Economie Paarsgras bouwt houten meubels Zeg niet te snel 'ja' aan de telefoon Gepimpt Ikea-meubel was aanzet voor opzetten van bedrijf. Stroomcolportage van energiebedrijven kan vol valkuilen zitten. Inflatie eurolanden schiet verder omhoog BP beboet wegens olielek in Alaska Adriaanse van der Weel ook in Rotterdam Crucell boekt succes tegen hondsdolheid Sony overtroeft Nintendo in Japan Bert de Winter (I) van Arabesk in Vlissingen en Edwin van de Velde (r) met hun baby-meubelen. foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Tibbe, Mare en Sem zijn stoer, robuust en hip. Licht ge kleurd, met ronde hoeken en een natuurlijke uitstraling. Zij kunnen tegen een stootje en zijn Made in Vlissingen. Hoe simpel kan het idee zijn om een eigen bedrijf te beginnen? Welke moeite Edwin van de Velde ook deed, hij kon geen mooie com mode vinden voor zijn 3-jarige dochter. „Vele waren te lief, te zoet of te inferieur. Dus wat doet een huisvader dan? Dan rent hij naar de Ikea en past het meubel naar ei gen smaak aan." Het gepimpte door Mare Laan DEN HAAG - Steeds meer stroombe drijven proberen klanten met tele fonische colportage een 'goed koop' energieabonnement aan te smeren. Eén verkeerd antwoord en je zit eraan vast. Wie te enthousiast reageert, heeft al gauw een mondelinge overeen komst aan zijn broek. Dat gaat zo: „Goedendag, met energiebedrijf X. U zou toch ook wel een 20 pro cent lagere energierekening wil len?" Antwoord niet te snel 'ja', want er loopt een bandje mee: het bewijs van een mondelinge over eenkomst. U kunt binnen zeven werkdagen via een aangetekende brief een be roep doen op de wettelijke bedenk tijd. Die zeven dagen beginnen zo- Ikea-meubel verkocht Van de Vel de uiteindelijk via Marktplaats voor 420 euro. „Veel geld, zeker voor Marktplaats. Er was buitenge woon veel vraag naar." Dat zette de marketing-manager bij IBM Nederland aan het den ken. „Ik heb niet de ambitie om door te groeien naar IBM Ameri ka. Ik hoef ook niet de grootste lea se-auto. Wel wil ik naast kantoor werk, e-mails en conference-calls iets met mijn handen doen." Zijn baas gaf hem de mogelijkheid deeltijd te werken, wat voor een Amerikaans bedrijf ongebruikelijk is. Het succes bracht Van de Velde op het idee om Paarsgras op te rich ten. „Vraag aan kinderen om gras te tekenen en ze kleuren het nooit groen. De naam is een knipoog dra u ingaat op het aanbod. Bij col portage aan de deur kan de consu ment binnen acht dagen aangete kend opzeggen. Geeft een aanbie der onjuiste of onvolledige infor matie, dan kan de consument een beroep doen op de Wet Koop op Afstand, die ontbinding van het contract tot drie maanden later mogelijk maakt. Sommige aanbieders geven tijdens het telefoongesprek een code waar mee de consument binnen zeven dagen via internet kan laten weten of hij al dan niet ingaat op de aan bieding. Let op: soms is de code op de laatste dag al verlopen. Een colporteur die 20 procent goedkopere energie belooft, liegt nét niet. Wie zijn energierekening goed bestudeert, ziet dat de kosten van stroom en gas maar een deel van de factuur vormen. Er komt heel wat bij, zoals ecotaks, btw, netwerkkosten, aanleg en onder houd, meteropname en admini- naar de belevingswereld van kinde ren. En slaat tegelijkertijd op de na tuurlijke uitstraling van de meu bels." Het assortiment telt er nu drie: een commode, kast en ledikant. Van de Velde ontwerpt ze zelf „Op de parkeerplaats van ons ap- 'Een huisvader rent dan naar de Ikea en past het meubel naar eigen smaak aan' partement in Rotterdam ben ik prototypes in elkaar gaan zetten. Iets waar de buren me lang niet al tijd dankbaar voor zijn." Van de Velde is een groot voorstan der van hergebruik van materia len. „We maken de meubels niet al- stratiekosten. De meeste van die posten gaan niet omlaag bij de nieuwe leverancier: daar gaat hij niet over. Alleen bij de verkoop van gas en stroom is vrije concurrentie inge voerd. Het gas- en stroomnet zijn niet geprivatiseerd. En dat zie je op de rekening. Een gemiddeld huishouden betaalt dit 'Er loopt een bandje mee: het bewijs van een mondelinge overeenkomst' jaar bijna 1900 euro voor de gas- en lichtrekening. Bij de elektrici teitsrekening bestaat slechts 45 pro cent uit kale stroom. Een kwart gaat naar de overheid in de vorm van btw en ecotaks, 20 procent gaat op aan transportkosten. Bij de gasrekening slorpt de Staat zelfs 40 procent van het eindbedrag op. leen van nieuw, maar juist ook van gebruikt hout, zoals pallets. Waar ik maar kan haal ik ze van daan. De spijkers? Trek ik er alle maal zelf nog uit." Via de manege van zijn zus in Pop- pendamme kwam Van de Velde in contact met meubelmaker Ara besk in Vlissingen. Die neemt de productie voor zijn rekening. Af en toe knutselt Van de Velde zelf nog een kast in elkaar. De meubels worden verkocht via de website en winkels in Lithoijen en Rotterdam. „Ik zoek ook naar Zeeuwse winkels die Paarsgras in het assortiment willen opnemen." De ambitie reikt verder dan meu bels. „Paarsgras moet een merk worden met tal van producten voor baby's en kinderen." Hl www.paarsgras.nl Er zijn nog andere valkuilen bij het overstappen. Sommige contrac ten lopen twee jaar of langer. Wie overstapt, betaalt dan dubbel. Er is een wettelijke opzegtermijn van dertig dagen. Vaak zijn de aangeboden kortin gen tijdelijk. En lees de kleine let tertjes over de looptijd van het contract, de opzegtermijnen en tussentijdse prijsverhogingen, die vaak zonder voorafgaande medede ling op de rekening verschijnen. Aan het overstappen zelf zijn geen kosten verbonden. Dat verbiedt de wet. Maar aan vroegtijdig opstap pen kleeft vaak wel een boete van maximaal 50 euro. De meeste energiebedrijven heb ben afgesproken dat een klant bin nen vijf dagen overgezet moet zijn. Ga na of een nieuwe aanbie der hier ook aan meedoet. En dan de meterstanden: vergeet niet die voor de overstap door te geven. PZC Zaterdag 1 december 2007 25 LUXEMBURG - De inflatie in de eu rolanden is verder omhoog gescho ten. De prijzen waren in novem ber 3,0 procent hoger dan een jaar geleden. In oktober was dat ver schil nog 2,6 procent, in septem ber 2,1 procent. Nederland had in oktober de laagste inflatie van alle 27 EU-landen. De prijzen waren in oktober 1,6 procent hoger dan een jaar geleden. Europees statistisch bureau Euro- stat heeft dat gisteren gemeld in een eerste raming. Het bureau geeft nog geen verklaring voor de nieuwe stijging. LOS ANGELES - Oliemaatschappij British Petroleum (BP) moet een boete van 20 miljoen dollar beta len wegens een lek in een pijplei ding waardoor in maart vorig jaar 760.000 liter olie in Alaska de grond in stroomde. Dat meldde het Amerikaanse ministerie van Justitie gisteren. BP gaf toe dat het schuld heeft aan het lek, dat ver oorzaakt is door slecht onderhoud aan een roestende leiding. Volgens het ministerie heeft BP waarschu wingen over de slechte staat van de pijpleiding in de wind geslagen. MIDDELBURG - Advocatenkantoor Adriaanse van der Weel opent 1 maart een vestiging in het Rotter damse World Trade Center. Het is na Middelburg en Terneuzen de derde vestiging. De afgelopen jaren heeft Adriaan se van der Weel een forse groei doorgemaakt. Er werken 32 advoca ten bij het kantoor. Met de ope ning van het Rotterdamse kantoor wil Adriaanse van der Weel de af stand tot de klanten in die regio kleiner maken en een bredere ba sis creëren voor uitbreiding. LEIDEN - Het biotechnologiebedrijf Crucell heeft goede resultaten ge boekt in de ontwikkeling van een vaccin tegen hondsdolheid. Cru cell heeft in India testen uitge voerd op vrijwilligers. Het middel werd goed ontvangen en toonde de verwachte werking aan. Eerder waren er gunstige resultaten ge boekt met vrijwilligers in de VS. Jaarlijks sterven er veertig- tot ze ventigduizend mensen aan honds dolheid, vooral in Azië en Afrika. De ziekte wordt op de mens over gebracht via beten van carnivoren. TOKIO - Sony heeft in Japan voor het eerst meer exemplaren ver kocht van zijn Playstation 3 dan Nintendo met zijn spelcomputer Wii. Deze maand verkocht het Ja panse concern er 183.217, terwijl de Wii bijna 160.000 keer over de toonbank ging. In de voorgaande maanden had Nintendo telkens een voorsprong. Deskundigen verwachten niet dat Sony het ook internationaal beter zal doen dan de Wii. Zij wijzen er op dat de Playstation duurder is en dat er minder software voor is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25