Hagedis is zeldzaamheid Buitengebied Kreekrest overblijfsel grote geul De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. De kleine of levendbarende hagedis die op de foto hier boven prijkt, is in Zeeland een zeldzaamheid. Je vindt deze snelle dieren in de Schouwse duinen, op een aantal zandige dijken op Schouwen en verder een en kel exemplaar in de Walcher- se duinen en in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. door Chiel Jacobusse Een waarneming van een kleine hagedis is in Zeeland een buitenkansje. Zo is het niet altijd geweest. Een kwart eeuw geleden krioelde het in de duinen op Schouwen van de hagedissen en een goed opletten de wandelaar zag er soms tientallen per uur. Nog 25 jaar eer der waren hagedissen op heel wat Zuid-Bevelandse dijken erg gewoon. Ze zaten overal verspreid: van Lewedorp en Kwadendamme, tot Krabbendijke en Rilland. Ook in de dui nen van Walcheren en in een groot deel van Zeeuws-Vlaan- deren was een hagedis een alledaagse verschijning. In de zo mer dan, want in deze tijd van het jaar zijn hagedissen in winterslaap. Wie tegenwoordig een hagedis wil zien kan het beste even naar Brabant of naar België rijden, want daar komen ze plaatselijk nog veel voor. Zo zijn er op de Kalmthoutse Hei de, net over de Belgische grens bij Putte, dichtheden vastge steld van zo'n 900 dieren per hectare. Dat wil dus zeggen dat gemiddeld op vrijwel elk vakje van tien bij tien meter een hagedis verblijft! Dit illustreert hoezeer zeldzaamheid van een plant of dier een relatief begrip is. De wollige distel waar we ons hier zo druk over maken staat in Zuid-Frank rijk talrijk in verstoorde bermen en bij ons uiterst zeldzame orchideeën als het vogelnestje of de bergnachtorchis zijn een paar honderd kilometer naar het zuiden heel alledaags. Om nog maar te zwijgen van allerlei vogels en zoogdieren. Dat alles roept een vraag op die in het natuurbeheer steeds weer de kop opsteekt. Moeten we ons wel druk maken over een wijdverbreide vogel als de steenuil of een plant als de vleeskleurige orchis, als die elders zo buitengewoon talrijk zijn? Is het niet eerst en vooral zaak om typisch Nederland se natuur als grutto's, noordse woelmuizen, helminktzwam- men en schorzijdebijen te beschermen? Dat het laatste nodig is zal geen weldenkend mens bestrij den. Maar of dat reden is om de rest dan maar wat minder stringent te beschermen is een andere zaak. Ieder onder deel van het landschap heeft een eigen levensgemeenschap, ongeacht of het om natuur of cultuurland gaat. Zo'n levens gemeenschap functioneert beter, naarmate zij completer is. Een steenuil kan prima leven op een dieet van muizen en kleine vogels maar als er veel grote insecten als meikevers en nachtpauwogen zijn, is het voedselaanbod veel ruimer. Hoe meer variatie, hoe levenskrachtiger en minder kwets baar een levensgemeenschap functioneert. Het omgekeerde geldt evenzeer. Een steenuil die in een gebied leeft waar het voedselaanbod uitsluitend uit muizen bestaat loopt meer ri sico om te verhongeren dan een steenuil die alternatieven in de vorm van hagedissen of grote insecten bij de hand heeft. Maar er is een ander, nog te weinig belicht aspect. Het feit dat Duitsland veel prachtige oude kastelen heeft en Engeland fraaie historische kerken, heeft nog nooit iemand ertoe gebracht om ervoor te pleiten om die in ons land dan maar prijs te geven aan de tand des tijds. Zeker; we zijn te recht zuinig op onze molens, maar gemiddeld genomen le veren we evenveel inspanning om andere historische gebou wen intact te houden. Dat moeten we dus ook voor hagedis sen, steenuilen en boerenzwaluwen maar blijven doen. Dat kost een hoop geld, jawel, maar ach, geld is er genoeg op de wereld en daarvan kunnen we nog altijd bijmaken. tekening Adri Karman Op tal van plaatsen in de provin cie liggen kreken, meestal resten van vroegere grote stromen. Eén ervan is het Bokkegat op Noord-Beveland. Voordat het ei land in 1530 langdurig onder water kwam te staan, droeg het de naam Wijtvliet. De stroom deelde het ei land doormidden en was moeilijk te temmen. Uiteindelijk lukte dat toch en nu is het een verstild, fraai stukje landschap met flink wat natuurwaarden. PZC Zaterdag 1 december 2007 ]21 foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21