Uitzender Randstad lonkt naar Vedior Economie Werknemer profiteert Openbaar vervoer in Italië ligt plat niet van banengroei Nijmeegse melkpakkenproducent voert strijd tegen Noorse Elopak BenZeker_ Directie Kip als overwinnaar uit de strijd De spaarrente van Nederland? De loonstijging blijft achter door het openen van de grenzen. Twee uitzendbureaus bevestigen gesprekken over een overname. Euroswiss Fondsimmobiliën VI AG Investeren in een modern appartementencomplex in Wenen met een vast rendement van 9,63% op jaarbasis. vergelijkt en helpt u op weg! Fortapak vreest voor banen als contract niet wordt verlengd. door Cert van Harskamp DEN HAAG - Nooit eerder kwamen er zo veel banen bij als in de eerste helft van dit jaar, maar werkne mers merken dat niet in hun loon zakje. Werkgevers houden de lo nen stevig onder controle. In de eerste helft van 2007 telde Nederland 7,8 miljoen banen, 206.000 meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Die banengroei is historisch, concludeert het Cen traal Bureau voor de Statistiek op basis van de gisteren gepubliceer de cijfers. In de vorige recordjaren 1995 tot 2000 kwamen er jaarlijks 200.000 banen bij. Werknemers profiteren echter niet van de schaarste aan perso neel. De stijging van de lonen is met 1,7 procent maar net genoeg om de inflatie bij te benen. In de jaren negentig ging de krapte op de arbeidsmarkt wel gepaard met een flinke stijging van de beste dingsruimte voor huishoudens. Dat de loonstijging achterblijft bij de banengroei komt volgens econo men onder meer door het openen van de grenzen. „De arbeidsmarkt is een Europese arbeidsmarkt", zegt Luc Soete, hoogleraar econo mie aan de Universiteit van Maas tricht. „De groei komt dan ook vooral voor rekening van interna tionaal opererende sectoren als de zakelijke dienstverlening." Ook de zorg is met 24.000 vacatures éen banenmotor. „Europa vergrijst en de druk op de arbeidsmarkt neemt toe. Het wordt daardoor steeds moeilijker goedkoper perso neel in het buitenland te vinden. Uiteindelijk gaan werknemers dat merken op hun loonstrookje." door Jasper van de Kerkhof AMSTERDAM - Uitzendbureau Randstad wil branchegenoot Vedior overnemen om zijn markt positie in Europa te versterken. Mogelijk leidt een fusie tot afsto ting van dochterbedrijven in Ne derland. De uitzendbureaus bevestigen dat zij 'inleidende gesprekken' voeren over een overname. Vedior bena drukt dat de onderhandelingen nog in een vroeg stadium zijn en dat er nog geen zekerheid is of er daadwerkelijk een bod komt. Nog voordat het nieuws bekend werd, sprong de koers van het aandeel Vedior met 24 procent omhoog. De financiële waakhond AFM kon digde direct een onderzoek aan naar handel met voorkennis. Analist Marc van der Holst van be leggingsinstituut Iris spreekt van een 'strategische zet' van Rand stad. „De partijen vullen elkaar goed aan. Vedior is bijvoorbeeld sterk in Frankrijk; Randstad in Duitsland. Door in die landen sa men te gaan, ontstaat ruimte voor kostenbesparing en wordt de marktpositie versterkt." Uitzendbureau Randstad wil branchegenoot Vedior overne men om zijn marktpositie in Eu ropa te versterken. De twee be vestigen dat er wordt gepraat. Vedior ontstond in 1998 als afsplit sing van detailhandelsconcern Ven- dex. Het uitzendbureau is actief in 43 landen en is vooral sterk in be middeling voor banen in hoge en gespecialiseerde functies in onder meer iet, gezondheid en techniek. Randstad, het derde uitzendcon cern ter wereld, heeft dankzij de gunstige economische ontwikke ling van de laatste jaren circa een miljard euro in kas. In Nederland zal het samengaan van Randstad en Vedior mogelijk leiden tot de afstoting van dochter ondernemingen of vestigingen, verwacht analist Van der Holst. „Anders wordt de positie van marktleider Randstad te sterk naar de zin van de Europese mededin gingsautoriteiten." HOOGEVEEN - Kip Caravans maakt een doorstart. De directie van de onlangs failliet verklaarde maker van caravans neemt de boedel van de fabriek in Hoogeveen over, ge steund door twee investerings maatschappijen. De werkgelegenheid blijft groten deels in stand. Kip gaat met onge veer zestig van de 76 medewerkers door. „Op termijn gaan wij de pro ductie van vloeren en banden in eigen huis doen, dus op langere termijn komen er weer mensen bij", zegt directeur Maarten de Roos, die hoopt volgende week vrijdag de productie weer te kun nen starten. Vakorganisaties CNV Bedrijven- bond en FNV Bondgenoten rea geerden verheugd op het nieuws. Het bedrijf beraadt zich nog over de naam waaronder het verder gaat. De caravans zelf behouden in ieder geval hun vertrouwde naam. 24 Zaterdag 1 december 2007 PZC Investeren vanaf 5000,-. (464 obligaties beschikbaar) Vast rendement van 9,63% per jaar. Rendement per kwartaal uitgekeerd. Looptijd vastgoedobligatie 3 jaar. Winstdeling van 25% per obligatie Tweede hypothecaire zekerheid www.esi-investments.nl info@esi-investments.nl 030-291 98 94 (U kunt vandaag bellen van 11.00 tot 15.00 uur) MILAAN - Gestrande treinreizigers verlaten een perron van het station van Milaan. Het complete openbaar vervoer in Italië is gisteren door een sta king stil komen te liggen. De actie vormde een protest tegen bezuinigingen die volgend jaar doorgang moeten vinden. Ook wordt er volgens de stakers onvoldoende geïnvesteerd in de sector. Door de staking reden er in heel Italië geen bussen en treinen. Verder zijn het lucht- en scheepvaartverkeer door de acties getroffen, evenals kabelbanen en zelfs rouwstoeten. In het Italiaanse openbaar vervoer komen stakingsacties wel vaker voor, maar de laatste keer dat zij zo omvangrijk waren, was 25 jaar geleden. foto EPA door Wim van de Louw NIJMEGEN - Twee producenten van melkpakken, Fortapak uit Nijme gen en het Noorse Elopak, zijn in een juridische strijd verwikkeld. In zet zijn de productie van melkpak ken en de toepassing van een uit vinding van het kleine Fortapak. Het grotere Elopak weigert tot nog toe het lopende contract te verlen gen en zou er met de vinding van Fortapak vandoor kunnen gaan. Volgens Fortapak-directeur Frits Schill moet hij zijn negentig men sen personeel naar huis sturen als Elopak het lopende contract - tot september volgend jaar - niet ver lengd. Hij eist too miljoen euro schadevergoeding voor het niet na komen van een onderdeel van het contract, de toepassing van de vin ding, een manier om barcodes af te lezen waarmee de concurrent Tetrapak kan worden afgetroefd. In het contract van 2003 verplicht Elopak zich een nieuw soort melk en vruchtensappenpak in produc tie te nemen. Dat pak is ontwik keld door Fortapak en is volgens Schill van Fortapak hét grote wa pen in de strijd tegen concurrent Tetra Pak, met een productie van 130 miljard pakken en een jaarom zet van 8,5 miljard euro veruit de grootste leverancier van verpak kingsmateriaal voor melk en vruchtensappen in Europa. Tetra Pak is bezitter van een oc trooi op het gebruik van machines Twee producenten van melkpak ken, Fortapak en Elopak, zijn in een juridische strijd verwikkeld over de toepassing van een uit vinding van het kleine Fortapak. in combinatie met een barcodes op het karton. Die machines kun nen alleen door Tetra Pak worden geleverd. Fortapak heeft een uitvinding ge daan waardoor machines ook kar ton van andere leveranciers kun nen herkennen. „We hebben onze vinding voorgelegd aan onze grote klanten Campina en Friesland Foods. Ze gaven dolenthousiaste reacties. We zijn 5 procent goedko per dan Tetra Pak", aldus Schill. De overeenkomst met Elopak was dat Elopak de vinding van Forta pak in productie zou nemen en dat vervolgens Fortapak dat ook zou doen. „Wij zijn daar te klein voor, wij kunnen niet genoeg pak ken per jaar maken", aldus Schill. De directeur van de Nederlandse Elopak-vestiging in Terneuzen, Cas Broere, zegt dat hij geen com mentaar geeft zolang de zaak on der de rechter is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24