v10 Zaterdag 1 december 2007 PZC De echte postbode sterft uit foto Jan de Vries Ziet u een ouderwetse postbode door de straat lopen, vraag hem dan binnen voor een bakje koffie. Nu kan het nog. „De echte postbode sterft uit. In 2015 is hij alleen nog te zien in het Postmuseum." door Jan Trommelen Elastieken, heb je elastieken." Na een graai in de fietstas drukt Frank Gelauf (56) het smekende jochie er een paar in handen. „Ik heb al tijd wat oude postelastieken bij me, daar maken ze stuiterballen van." Het is woensdagmiddag, veel schooljeugd op straat. Gelauf kent zijn pappenheimers, hij is al postbode sinds zijn 19e. Hij haalt zijn pensioen wel bij TNT Post ('nog 2,5 jaar'), maar voor zijn jongere collega's ligt dat anders. „Dit is een uitstervend be roep." De traditionele fulltime postbode zoals Gelauf is bezig aan zijn laatste ronde. Hij wordt geleidelijk vervangen door de postbezorger, vaak een 'zij'. De postbezor ger stopt alleen brieven in de bus, zo'n acht tot twaalf uur per week, uiteraard te gen een lager loon. Sorteren doet de bezorger niet, de post wordt door anderen 's ochtends klaargemaakt. De bezorger mag niet eens op de bestellers zaal komen, waar de post wordt uitgezocht. De postbezorgers doen hun werk net zo goed als de postbode, vinden zowel TNT Post, de postbo des zelf, als de klanten. „De vrouwelijke bezorger doet het zelfs nog iets netter, die schuift de post altijd hele maal naar binnen", aldus Ans van der Schaaff uit Nijme gen. „Het is overigens amper te volgen wie de post bezorgt en hoe laat. Er komen tegen woordig zo veel verschillende men sen langs de deur." Ze doelt op de bezorgers van de concurren ten Sandd en Selekt Mail, die twee keer per week langskomen. Dat was vroeger wel anders, weet Ans van Overmeeren (72) uit Almere. In haar jeugd had de post bode in Vogelwaarde genoeg aan de achter naam Bun om de brief bij het juiste fami lielid te bezorgen. „Hij wist precies wat naar mijn vader moest en wat bestemd was voor die paar andere leden van de fa milie." Later in Amsterdam schoof de postbode regelmatig aan voor een kop koffie in haar sigaren- en sigarettenwinkel. De postbode kwam toen zelfs nog twee keer per dag langs. „Dat is al jaren niet meer zo. Nu heb ik geen flauw idee wie de post bezorgt." Hoewel hun beroep aan het uitsterven is, hangt er die ochtend zeker geen grafstem ming op de bestellerszaal van het kantoor aan de Haagse Waldorpstraat. ADO is hier de favoriete voetbalclub, blijkt uit de groen gele elftalposters aan de muur. Haagse post bodes houden elkaar graag voor de gek. „De gein met de collega's houdt het werk leuk, ook in deze rottijd." De TNT-ers wisten in 2003 al dat van de 25.000 fulltime postbodebanen er tien jaar later slechts 11.000 over zouden zijn. De grote schok kwam in april van dit jaar, toen postdirecteur Harry Koorstra aankon digde dat er voor 2013 minstens 6.500 ba nen extra weg moeten bij TNT Post. Als de medewerkers geen salaris inleveren, loopt dat op tot 11.000. Gelauf: „Dan krab je je wel achter de oren, 11.000 banen op 40.000 man." Sindsdien lopen zijn collega's rond met grote vraagtekens. Als ik geen postbode meer kan zijn, wat dan? Als je ergens an ders aan de slag kan, ga dan alsjeblieft. Dan krijg je van ons nog een paar maandsalaris sen mee, zegt TNT Post tegen zijn perso neel. Het bedrijf heeft hiervoor het zoge noemde 'mobiliteitsbudget' vrijgemaakt. De collega die naast Gelauf zijn postronde klaarmaakt, is bezorgd. „Ik ben 39 en denk wel na over iets anders. Zo is er veel vraag naar vrachtwagenchauffeurs. Maar dit werk is zo leuk", zegt hij met een knik rich ting collega's. Dat is de spagaat waar veel jongens in zitten, zegt oudgediende Ge lauf „Het is een heerlijke baan, maar het gezeik bederft het plezier. De veranderin gen gaan allemaal te snel." Dat zegt ook Bernard de Vries van de on dernemingsraad. „We zijn al sinds 2001 continu aan het reorganiseren." Veel post bodes kozen de laatste maanden eieren voor hun geld. Ze zijn overgestapt naar de bewaking, werken op Schiphol of zitten nu op de bus. Gelauf: „Het gaat nu wel heel hard. We moeten ook wat mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40