over Scheldeverdragen met Vlaanderen fegss u v3 Ad Koppejan, Zeeuw en woordvoer der van het CDA, de partij die de sleutel in handen heeft. Ook zijn inzet is een 'juridi sche houdbare afspraak' dat de benodigde grond in de Hedwigepolder en 't Zwin niet door onteigening wordt verworven. Op die voorwaarde gaat het CDA akkoord met de Scheldeverdragen. „Als de eigenaar de grond vrijwillig verkoopt, kunnen wij dat niet tegenhouden." De druk op de grootste coalitiepartij is groot. Acht Koppe Gery De Cloedt, de Vlaamse eige naar van de Hedwigepolder, als onderne mer actief in zandwinning en bouwmate rialen. Hij erfde de polder van zijn grootva der. Hij heeft er een buitenverblijf, stalt er zijn paarden en gaat er vaak jagen. De grond heeft hij verpacht aan boeren. Zo dra hij besluit zijn 290 hectare grond te ver kopen, is het hele probleem van de baan, omdat dan voor de weinige hectaren in 't Zwin ook wel een oplossing kan worden gevonden. Maar De Cloedt piekert er niet over, naar eigen zeggen uit liefde voor het land en zijn pachters. „Ik ervaar de steun WmË PZC Zaterdag 1 december 2007 Oe vier nieuwe Scheldeverdragen Het gaat om vier verdragen over het Schelde- bekken, die samen één totaalpakket vormen. In het verdrag over beleid en beheer in het Scheldebekken wordt door oprichting van de Vlaams-Nederlandse Scheldecommissie de toe komstige samenwerking geregeld. Het verdrag over het gemeenschappelijk nau tisch beheer vormt de juridische basis voor de in de praktijk al bestaande samenwerking op dit gebied. Het verdrag over loskoppeling van de loods- tarieven voor Rotterdam en Antwerpen (al an derhalve eeuw gelijk), maakt liberalisering van de tarieven mogelijk. Het verdrag over uitvoering van de ontwikke- lingsschets 2010 regelt de derde verdieping van de Westerschelde en natuurherstel in de rivier. Bij de campagne voor de Kamerverkiezingen in 2006 was het toenmalige CDA-Kamerlid Verhagen (midden) niet te beroerd een anti-ontpol- derspandoek vast te houden. Als minister van Buitenlandse Zaken moet hij maandag de Scheldeverdragen verdedigen. foto Willem Mieras willen we niet tegenhouden, maar we wil len wel het onverteerbare onderdeel van gedwongen ontpoldering van tafel. Ons machtsmiddel is nu dat we nee kunnen zeggen tegen het verdrag. Dat geven we al leen uit handen als we een keiharde garan tie krijgen. Een inspanningsverplichting is niet voldoende, er mag geen muizengaatje inzitten dat toch gedwongen ontpoldering mogelijk maakt. Het kabinet zal dus moe ten bewegen." jan het uitgesloten dat het CDA toch nog draait? „Het is uitgesloten dat het CDA-Ka- merlid Koppejan draait onder druk van het kabinet." De rest van de fractie wel dan? „We hebben net fractieberaad gehad. De fractie staat voor honderd procent ach ter me. We zijn al sinds 1998 tegen ge dwongen ontpoldering." Hij hoopt nog steeds dat de kwestie maandag 'op de meest vriendelijke wijze' kan worden gere geld, dat wil zeggen zonder Vlaanderen of het kabinet voor het hoofd te stoten. Hele maal gerust is hij er niet op. „Ik vind het nog wat spannend. Maar we leven in een dualistisch bestel. Uiteindelijk heeft de Tweede Kamer het laatste woord." in het verzet tegen ontpoldering van een overgroot deel van de Zeeuwse bevolking en vele bestuurders van de gemeenten en de provincie Zeeland", schreef hij vorige maand aan de Kamer. „Ik hoop van ganser harte, dat er een alternatief voor ontpolde ring wordt gevonden." Gery de Cloedt Na de selectie van vijf polders die in aanmerking komen voor ontpolderen, steekt een storm van protest op. Startnotitie ontpoldering Hedwigepol der verschijnt. Motie Tweede Kamer waarin staat dat grond voor ontpolderen alleen op vrijwillige basis mag worden verworven. Commissie Maljers onderzoekt alterna tieven voor ontpolde ring. Als alternatief wordt getij-invloed in Braakman-Zuid genoemd. Startnotitie uitbreiding Zwin door ontpoldering verschijnt. Tweede Kamer schort de goedkeuring van Scheldeverdragen op, Vlaams parlement keurt ze in februari goed. Akkoord provincie en belangenorganisaties over alternatief natuurpakket zonder ontpoldering in middendeel Wester schelde mislukt. Regering is tegen aanpassen van de Scheldeverdragen. Ook Vlaanderen wil dat niet. Advies prof. Verschuu- ren: Natuurherstel Westerschelde moet inde rivier zélf gebeuren en kan volgens de regels niet erbuiten. Tweede Kamer behandelt vier nieuwe Schelde- PZC Donja Odijk bron Rinus Antonisse '■PT-- H -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33