39 wonen Citrusfruit is beter dan appeltaart 'Elk huis dat te koop is, is gebaat bij verkoopstyling imm Je raakt je huis aan de straatstenen niet kwijt. Hoe komt dat en wat doe je eraan? Vraagprijs omlaag? Andere makelaar? Nog eens adverteren? Niet nodig, zo ontdekte Folly van Dijk. Schakel een verkoopstyliste in en kijkers worden kopers. wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 1 december 2007 Tips en adviezen: 200 euro Een basisconsult duurt 2,5 tot 3 uur, waarbij de verkoopstylist uitge breid rondkijkt in huis en tuin, aantekeningen maakt en alles tot in de tail fotografeert. De ver koper kan direct een groot aantal tips en ad viezen krijgen om zelf uit te voeren. De kosten van een dergelijk con sult bedragen rond de 200 euro. Het is ook mogelijk een uitgebreide rapportage met adviezen te ontvan gen en/of de verkoopsty list zeifin huis aan het werk te laten gaan. Verkoopstylist en verko per beslissen samen of vervangend meubilair en accessoires worden gehuurd of gekocht. (mÈm Wat is er mis als je huis maar niet wordt verkocht, terwijl er niets aan mankeert? Als alle gegadigden na het eerste bezoek er 'toch maar van afzien'? Dat heeft alles te maken met de uitstraling van je huis, legt ver koopstyliste Ingrid van der Aa uit. Die ene kans voor een goede eer ste indruk moet je optimaal be nutten. Ingrid van der Aa is oprichter van AA HomeReDesign in Rosmalen. Ze leidt bovendien verkoopstylis ten op. Een verkoopstylist advi seert huiseigenaren hoe zij hun woning aantrekkelijker kunnen maken voor de verkoop. Veelal in samenwerking met de makelaars, die de voordelen van dit vrij nieu we beroep steeds meer op waarde schatten. Letterlijk. Want verkoop- styling werkt: de gemiddelde tijd dat een woning te koop staat, gaat aanzienlijk omlaag. Moet die uitstraling voor alle hui zen hetzelfde zijn? „Eigenlijk wel", zegt Ingrid van der Aa. „Elk huis dat te koop staat, van villa tot rijtjeshuis, is gebaat bij verkoop- styling. Het moet er binnen en buiten zo neutraal mogelijk uit zien. Zonder persoonlijke spullen en vooral: niet te vol. Als je een huis koopt, koop je ruimte. Die wil je dan ook zien. „Van de aspirant-kopers is 90 pro cent niet in staat door de spullen van de bewoners heen te kijken en zichzelf daar te zien wonen. Dat maakt dat ze afhaken. Dus op ruimen die fotolijstjes, het speel goed, de strijkplank in het rom- melkamertje, de 'overbodigheid'. Dat geldt vooral heel sterk voor slaapkamer en badkamer, die moe ten een 'hotel-uitstraling' hebben. „Heel belangrijk zijn ook geurtjes. Die blijven bij de meeste mensen langer in de herinnering dan beel den. Gooi alles urenlang open als er wordt gerookt, een kooklucht hangt of er huisdieren zijn. En nee, alsjeblieft niet die appeltaart! Gebruik liever een natuurlijke geur, met een etherische olie of citrusfruit." Een ander punt om rekening mee te houden, is volgens Ingrid van der Aa de 'flow in een huis'. „Er moet harmonie zijn. Alles moet kloppen. Je moet niet tegen de achterkant van een bank aankij ken als je de kamer binnenkomt. Verkoopstyling vraagt een specifie ke manier van kijken, dat is een es sentieel onderdeel van de oplei ding. Net als een beetje psycholo gie." Ze neemt een Winnie-de-Poeh- kinderkamer als voorbeeld. „Zelfs het plafond was beschilderd. Schit terend. Toch heb ik de eigenaars geadviseerd het neutraal over te schilderen. Je kunt zo'n afbeel ding toch niet meenemen. En een puber die zo'n kamer bekijkt, wil die niet hebben. Zoiets vraagt veel tact, want mensen zijn vaak trots op hun huis. Maar de koper wil zichzélf daar zien wonen, niet de eigenaar." De verkoopstylist streeft ernaar om met zo weinig mogelijk mid delen een zo groot mogelijk effect te bereiken. Echte verbouwingen horen daar niet bij. Wel wordt soms een inboedel op geslagen om plaats te maken voor een moderner interieur. „Een en kele keer adviseren we de make laar om een huis uit de verkoop te halen, helemaal te restylen en dan met nieuwe foto's opnieuw te koop te zetten. Succes gegaran deerd." Ingrid van der Aa was imagecon sultant toen zij kennismaakte met 'house doctor' en stylegoeroe Ann Maurice uit Californië, bij wie zij haar opleiding volgde. „Ik was ervan overtuigd dat het hier ook zou doordringen en ik heb gelijk gekregen." Inmiddels hebben 33 stylisten de vijfdaagse opleiding bij AA Home ReDesign gevolgd. Ze werken in heel Nederland, vormen een groeiend landelijk netwerk (bin nenkort met het officiële keur merk LNV) en wisselen regelma tig ervaringen uit. www.aahomeredesign.nl Cursisten verkoopsty ling monsteren een te koop staand woonhuis, foto Merlin Daleman Eigen Huis: pas op met schoorsteenvegers Vereniging Eigen Huis waarschuwt op haar site www.eigenhuis.nl niet in te gaan op aanbiedingen van schoorsteenvegers die vooral in de ze periode aan de deur staan. VEH krijgt ieder jaar klachten over malafi de bedrijven. Voor niet of slecht uit gevoerd werk krijgen huiseigenaren rekeningen van 300 tot 1.000 euro. Vooral ouderen lijken daarvan het slachtoffer. Vraag bij twijfel om legi timatie, controleer of de veger bij een brancheorganisatie is aangeslo ten, bij voorkeur de Algemene Schoorsteenvegers Patroons Bond. foto Jan Drost Financieel adviseur langs de meetlat In de Consumentengids van decem ber ligt het beroep van financieel ad viseur onder de loep. Boodschap: de doorsnee financieel adviseur is niet onafhankelijk, is in dienst van ban ken of tussenpersonen en krijgt geld voor elk verkocht product. Om te kunnen vertrouwen op een goed advies, adviseert de Consumenten bond te zoeken naar 'een deskundig adviseur die open is over zijn provi sies'. Informeer naar werkervaring, kwalificaties, aanpak met betrek king tot financiële planning, het ta rief en de provisie die hij verdient. Nieuw boek: huis kopen voor Dummies Waar moet je op letten bij het ko pen van een huis? Wat kun je beta len? Welke hypotheek is geschikt? In Een huis kopen voor Dummies van Anna Roelofsz wordt alles wat je moét weten uitgelegd. Zoals de overdracht, de juiste notaris, een goede aannemer en verzekeringen en belastingen. Ook staan er voor beelden in van modelkoop- en ver bouwingsovereenkomsten. Anna Roelofsz, Een huis kopen voor Dummies. 344 pagina's. Prijs 27,95 euro. www.dummies.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 135