53 media 'Ik luister om nieuwe muziek te ontdekken M Een radiostation dat je kan afstemmen op je favoriete muziekgenres. Van klassiek tot rock en pop, zonder reclameonderbreking of irritant gebabbel. Dat is Last.fm. Herman Spinhof probeerde het uit. Ïf 'M isschien het enige radio station dat je nog no dig hebt", meldde de Britse kwaliteitskrant The Guar dian over de 'revolutionaire' zen der Last.fm, dit jaar de winnaar van de prestigieuze Webby Award, die wel de Oscar van het internet wordt genoemd. De loftuitingen over de in Londen gevestigde inter netradiozender zijn niet van de lucht. Wereldwijd telt de het sta tion ruim 20 miljoen actieve ge bruikers in meer dan 240 landen. Het merendeel komt uit de Vere nigde Staten, het Verenigd Konink rijk en Duitsland. Maar ook in Ne derland stijgt het aantal gebrui kers. Zodanig zelfs dat er gewerkt wordt aan een Nederlandstalige versie van de gratis zender. Het idee achter Last.fm is simpel. Je typt een naam van een artiest of muziekgenre (wel eerst even de software installeren), en je krijgt vervolgens urenlang muziek afge stemd op jouw smaak. De webradio Last.fm is in 2002 in Londen geboren na het samenvoe ging van twee verschillende syste men. Het ene systeem legt het luis tergedrag van mensen op internet vast (een zogenoemde audioscrob- bler) en het andere voedt een data base met legale muziek. In totaal telt die database al 100 miljoen mu ziekstukken van ruim 10 miljoen verschillende artiesten. De grootste muziekbibliotheek van alle bestaan de webradio's. Er is keus uit zeer verschillende genres en artiesten. Klassieke mu ziek van middeleeuwse kroeg- en kerkmuziek tot Chopin, Maria Cal- las en Pavarotti. Natuurlijk ook popmuziek van Johnny Cash en El- vis Presley tot Marilyn Mason, Lin- kin Park en Limp Bizkit. Toch is niet iedereen te vinden in de data- base. André Rieu zit er bijvoor beeld niet. Christian Ward van Last.fm legt uit hoe dat kan. „Drie van de vier grote muzieklabels So ny, Warner en EMI zijn partner van ons. Daarnaast hebben we ook afspraken gemaakt met nog een groot aantal kleinere, onafhankelij ke labels. Van de artiesten waar we geen overeenkomst mee hebben, kunnen we alleen een 30 seconden durende track laten horen." Het grote succes heeft Last.fm geen windeieren gelegd. Het Amerikaan se multimediabedrijf CBS kocht de Engelse onderneming een halfjaar geleden voor 280 miljoen dollar. Toch blijft Last.fm volgens Ward een zelfstandige eenheid. Wel heeft het bedrijf een nog grotere slagkracht verkregen voor het aan kopen van de rechten van musici die nog niet in de muziekbiblio theek zijn opgenomen. Direct na de overname door CBS werd met het muzieklabel van Sony een over eenkomst gesloten, waardoor ook Sony's complete muzikantencatalo gus voor de twintig miljoen gebrui kers beschikbaar kwam. Bovendien zijn er sindsdien ook videobeelden van optredens en videoclips van di verse artiesten te zien in een bete re kwaliteit dan elders op het inter net. Het merendeel van de gebruikers van Last.fm is razend enthousiast. Zo zegt de 29-jarige Franse ge- bruikster, Supermoi (een anonie me gebruikersnaam): „Ik luister naar Last.fm om nieuwe muziek te ontdekken en om naar muziek te luisteren waar ik echt van houd. Het leuke is ook dat je nog achter grondinformatie kan vinden over een artiest en een nummer tegen betaling kan downloaden op mijn mp3 of direct een album kan ko pen." Een andere positieve gebrui ker is Joost de Wit van Parasido's Fabchannel: „Ik gebruik Last.fm vooral voor het ontdekken van mu ziek waar andere mensen naar luis teren die hetzelfde luisterprofiel hebben als ik." Toch is er ook kritiek, vooral om dat niet alle artiesten te beluisteren zijn. De Wit: „Voor het beluisteren van de muziek ga ik meestal naar andere plekken, zoals myspace. Mijn ervaring tot nu toe, is dat je daar meer kan vinden." Een gedetailleerde installatie-in structie van last.fm in het Ne derlands staat op de onafhan kelijke website www.digimu- ziek.nl iS-R Tips voor leuke, interes sante en spraakmakende websites en digitale televi siekanalen. Sinterklaas Surprise Service surprisolips Jf v - g'.'i 'ri!' n ""i Last-minute oplossingen voor sinterklaasavond Dit jaar geen inspiratie voor een sin terklaassurprise? Deze last-minute sinterklaassites bieden uitkomst. De Sinterklaas Surprise Service op www.zoz.nl geeft tips voor alle soor ten mensen. Maak een cactus voor die prikkelbare zwager en verstop het cadeautje voor je poetsgrage moeder in een stofzak. Ca voor dat gedicht dat niet wil lukken naar www.rijmgein.nl. Je vindt er kant en klare gedichten waar je alleen de naam nog maar hoeft in te vullen. Het digitale kanaal van democratische Al In 2004 nam Nobelprijswinnaar Al 'An Inconvenient Truth' Core de digi tale zender Current TV over. Hij wil de tegenwicht bieden voor de recht se berichtgeving in de VISin met een eigen, naar zijn zeggen democra tische zender. Het kanaal www.cur- rent.com is bestemd voor jongeren. De beelden worden gemaakt door kijkers overal ter wereld. Alles wat enigszins te maken heeft met mi lieu, duurzaamheid en de situatie van de wereld komt aan bod. De geschiedenis van het witte doek Op www.filmglorie.nl kunnen lief hebbers van oude films hun hart op halen. De geschiedenis van de film, met onder andere de allereerste filmvoorstelling van de gebroeders Lumière in Parijs, 1895, de Oscars, foto's en biografieën van legendari sche filmsterren. Alles is er te vin den. Zo ook de beroemde tekenfilm figuurtjes als Bugs Bunny, Bettie Boop, Popeye en Tweetie en Sylves ter die vroeger te zien waren als voorprogramma in de bioscopen. Goede fitnessoefeningen voor de bovenkamer Wil je mentaal fit blijven? Dat kan door je hersenen te trainen. Op de 'hersencampus' van www.neurocam- pus.nl kun je oefeningen doen in vier verschillende faculteiten: taal, rekenen, inzicht en geheugen. Er zijn breinbrekers, financiële hersen- krakers, anagrammen, en tal van an dere oefeningen. Iedere dag even een paar minuutjes oefenen en je hersenen blijven 'jong'. Om mee te doen, moet je je wel eerst (gratis) aanmelden. Radio st.fm media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 1 december 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 151