K-voetbal 1 4 I Zaterdag 1 december 2007 PZC U Op bedevaart richting Alpen Het was even wennen voor de spelers van het Nederlands elf tal. De ploeg van bondscoach Marco van Basten kwalificeerde zich vori ge maand voor het Europees kam pioenschap in Oostenrijk en Zwit serland door voetbaldreumes Luxemburg met moeite op de knie ën te dwingen. Er volgde een hels fluitconcert in de Kuip. Typisch Nederlands, ver zuchtten buitenlandse kranten. En menig door mediatraining afge richte Oranje-international had moeite onbegrip te onderdrukken: het is ook nooit goed. Maar eigenlijk hebben de interna tionals in de stadions niets te kla gen over steun. De gemiddelde thuisblijvende Oranjesupporter, of aanhanger van een betaald voetbal club is vele malen kritischer dan het gros van het hondstrouwe, car navaleske legioen dat in de meest vreemdsoortige uitdossingen de helden achterna reist. Morgen is de loting voor het EK, maar nu al staat vast dar er veel te weinig tick ets zijn voor de poulewedstrijden van Oranje. „De vraag zal het aanbod weer ruimschoots overtreffen", consta teert woordvoerder Frank Huizin- ga van voetbalbond KNVB een tweejaarlijkse terugkerend pro bleem. Woensdag kwam naar buiten dat er bij groepsduels voor de KNVB maximaal ïo.ooo kaarten beschikbaar ko men. „Maar dan rekenen Rood is de kleur van de liefde. Maar in Nederland bestaat ook een kleur die symbool is voor blinde liefde. Hoe beroerd het Nederlands voetbalelftal ook acteert, het maakt voor de reislust van hondstrouwe, in oranje gehulde supporters niets uit. De Alpen kunnen zich dit EK opmaken voor een oranje invasie. door Joost de Poel illustratie Chantal van Wessel we ons toch echt te rijk. Die gege vens waren gedateerd. Het percen tage tickets dat door de organisatie aan nationale bonden wordt toege wezen, is per duel 20 procent. Dit is hoger dan tijdens het WK 2006, maar de stadions in Oostenrijk en Zwitserland zijn kleiner. Op de tri bunes in Bern of Salzburg, waar Oranje in de eerste ronde speelt, kunnen maximaal 32.000 men sen." r Br foto ANP ëggi Supporters moeten dus niet vreemd opkijken als de KNVB per duel slechts zo'n 6.400 tickets ont vangt, waarvan de helft ook nog eens bestemd is voor sponsors, za kenrelaties of familieleden van internationals. Maar een chronisch gebrek aan kaarten - er worden 200.000 aan vragen verwacht - heeft het le gioen er nog nooit van weerhou den massaal op bedevaart te gaan. De kleur oranje zal straks gewoon de tribunes domineren. „De Oran jesupporters zijn creatief', weet ook Huizinga. KNVB en de Supportersclub Oran je raden het af, maar voor de onge- lukkigen is er altijd nog een flore rende zwarte markt, of mogelijk een land dat niet alle kaarten kwijt raakt aan de eigen aanhang. En an ders is het goed Zwitsers of Oos tenrijks bier drinken met uitzicht op een groot videoscherm. „Kroegen en stadions vol Oranje supporters vormen geen enkele re den voor extra zorg", zegt Günther Marek, hoofd beveiliging in Oostenrijk tijdens het toernooi. Onlangs bezocht hij Nederland om inlichtingen in te winnen. Bij Marek is doorgedrongen dat Oran jesupporters doorgaans een be schaafd polonaisepubliek vormen. „Ik heb ook tijdens het vorige EK en WK met veel Nederlandse sup porters kennisgemaakt. We ver wachten in Oostenrijk zo'n twee miljoen mensen uit allerlei landen en zetten 27.000 agenten in. Hoe veel Oranjesupporters er komen? Geen idee, maar vooralsnog ken ik hen als vredelievend." „Er is een groot verschil tussen club- en Oranjesupporters", zegt Lloyd Vandenberg, voorzitter van de 60.000 leden tellende Suppor tersclub Oranje. „Bij het Neder lands elftal zitten bij wijze van spreken de Utrecht-, Ajax- en Feye- noordsupporters nog hand- in-hand. Het wij-gevoel van natio nale trots is groot. Er gebeurt bijna nooit iets. Als er al een opstootje is, wordt dat door supporters ge sust. Wij doen ons best om een huiskamersfeer te creëren." Vandenberg spreekt ook bewust van een Vaste kern' supporters in plaats van het negatiever klinken de 'harde kern'. „Er zijn men sen, zo'n tweehonderd, die er altijd zijn. Wit-Rus- land-uit, Moldavië-uit. Het maakt niet uit. Die mensen werken en le ven voor Oranje. Dat Oranjegevoel zit zo diep. De sfeer die zij oproepen werkt vaak aanstekelijk op de rest. Wat ook meespeelt is dat er veel vrou- t wen zijn onder de Oranjesup porters. Een groot percenta ge van onze leden is vrouw. Bij profclubs ligt dat anders. Van vrouwen wordt de sfeer ook^ gezelliger." Maar die gezellig heid slaat volgens menigeen ook wel eens door. Termen als klapvee en feest publiek vielen in de 1 povere EK-kwalifica' tie weer regelmatig. „Die kritiek trek ik me aan", zegt Van- s - denberg. „Ik zou ook wel een professionaliserings slag willen maken. Er zijn tijden geweest dat het carnavaleske een beetje doorsloeg. Dan stonden we 2-0 achter en gingen de Teletoe- ters vrolijk door met muziek maken. Dat heeft niet zoveel meer met voetbalsupporters te maken. Het wordt steeds beter, maar er valt nog wel wat te winnen." Door het vaak slechte voetbal in de kwalificatieduels is, voor het eerst in jaren, zelfs voor de meest verstokte Oranjesupporter helder dat Nederland op het EK geen fa voriet is. Slechts 4 procent ziet Oranje als nieuwe kampioen, zo bleek gisteren. „Maar geloof me, als het eerste groepsduel nadert, zijn we de wijze van kwalificatie al weer vergeten en zijn 'we' weer het mannetje." Oranje naar Salzburg of Bern Basel-St. Jakob Park capaciteit: 30.100 Zurich - Stadion Zürich capaciteit: 30.000 Salzburg - Stadion Salzburg capaciteit: 32.000 ZWITSERLAND Bern Gènève 3 Basel Zürich Cenève- Stadion Cenève capaciteit: 30.500 Wenen - Ernst- Happelstadion capaciteit: 50.000 Bern - Wankdorfstadion capaciteit: 32.000 Innsbruck Innsbruck - Tivolistadion capaciteit: 30.600 Klagenfurt- Waidmannsdorfstadion capaciteit: 30.800 73 Vernieuwde Henry - DelaunayCup cm hoger dan vorige beker gewicht: 8kg (oude cup 6 kg) zilveren voet vergroot, marmeren sokkel vervallen Publieke omroep piekt tijdens toernooien Oranje Kijkaandeel 6 jaar en ouder in het tijdvak 18.00 tot 24.00 uur jun juf aug sep okt dee infographic: CvWbron: Stichting Kijk- en luisteronderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14