeerde envelop naar: NWO, De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR, Postbus 93138, 2509 AC Den Haag Als je meedoet met een schoolklas vul dan hierboven de naam van de contactpersoon in en hieronder de naam en adresgegevens van de school, de klas en het aantal leer lingen van de klas. Naam school Klas Aantal leerlingen Wat gebeurt er als je een bak snoepspekjes onder een glazen stolp zet en de lucht onder de stolp weg zuigt? a) De spekjes worden slap. b) De spekjes worden groter. c) De spekjes worden kleiner. Waarom krijg je hoofdpijn als je te snel een ijsje eet? a) Je hersenen krimpen door de kou en slaan tegen je schedel. b) Je hersenen warmen te snel op. c) De bloedvaten in je hoofd verkrampen door de kou. Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Vliegtuigen (vraag 18). foto ANP foto EPA Dobbelstenen (vraag 16) foto ANP Spekjes (junior vraag 8) foto Archief Skiën (vraag 6 en junior vraag 3). Panorama Mesdag (vraag 5). Giraffen (vraag 2 en junior vraag 1).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44