Internet als zegen voor integratie Zaterdag 1 december 2007 PZC Allochtone internetsites zijn een doorslaand succes. Honderdduizenden jongeren loggen dagelijk: in op Marokkaanse en Turkse websites. Hoewel de virtuele wereld vooral langs etnische scheidslijnen is geordend, zien deskundigen ook mogelijkheden voor integratie. door Rens Ulijn illustratie Helen van Vliet kije, Marokko of Suriname." Een aantal al- lochtonensites lag een paar jaar geleden on der vuur wegens hun discriminerende in houd. Zo haalde de inmiddels opgeheven site alqualem.nl (Arabisch voor 'de pen') het nieuws toen er vlak na de moord op Theo van Gogh een anti-homopamflet op werd geplaatst. Het Meldpunt Discrimina tie Internet (MDI) ontving na de aansla gen in de VS van 11 september 2001 hon derden klachten over Maroc.nl. Op de site werd Osama bin Laden verheerlijkt en ver schenen antisemitische opmerkingen. Ook het nieuws dat terreurverdachten Sarnir A. en zijn vriendin Soumaya S. elkaar via de site leerden kennen, plaatste Maroc.nl in het verdachtenbankje. Inmiddels kent de site, die overheidssubsidie ontvangt, stren ge huisregels. „Binnen onze internetge meenschap moet stevig gediscussieerd kun nen worden", zegt oprichter Mohamed El Aissati. Het dient wel binnen de grenzen van de Nederlandse wet te gebeuren. „Zo dra wij een discriminerende opmerking te genkomen, wordt die verwijderd. Wie meerdere keren in de fout gaat, wordt uit eindelijk helemaal geblokkeerd." De vraag of de etnische verkokering op in ternet een obstakel is voor de integratie wordt door de wetenschap met een duide lijk nee beantwoord. In zijn jaarboek, ICT en Samenleving, stak het Sociaal en Cultu reel Plan Bureau (SCP) nog de loftrompet over de zegeningen van internet voor de integratie. Door het voeren van intensieve discussies op sites als Maroc.nl krijgen jon geren meer begrip voor eikaars standpunt, aldus het SCP. Bovendien worden de al lochtone sites ook massaal door autochto ne jongeren bezocht, waardoor Nederland se en buitenlandse jongeren elkaar tegen komen. Ander positief punt is volgens het SCP dat de voertaal op de minderheden- sites vrijwel altijd Nederlands is. Volgens Faizal Nabibaks van Etnomedia begrijpen mensen die denken dat allochto nen alleen nog maar op hun eigen sites ko men, niks van de werking van internet. „De verkokering is het gevolg van de ma nier waarop internet is georganiseerd. Al les wordt gerubriceerd in groepen, men sen creëren gemeenschappen rond een ge zamenlijke interesse. Een forum voor lief hebbers van de BMW 3-serie is in wezen niks anders dan een site als Lokum.nl, waar mensen die geïnteresseerd zijn in de Turkse cultuur elkaar ontmoeten. Maar Turkse jongeren kijken en luisteren daar naast ook gewoon naar de mainstream me dia. Ook onder Turken is de Telegraaf nog steeds de grootste krant." Volgens publicist Paul Scheffer, schrijver van het boek Het land van aankomst, maakt ICT het mogelijk verbonden te blijven met het land van herkomst en tegelijk ver bindingen aan te gaan met het land van aankomst. „Moderne communicatiemidde len voegen in die zin een nieuwe dimensie toe aan de geschiedenis van migratiepro cessen", meent Scheffer. „Vroeger was mi gratie een afscheid voor altijd, maar nu wordt er gependeld, al was het maar in mentaal opzicht. Die dubbele loyaliteit vind je in verhevigde vorm terug in de digi tale wereld. Digitale technologie zet het multiculturele drama op scherp." Hoogleraar ICT en Sociale Verandering Va lerie Frissen ziet in de digitale communica tietechniek juist kansen. „Jongeren zijn vol ledig vergroeid met de digitale wereld. Ze zijn altijd online en maken geen onder scheid tussen de virtuele wereld op inter net en de echte wereld om zich heen", zegt Frissen. „Ze zijn via msn en mobiele telefoon 24 uur per dag verbonden met een groot aantal gemeenschappen. Aan de hand van die netwerken vormen ze hun identiteit. Dat maakt de digitale wereld tot een essentiële dimensie van de toekomsti ge multiculturele samenleving. Als er on der Nederlanders behoefte is aan een nieuw wij-gevoel zal dat via digitale net werken moeten ontstaan", aldus Frissen. Ook Mohamed El Aissati ziet in het inte gratievraagstuk een belangrijke rol voor al lochtone internetgemeenschappen. „Ik ge loof dat alleen emancipatie met behoud van identiteit kan leiden tot integratie. Op internet kan iedereen zich op een laag drempelige manier verenigen en voor een groot publiek zijn mening uiten. Uiteinde lijk leren we elkaar zo beter kennen. De ontzuiling is in Nederland ook pas goed op gang gekomen toen Nederlanders via de verzuilde omroepen kennis maakten met eikaars standpunten. Zo zal internet een zege blijken voor de integratie." Websites De grootste etnische portals van Nederland: www.marokko.nl (Marokkaans) www.maroc.nl (Marokkaans) »- www.maghreb.nl (Marokkaans Algerijns) www.lokum.nl (Turks) ►•www.waterkant.nl (Surinaams) ►•www.hindustani.nl (Hindoestaans) www.wijblijvenhier.nl interklaas kan ook Arabisch'. Zomaar een kop j boven een be- k. richt dat afgelo pen week te vinden was op de populaire website Marokko.nl. In een puntig geschreven nieuwsbericht lezen de 120.000 leden van de grootste Nederland se internetcommunity voor Ma rokkanen dat je in Amsterdam Arabische chocoladeletters kunt kopen. Onze oer-Hollandse sint deelt voor hem onuit spreekbare cacaoletters uit aan zoete Ma rokkaanse kindjes. Hoe geïntegreerd wil je het hebben? 'Koopt de Sint ook Aischa's (Arabische equivalent van de Barbie, red.) en een scheikundedoos voor kleine Ali om bommetjes te maken?', grapt iemand op de site. Een ander wil vooral weten welke Arabische letter het grootst is. Over de politieke voorkeuren van de redac teuren bestaat geen misverstand. Het be richt over het plan van Wiegel om de WD te laten luseren met de partijen van Wilders en Verdonk krijgt de volgende kop mee: Wilders Verdonk WD El lende. Het bericht eindigt met: "t Zou wel lachen zijn. Alle politieke mislukkelingen in één partij, de Jostiband van de politiek'. De politiek-incorrecte toon op Marokko.nl doet nog het meest denken aan die van hun rechtse, autochtone broertje Geen- stijl.nl. „Alleen worden de berichten op al lochtone sites met argusogen gevolgd", weet Faizal Nabibaks van mediabureau Et nomedia in Rotterdam. „Op Geenstijl wor den moslims consequent geitenneukers ge noemd. Daar hoor je weinig klachten over. Als wij die toon op onze sites aanslaan over christenen, staat iedereen op z'n ach terste benen, maar eigenlijk is dat het top punt van integratie." Het aantal allochtone websites en hun be reik groeien al jaren. Terwijl uit onderzoek na onderzoek blijkt dat de publieke om roep er niet in slaagt allochtonen aan zich te binden. Zo heeft 19 procent van de Tur ken, Marokkanen, Surinamers en Antillia- nen nog nooit naar het NOS journaal geke ken. Tegelijkertijd halen steeds meer al lochtone jongeren hun informatie van spe cifieke minderhedensites. Achter sommige sites zitten stichtingen die met subsidies de integratie proberen te bevorderen. Het gros van de sites is echter commercieel. „Onze sites richten zich niet alléén op Marokkanen, Turken en Surina mers", benadrukt Nabibaks, die met Etno media de sites Maghreb.nl (Marokkaans), Waterkant.nl (Surinaams) en Lokum.nl (Turks) bestiert. „Uit onderzoek blijkt dat een kwart van de bezoekers geïnteresseer de Nederlanders zijn. Onze sites zijn er voor iedereen die geïnteresseerd is in Tur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36