35 wonen om jaloers op te zijn Yf i*èz4 wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Maarten Oonk en Emil Kolkman doopten de voormalige gereformeerde kerk in Lichtenvoorde om tot woon- en werkruimte. foto Theo Koek deuren zijn zo smal dat grotere meubelstukken er niet doorheen kunnen en in gedeelten moeten worden getransporteerd. Watertorens zijn relatief gemakke lijk verkrijgbaar. Zo stoot waterbe drijf Vitens een aantal exemplaren af „Pompen nemen het werk over. Die zijn preciezer en op afstand te sturen", legt woordvoerster Ryan Hoekman uit. „De watertorens gaan daarom in de verkoop. We hebben er nu enkele verkocht, dat worden er in de toekomst meer." Een stationsgebouw of kerk is veel al te groot om alleen te bewonen, maar een combinatie met kantoor ruimte is ideaal. Zo woont op de bovenverdieping van het Deldense station een gezin en is op de bega ne grond het kantoor van grafisch ontwerpbureau Lood. Voor Maar ten Metz is zijn werkruimte een droom die uitkomt. „Toen ik 16 was, schilderde ik dit station al. Het is voor mij een van de mooiste stations ter wereld. Wij huren het kantoorpand van de NS. Hierbo ven woont een gezin, maar dat zou ik niet willen. Er is geen tuin en 's zomers is het er bloedheet, terwijl het dan beneden juist koel is." Het oude station van Delden ziet er van de buitenzijde nog origineel uit, binnen is weinig oorspronkelijks terug te vinden. foto George Nusmeijer Ziet het station er van de buitenzij de origineel uit, binnen is daar wei nig van terug te vinden. Jammer, vindt Metz. „De omgeving is wel weer heel mooi, met oude bomen en statige panden. En dan is er nog het geluid van alarmbellen van de spoorwegovergang. Daar kan ik zó van genieten. Als klanten het gerin kel door de telefoon horen, atten deer ik ze er ook altijd op." In Lichtenvoorde zochten de twee makelaars Maarten Oonk en Emil Kolkman ook een ander kantoor pand en kwamen terecht in de vroegere gereformeerde kerk. Het kantoor is klaar, het woongedeelte bijna. Oonk: „Het is een gedoe, zo'n kerk verbouwen. Je krijgt te maken met wijzigingen van be stemmingsplannen en dergelijke. Omdat het een gemeentelijk mo nument is, is aan de buitenzijde al les intact gelaten. Er zijn wel vier dakramen geplaatst om het woon- deel lichter te maken. Ook binnen hebben we elementen van de kerk bewaard. Zoals glas-in-lood en giet ijzeren ramen in de zijmuren." Kunstenaar Francesco Antonietti is bijna klaar met de inrichting van de galerie en werkruimte in wind molen Fleur in Zevenbergen. Van af januari is publiek op vrijdag-, za terdag- en zondagmiddag welkom (www.molenfleur.nl). Hij en zijn partner bewonen sinds kort de er boven gelegen etages, die comforta bel zijn ingericht, mét vloerverwar ming. De windmolen uit 1840 was al lang in verval, toen hij na lange leegstand voor 1 symbolische euro werd gekocht, en voor 300.000 eu ro werd gerestaureerd. In een mo numentaal pand wonen, is Anto nietti niet vreemd. Eerder deed hij dat in het Zeeuwse Tholen. „Maar dit is echt heel anders, vanwege de vorm en de vele trappen." Het opmerkelijke aan het douane huis van het echtpaar Struijk, in de gemeente Enschede, is de lig ging. Richard Struijk: „Zo'n der tien jaar geleden stootte het rijk douanekantoren af en kwam deze vrij. Wij vielen voor de locatie, op de grens met Duitsland, met een tuin van 1.200 vierkante meter en op loopafstand van een natuurge bied. Binnen moesten we wat aan passen, de buitenzijde is zoveel mogelijk intact gebleven. Met een voordeur met een luikje om pas poorten aan te reiken, emaillen bordjes aan de buitenmuur en bin nen twee we's naast elkaar." Er is dubbel glas aangebracht, voor al vanwege geluidhinder van de doorgaande weg.„De mensen jak keren hier met hoge snelheid voor bij. Een enkele keer remt iemand af en kijkt afwachtend naar ons huis. Alsof hij wacht op toestem ming om te mogen doorrijden." De woning is altijd vrijstaand. Je woont in een bijzonder pand en dat is mede daardoor, ook als je thuiskomt met een borrel te veel op, makkelijk te vinden. Met name watertorens bieden een prachtig uitzicht. Bijzondere objecten worden dik wijls voor een symbolisch be drag van bijvoorbeeld 1 euro ver kocht. Overigens moet er dan nog wel voor tonnen aan verspij kerd v/orden. Bij de verbouw kun je alle creati viteit kwijt, bijna niets lijkt te gek, omdat het pand toch al zo afwijkt van een standaardhuis. In een kantoor of kerk wonen, vergt woonvergunning, aanpas sing bestemmingsplan en meer rompslomp die jaren kan duren. Buurtbewoners kunnen bezwaar maken tegen een woonfunctie. Veranderen van (rijks)monumen- ten kent vaak strenge regels. Isolatie en stookkosten; met ho ge plafonds stook je enorm veel. Wonen in huis met veel trappen vergt een goede conditie. Standaardmeubilair: Een rechte kast of bank tegen ronde toren- of molenmuur is geen gezicht. Een cappuccinootje? Hoewel luxe koffiezetapparaten pas de laatste jaren hun weg naar de Ne derlandse woning vinden, kwamen de eerste modellen al kort na de Tweede Wereldoorlog op de markt. Uitvinder was de Italiaan Achillo Caggia, die in 1937 een apparaat be dacht waarmee volautomatisch een espresso kan worden gezet. Mét de zo typerende crèmelaag. Caggia brengt nu de Platinumlijn apparaten op de Nederlandse markt, waarin technologie en design zijn gecombi neerd. Alleen te gebruiken met ver se bonen en geschikt voor onder meer het zetten van cappuccino, es presso, latte, maar ook een kopje thee. Met een simpele draaiknop be paalt de gebruiker zelf de sterkte. De prijs voor deze combinatie van luxe, design en smaak ligt tussen 799 en 1.299 euro. foto GPD Koffiepadkopje Een met een pad bereid kopje koffie mag dan wat duurder zijn, een der de van de Nederlanders kiest er al wel voor. Met dank aan de Senseo en, sinds kort, de PuC. Maar wie zijn koffie wil drinken uit een designkop je, ontkomt niet aan het nodige ge knoei dat óverschenken met zich meebrengt. Want de meeste exem plaren passen simpelweg niet onder de verschillende automaten. Ville- roy Boch heeft daarom, héél slim, het koffiekopje uit de populaire NewWave-lijn aangepast aan de kof- fiepadautomaat. Onnodig gespetter is verleden tijd. Al kost dat wel een paar centen: 27,50 euro per kopje. www.villeroy-boch.com foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 131