Postbode verdient tussen 1800 en 2100 euro bruto v11 PZC Zaterdag 1 december 2007 Postbode Frank Celauf maakt zijn ronde: „Het is een heerlijke baan, maar het gezeik bederft het plezier. De veranderingen gaan allemaal te snel. Denk na over de toekomst De ondernemingsraad van TNT Post erkent dat de postbode uitsterft. OR-voorzitter Ber nard de Vries: „Kan je naar een ander bedrijf waar toekomst is, denk daar dan serieus over na. De arbeidsmarkt is nu goed." Volgens De Vries is een ding zeker: er wordt elk jaar minder post verstuurd en de concur renten van TNT krijgen vanaf 1 januari hele maal vrij baan. Dat betekent minder post, dus minder mensen bij TNT. „In 2014 of 2015 gaat de laatste postbode naar het Mu seum voor Communicatie in Den Haag, het voormalige Postmuseum van de PTT", ver wacht hij. Volgens De Vries wil TNT op termijn ook de 'tekenzendingen' (aangetekende post) weg halen bij de postbode en onderbrengen bij chauffeurs van de pakketdienst. „Daar gaat je specialistenwerk. Het bedrijf onderzoekt het nu, maar wil niet te hard van stapel lo pen." De post wordt handmatig gesorteerd. foto Cees Zorn overhouden. Ik kan nu al moeilijk een vrije dag krijgen." Het waait flink, maar de dikke TNT-jas en de fletse winterzon maken het vandaag aangenaam postbode te zijn. Hagenees Ge- lauf groet links en rechts op straat in de Schilderswijk. „Ik vind het hier gezellig met iedereen, autochtoon of allochtoon, het maakt niet uit. „Het einde van de postbode is een teken van onze tijd. Overal zijn de managers ver schenen. Die worden betaald om jou har der te laten werken voor minder geld. Vroeger had ik wel eens een verloren uur, nu houden ze er constant de druk op, alles wordt vol gepland. Ik zal je eerlijk zeggen dat ik blij ben aan het einde van de week, dan is het echt op. Na al die jaren is mijn rug ook wel versleten. De charme is een beetje van het werk af. Vroeger werkten we op een mooie zomerse dag met z'n allen als gekken de post weg, lagen we om li uur in Scheveningen op het strand." Sommige collega's kijken met sche ve ogen naar de postbezorgers, die hen 'het brood uit de mond sto ten'. Gelauf vindt dat niet terecht. Als een postbode vertrekt, wordt hij ver vangen door bezorgers. Dat gaat via na tuurlijk verloop, je wordt niet weggejaagd. „Wie weet, ga ik na mijn pensionering ook wel als bezorger aan de slag. Lekker een paar uur per week de straat op, stilzit ten is niet goed voor een mens." Om het voorstel van TNT-topman Peter Bakker (salaris inleveren, anders sneuvelen er nog meer banen) moet Gelauf lachen. „Hou toch op, ik ga toch niet voor niks werken. Als ik 300 euro moet inleveren, kom ik niet meer rond, ik ben alleenverdie ner." Een postbode verdient tussen 1.800 en 2.100 euro bruto per maand. „Boven dien, kijk eens wat TNT voor winsten maakt. Dat zijn ongelofelijke bedragen." Om de cao-onderhandelingen niet op een onvermijdelijke harde botsing uit te laten lopen, hebben de vakbonden en TNT een adempauze ingelast tot 1 april. Volgens Ge lauf heeft dat nog wel tot discussie geleid op de bestellerszaal. „De jongeren vinden dat we de druk erop moeten houden en moeten staken, juist met de kerstpost voor de deur. Maar dan tref je opa's en oma's, ik vind het zelf ook vervelend als mijn kerst kaarten niet aankomen." Even later passeert een geel busje van Se- lekt Mail. „Kijk daar gaat de concurrent. Ik kan niet begrijpen dat de overheid toestaat dat die bezorgers van Sandd en Selekt Mail minder verdienen dan het minimumloon. Dat moet toch niet kunnen. Daardoor staat de prijs van TNT Post onder druk. Toch kan ik geen hekel hebben aan die jon gens. Wel voel ik me trots als ik ze zie, dan ben ik toch de luxe postbode. Netjes ge kleed, netjes tegen de mensen en vooral het goed willen doen. Ik vind het ver schrikkelijk als er een telefoontje komt dat ik de post verkeerd heb bezorgd." Die trots is met de jaren gekomen. „Vroe ger was je 'maar een postbode'. Het ver dient ook niet veel. Dan loop je door de wijk en kom je werkloze mannen tegen. Dan denk ik toch: 'ik werk'." Er komen steeds minder postbodes, maar helemaal verdwijnen zullen ze niet, zegt TNT Post. Voor specialistisch werk zoals aangetekende zendingen en het klaar ma ken van de post zijn de specialisten brood nodig. Het sorteerwerk waar de postbodes handig in zijn, is echter drastisch afgeno men. Sinds 2003 draaien op de 128 grotere bestelkantoren machines die de post op huisnummer leggen, in de loopvolgorde van de postbode. Die kennis is al in de soft ware vastgelegd. De sorteermachines kun nen 70 procent van de stukken aan, de brieven met voor de machine onleesbare hanenpoten, tijdschriften en folders die niet door de machine ontcijferd kunnen worden, worden met de hand toegevoegd door postbodes. Ook voor die klus zal TNT Post goedkopere mensen gaan zoeken, stelt De Vries. Frank Gelauf zal het einde van zijn beroep niet meer meemaken, zijn pensioen lonkt. „Mijn vader zat veertig jaar bij de post, ik ook. Geen kwaad woord over het bedrijf, ik ben er mee getrouwd, een jaar langer dan met mijn vrouw."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41