Buitenland 'Hervorming Chavez maakt van Venezuela dictatuur' Man niet dood door gsm-accu VERHEUGD ONTROERD AANGEDAAN Wijziging grondwet vergroot macht van links-radicale president. BEDANKT voor al deze steunbetuigingen. Direktie en Medewerkers GOES tel: 0113-215555 fax 0113-211414 Zuid-Koreaan met gesmolten mobieltje is aangereden op werk. PZC Zaterdag 1 december 2007 13 door onze correspondent Frans Lindenkamp SAO PAULO - Venezuela gaat mor gen opnieuw naar de stembus, voor de negende keer in de evenzo veel jaren dat president Hugo Chavez aan de macht is. Het links-radicale staatshoofd vraagt in een referendum het fiat van de kiezer om zijn 'socialisme van de eenentwintigste eeuw' door te voe ren. Daartoe heeft hij zijn 'eigen' grondwet laten herschrijven. Voor het antwoord op de vraag of de Venezolanen akkoord gaan met 69 aanpassingen van de grondwet die president Hugo Chavez in 1999 heeft laten opstellen, volstaat een simpel 'ja' of'nee'. Maar de invloed zal er niet minder om zijn, waarschuwen zijn tegen standers. Als de kiezer morgen Chavez' 'verbeterde versie' van de grondwet omarmt, is het gedaan met de vrijheid in Venezuela, zeg gen zij. Chavez zit dan 'voor eeu wig in het zadel'. Chavez, een voormalige kolonel van het leger die in 1992 nog een mislukte coup pleegde, heeft in de herschreven constitutie vast laten leggen dat hij zich tot in de lengte der dagen herkiesbaar mag stellen. Nieuwe ambtstermijnen met een looptijd van zeven jaar acht hij no dig om van de Venezolanen 'waar dige mensen' te maken, lees: soli daire burgers op wie het verderfe lijke 'Amerikaanse' kapitalisme geen vat meer heeft. De nieuwe grondwet moet de aan zet geven tot de verwezenlijking van zijn 'socialisme van de eenent wintigste eeuw'. Wint 'ja', dan krijgt Chavez (53) aanmerkelijk meer macht om zijn politieke tegenstanders buitenspel te zetten. Ook komt het privébezit op de helling, want de grondwet bepaalt dat de Staat bedrijven mag confisqueren wanneer schade wordt berokkend aan het alge meen belang. Hoewel privébezit niet afgeschaft wordt, wil Chavez toe naar een 'Het is een gecamoufleerde staatsgreep. Chavez wil een constitutionele dictatuur' economisch model waarbij de Staat overal een vinger in de pap heeft. Critici voorspellen dat dit zal lei den tot een flinke toename van de corruptie. Het Venezolaanse Ver bond van Ondernemers (Fedeca- maras) stelt dat Chavez met de nieuwe grondwet het land om vormt tot een dictatuur, die het land in ontwikkeling decennia zal terugwerpen. Voor de twijfelaars heeft Chavez een paar lokkertjes. Zo wordt de werktijd teruggebracht tot zes uur per dag en krijgen huisvrouwen recht op een staatspensioen. Het geld hiervoor moet komen uit de olieopbrengsten. Economen spreken van pure dema gogie, maar de armen die de machtsbasis van Chavez vormen, zien het als inkomensverdeling. De verdiensten uit de olierijkdom men zijn te lang gevloeid in de zak ken van bevoorrechte groepen. Toch is het lang niet zeker dat Chavez zijn zin krijgt. De afgelo pen maanden is het gaan romme len binnen de eigen gelederen. Verschillende coalitiepartners heb ben gebroken met de president, omdat hij alle linkse partijen ver plicht heeft op te gaan in een groot rood blok onder zijn aanvoe ring. Generaal Raül Isaias Baduel (52), die tot juli zijn minister van Defen sie was, noemt het referendum 'een perverse poging om de grond wet overhoop te halen'. De volks raadpleging is volgens hem de term 'hervorming' niet waardig. Baduel: „Het is een gecamoufleer de staatsgreep. In feite wil Chavez een constitutionele dictatuur." Ook de ex-vrouw van Chavez roert zich. Marisabel Rodriguez stelt dat de beoogde grondwet alle macht aan één persoon geeft. Ramon Martinez, gouverneur van de deelstaat Sucre, waarschuwt hier ook voor. „Chavez kan naar ei gen goeddunken andersdenken den op een zijspoor rangeren. Ook wie opbouwende kritiek levert." Honderdduizenden mensen heb ben deze week al in de Venezo laanse hoofdstad Caracas gede monstreerd tegen het referendum dat wordt gehouden over de reeks grondwetswijzigingen. Zijn wij door uw medeleven, reacties, kaartjes, mailtjes, hulp die aangeboden wordt, Het GOEDE NIEUWS is dat wij een TIJDELIJKE VESTIGING hebben: AMUNDSENWEG 4 (naast Bruins tegels, inpandig bij Colijn IT) Wij zijn met man en macht bezig om deze vestiging in te rich ten en kunnen u dan ook verheugd meedelen dat wij vanaf a.s. maandag weer operationeel zijn in GOES. Dus vanaf maandag 3 december is onze winkel weer geopend en kunnen wij onze balieverkoop, afhaal en bezorging vanuit Goes weer herstarten. Wij doen er alles aan om de uitleveringsgraad en service die u van ons gewend bent te handhaven vanuit deze tijdelijke vestiging maar vragen uw begrip voor eventuele tekortkomingen in deze, voor ons toch wel, moeilijke tijd. Met dank voor uw vertrouwen, tekenen wij, Wij zijn bereikbaar onder onze bekende telefoon en faxnummers AMUNDSENWEG 4 (naast Bruins tegels, inpandig bij Colijn IT) ISPARTA - Een familielid van een van de omgeko men vliegtuigpassagiers wordt opgevangen op de Atatürk-luchthaven in Istanbul. Een vliegtuig van de Turkse maatschappij Atlasjet is gisterochtend kort voor de landing neergestort in het zuidwesten van Turkije. Alle vijftig passa giers en zeven bemanningsleden zijn daarbij ge dood. De oorzaak van de crash is niet bekend. Volgens minister Binali Yildirim van Transport wa ren de weersomstandigheden gunstig en had het vliegtuig, een McDonnell Douglas MD83, geen be kende technische mankementen. Het toestel stortte neer in bergachtig terrein na bij het dorp Yesilyurt, elf kilometer van de lucht haven van de stad Isparta, waar het naar op weg was. Een onderzoeksteam dat naar de plaats van de ramp was gestuurd heeft de zwarte dozen van het toestel gevonden, die mogelijk uitsluitsel kun nen geven over de oorzaak. foto Ibrahim Usta/AP CHUNCJU - De Zuid-Koreaanse steenhouwer die deze week dood werd aangetroffen met een gesmol ten mobiele telefoon in zijn borst zak, is niet overleden door een ont plofte gsm-accu zoals aanvankelijk werd gedacht. Hij is bekneld ge raakt toen een collega manoeu vreerde met een werkvoertuig. De politie in Chungju heeft dit giste ren meegedeeld. De politie en een lijkschouwer meldden in eerste instantie dat de man door de ontplofte batterij kon zijn gedood. Maar bij autopsie bleken de inwendige verwondin gen zo groot te zijn dat zij onmoge lijk door een ontploft mobieltje konden zijn veroorzaakt. De politie besloot daarop de colle ga die de man gevonden had na der aan de tand te voelen. De colle ga gaf uiteindelijk toe dat hij de man bij het achteruitrijden had aangereden. Hij zei de auto te heb ben weggezet om sporen van het ongeluk uit te wissen, maar hij kon niet verklaren waarom hij het mobieltje in brand had gestoken, zei Min Kang-gi van de recherche in Chungju.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13