Bedwing de speelgoedberg wonen 3.s vraag antwoord 53 December, pakjesmaand. Speelgoedwinkels beleven de beste tijd van het jaar, met dank aan Sinterklaas en de Kerstman. Hartenwensen worden vervuld en de speelgoedberg in huis groeit en groeit. Maar hoe krijgen we al dat speelgoed fatsoenlijk opgeruimd? Folly van Dijk ruimt mee op. De hond heeft diepe krassen in de serreruiten gekrabd. Is er een methode om dat te verwijderen? Hoe krijg ik blanke nagellak met zilveren glitters van rode leren stoel zonder het leer te beschadigen? PZC Zaterdag 1 december 2007 wonen@wegener.nl 024-3650509 Het assortiment van Ikea biedt veei mogelijkheden tot het fatsoenlijk opruimen van speelgoed, foto's Ikea I ongens, opruimen!' Hoe I vaak roepen ouders dat I niet? En hoe vaak ko- I men er niet irritaties J van? Kan dat ook an ders? Kan opruimen ook leuk zijn? Ja dat kan, zegt profes sional organizer Hilde Verdijk uit Eindhoven. Maar dan moeten ouders wel de juiste voorwaarden scheppen en een goed voorbeeld zijn. Want als het hele huis een rommeltje is, waarom zou het speelgoed dan opgeruimd moe ten zijn? Wijs kinderen op voordelen van opruimen: je raakt niks kwijt, hebt meer ruimte, op een leeg bu reaublad is het fijner huiswerk maken. Rommel kan gevaarlijk zijn (spullen op de trap!). En on gezond, als het vies of stoffig wordt. Bovenal: ruzie hierover wordt verleden tijd. Als professional organizer helpt Verdijk mensen bij het opruimen en voorkomen van hindernissen in het huishouden, de planning of dagelijkse structuur. Ook helpt ze ouders hun kinderen te leren opruimen en geeft ze hierover le zingen op kinderdagverblijven en basisscholen. „Kinderen kunnen al heel jong leren opruimen. De pakjesregen in december, maar ook de kinderverjaardag is een goed moment om orde op zaken te stellen. OPBERGTIPS Ladenkasten zijn ideaal voor klein speelgoed en knutsel- spullen, mits de laden soepel lopen! Dozen, mandjes en bakken, met of zonder deksel, zijn er in tal van maten. Een stevige schoenendoos kan ook vol staan. Kies geen te grote bak ken, dat is onoverzichtelijk. Plak een plaatje voorop met de inhoud, zodat je kind ziet wat erin zit. Bankjes of tafels met deksel zijn ruimtewinnen- de opbergers. Hang een ket ting aan het plafond met S-ha- ken. Ideaal voor knuffels, pet ten en dergelijke. ALTERNATIEVE CADEAUS Om de speelgoedberg te be perken, kun je ook niet-fysie- ke cadeaus geven. Zoals een strippenkaart voor het zwem bad, een dag dierentuin, kaartjes voor de film of een middag koekjes bakken. Vaak wordt dat een dag met een gouden randje, die de kinderen zich nog lang zul len herinneren. „Een kind moet leren afscheid te nemen van zijn speelgoed. Wat kapot is, moet weg. Het overige neem je samen door. Wat weg mag, geef je weg of je verkoopt het. Speelgoed dat niet meer wordt gebruikt, maar waarvan je kind of jij geen afstand wil doen, kan naar zolder. De rest blijft staan. Wat je vooral niét moet doen, is onder schooltijd met een vuilniszak door de kamer van je kind gaan. Dat is respectloos te genover je kind." Kijk goed naar de kinderkamer vóór je een op- bergplan maakt, adviseert Ver dijk. Wat gebeurt daar allemaal? Slapen, spelen, muziek maken, huiswerk maken, logeren? Is de kamer daar groot genoeg voor, geeft dat niet te veel onrust? Een aparte speelkamer biedt uitkomst als je de ruimte hebt, maar oprui men blijft nodig. Ouders moeten ook weer niet overdrijven, vindt Verdijk. „Een puzzel die nog niet af is, een legobouwwerk of een hut die de kinderen gebouwd hebben, hoeven niet meteen weg. In het opruimen zelf moet je ook niet te ver gaan. Zoals die vader die de lego sorteert in de maat van de steentjes, of de moeder die elke avond de barbiepoppen tiptop aankleedt en te pronk zet. Dan durven kinderen het amper meer te pakken." Uitgangspunt voor goed oprui men is een logische bergruimte. Dat betekent dat je niet die ene kast koopt omdat je hem zo leuk vindt, maar dat je éérst bedenkt wat je erin wilt opbergen. „Ga voor functionaliteit", benadrukt Verdijk. „Groot speelgoed, zoals een poppenhuis of hijskraan, kan gewoon los in de kamer. Kleiner speelgoed, zoals lego, autootjes en knutselspullen, gesorteerd in bakken of dozen. Het is handig als kinderen zoveel mogelijk zelf bij hun speelgoed kunnen. Maar het is niet erg als je kind jou moet vragen om waardevol speel goed zoals een mooie pop of een boek. Die kun je best hoog zet ten." Een dagelijkse vaste tijd voor op ruimen, werkt volgens Hilde Ver dijk goed, bijvoorbeeld voor het avondeten of erna. „Als je dat in leidt met een spelletje of een lied je, zoals in de kinderopvang vaak gebeurt, vindt het kind het nog leuk ook. Je kan het ook in stuk jes verdelen: vandaag je bureau, morgen de speelgoedbakken. Of zet een kookwekker: een kwar tiertje opruimen en dan morgen de rest. De kinderkamer hoeft geen toonzaal te zijn. Spelen is al tijd nog belangrijker dan oprui- www.yourganize.nl |fIS' 5II si p wonen@wegener.nl 024-3650509 Je kunt de ruit vervangen, maar ge zien de kosten zal dat niet de voor keur genieten. Ook de kras verber gen is een optie. „Het is afhankelijk van de mate waarin mensen de kras volledig weg willen hebben en het nut om er kosten voor te maken", reageert Harry Kiewiet van Glassre- novator (www.glassrenovator.com) op de vraag van H. Hartjes. „Het is mogelijk, maar niet zo simpel." Er zijn wel middeltjes te koop, zoals poll (een soort koperpoets) en ka chelpoets. Of spul waarmee krassen op autoruiten 'ongedaan' gemaakt worden. „Daarbij treedt echter altijd optische verstoring op", zegt Kie wiet. Classrenovator heeft volgens hem een 'wondermiddel', waarbij glas met een machine verwarmd wordt en krassen verdwijnen. „Om dat het specialistisch werk is en nauwkeurigheid vereist, hangt er een prijs aan, vanaf 75 euro. Afhan kelijk van de situatie kan het duur der zijn. Mensen moet zich afvragen of ze er zoveel last van hebben dat ze het geld er voor over hebben." Nagellak is gemeen spul, weet B. van Hooijdonk sinds de dochter des huizes blanke nagellak met zilve ren glitters morste op de rode leren stoel van het gezin. Het is moeilijk te verwijderen zonder schade te ver oorzaken. Toch is er volgens Edwin Duin van Special Repairs (www.spe- cial-repairs.nl) mogelijk wel iets aan te doen. „Maar zeker niet met thin ner of aceton", waarschuwt hij voor een methode waaraan leken al snel denken. „Dat bijt namelijk uit, tast het leer aan. Beter is het om het te proberen met wasbenzine en dan heel voorzichtig met een schuur sponsje te werk te gaan." Parfum met alcohol erin op de vlek spuiten, wil mogelijk ook soelaas bieden. Minuut laten inwerken, dep pen, en voila... vlek verdwenen. En nagellakremover zónder aceton is het proberen ook waard. Maar wat je ook probeert, „test het eerst uit op een 'onzichtbaar' stukje van de stoel", raadt Duin aan. „En als het al lemaal niet helpt, zit er maar een ding op: overspuiten van het leer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 134