Weer conflict De streekgeschiedenis dorpspark in Sluiskil Lintje voor George de Loos (80) Bloemschikken Autowassen voor goed doel 30 I Zaterdag 1 december 2007 PZC Onenigheid over lengte van betonschutting in Baljuwlaan Sluiskil. Busje komt zo Pol van de Vijver draagt voorzitterhamer 'Bolwerkmuseum' over. door Eugène Verstraeten sluiskil - Het conflict rond het dorpspark in Sluiskil is weer opge laaid. Dit keer is de inzet een 44 meter lange en twee meter hoge betonschutting die langs de tuin van bewoner E. Poppe uit de Bal juwlaan is geplaatst. Volgens zijn buurman P. van Hecke is dat ech ter in strijd met de gemaakte af spraken dat de schutting niet lan ger dan 28 meter zou worden. Die kaartte de zaak meteen bij de gemeente aan. Daar werd beloofd dat hij zou worden teruggebeld, maar sindsdien bleef het stil. Van Hecke heeft de situatie ook nog eens uit de doeken gedaan in een brief aan burgemeester en wethou ders van Terneuzen. Inmiddels heeft raadslid Cees Freeke (LCF) opheldering gevraagd over de gang van zaken. Het conflict dreigt een streep te zetten onder jarenlange onderhan delingen tussen de gemeente en bewoners van de Baljuwlaan over de toegang tot het dorpspark. Dat NV In Sluiskil is opnieuw ruzie ont- staan rond het dorpspark. Dit keer gaat het om een 44 meter lange schutting, die in strijd zou zijn met de afspraken. AXEL - Hét hoogtepunt van het jaar voor bloemschikkers is vol gens Groei en Bloei kerst. Daarom organiseert de vereniging maan dag 3 december vanaf 19.00 een kerstbloemschikdemonstratie door Dominique Bouwens in De Halle in Axel. was nooit toegankelijk via de Bal juwlaan, omdat omwonenden zich daartegen verzetten. Begin dit jaar wist wethouder Jaap Bos dan toch overeenstemming te bereiken over het realiseren van een toe gang vanaf de Baljuwlaan tussen de woningen van Poppe en Van Hecke. Het belangrijkste bezwaar was de vrees voor overlast door parkbezoekers. Daarom is een van- dalismebestendige draaipoort ge plaatst die met een drukknop kan worden geopend. In de avonduren kan het hek niet worden geopend. In de overeenkomst werd aanvan kelijk opgenomen dat langs het perceel van bewoner Poppe een 44 meter lange schutting zou wor den gezet. Omdat dit op verzet stuitte bij Van Hecke is die lengte in de uiteindelijke overeenkomst teruggebracht tot 28 meter. Toen de nieuwe toegang in de Bal juwlaan in oktober feestelijk door burgemeester en wethouders werd geopend moest een flink deel van de afgesproken werkzaamheden, waaronder het plaatsen van de schutting, nog worden uitgevoerd. Een week later kwam de schut ting, maar tot verbazing van Van Hecke toch met een lengte van 44 meter. Freeke wil dat de gemeente 'zo nodig met bestuursdwang' het bouwwerk terugbrengt tot de afge sproken lengte. Ook wil hij weten voor hoeveel meter muur er bouw vergunning is gevraagd. terneuzen - Wie niet van autowas sen houdt, kan zaterdag 8 decem ber zijn of haar voertuig laten was sen door 'runners' van het team LoopSaam van ZorgSaam. Die zijn dan te vinden op het parkeerter rein aan de Vlietstraat aan de ach terzijde van het ziekenhuis in Ter- neuzen. Autowassen kost vier eu ro en de opbrengst komt ten goe de aan de Roparun. Dit is een esta fette hardloopwedstrijd van Parijs naar Rotterdam die volgend jaar in het pinksterweekend wordt gehou den. Er lopen ook analisten van het klinisch chemisch laborato rium van ZorgSaam Zeeuws-Vlaan- deren mee. Doel van de Roparun is zoveel mogelijk geld inzamelen om het leven van kankerpatiënten draagzamer te maken. K^?iWBliALMANAK Het Terneuzense raadslid deed mee aan de evacuatie-oefening van de wijk Othene, om met eigen ogen te zien wat er allemaal bij zo'n opera tie komt kijken. Mensen opsporen, registreren, evacueren, opnieuw re gistreren... hij vond het ontzettend boeiend. Tot een uur of twee. De Terneuzenaar begaf zich naar de bushalte, waar een vipbus (voor door René Hoonhorst ijzendijke - Pol van de Vijver be waart goede herinneringen aan al le (wissel)tentoonstellingen die er tot nu toe in het museum van IJ- zendijke zijn geweest. Al de 109 wisselexposities waren hem lief Maar als hij dan toch hoogtepunten moet noemen, kiest hij er twee. De oorlogstentoonstel ling in 1974, toen er een maand lang een straaljager op de Markt stond, en de waterschapstentoon stelling in 1985, waarbij elke West-Zeeuws-Vlaming kon zien hoe dijken hem of haar tegen het wassende water beschermen. Bei de tentoonstellingen trokken des tijds horden bezoekers en zetten het museum én IJzendijke op de kaart. Van de Vijver zet een kantte kening bij zijn keuze. „Elke keer als we een tentoonstelling hadden ingericht, verwachtte ik dat de mensen in rijen op de Markt ston den te dringen om de expositie te bezichtigen. Maar ik ben ook dub bel en dwars tevreden als maar één geïnteresseerde bezoeker komt, die voldaan weer naar bui ten gaat." De scheidend voorzitter, hij neemt na de laatste bestuurs vergadering van het jaar afscheid, is vanaf het begin bij het IJzendijk- se museum betrokken. De wethou ders Jan Vergouwe en Gerard Clae- ijs (vóór de fusie van 1970 bestuur ders in respectievelijk Breskens en Biervliet) vroegen hem al vóór de herindeling mee te denken over het nieuwe leven van het IJzendijk- se gemeentehuis. Dat het museum aan de historie van heel de ge meente Oostburg moest worden gewijd, stond tevoren vast. De door Pol verzonnen naam 'West Zeeuws-Vlaanderen Presenteert' vindt hij dan ook, ondanks de lengte, achteraf nog steeds 'geluk kig gekozen'. Het voormalige gemeentehuisje stond, nadat in de beginjaren voor al schilderijen uit de beeldende kunstregeling te zien waren, in de jaren zeventig en tachtig vooral be kend als 'boerenmuseum'. Hoewel die term de lading niet geheel dek te, vond Van de Vijver dat niet erg. De bevolking voelde zich namelijk heel erg betrokken bij de collectie. „De Kezandse Kamer was natuur lijk een grote blikvanger. Bij het opruimen van boerderijen en schu- Een detail van het schilderij IJsendijck. Het schilderij hangt bij de ingang van het museum. foto Peter Nicolai ren werd vaak aan ons gedacht. Hoewel er vaak veel werk was aan het toonbaar maken van spullen profiteerden we er wel van." Sinds het ontstaan van het IJzen- dijkse museum in 1970 is Van de Vijver (69) hét uithangbord ge weest. Claeys en Vergouwe klop ten bij de jonge dierenarts aan van wege zijn interesse in heemkunde én zijn betrokkenheid bij het dorp. Maar Pol benadrukt dat hij al die jaren niet alleen stond. De beheerders van het museum, ande re bestuursleden en een regiment vrijwilligers zorgden er voor dat 'West Zeeuws-Vlaanderen Presen teert' in goede (zesduizend beta lende bezoekers) en slechte tijden (tweeduizend belangstellenden) bleef draaien. „Het is altijd team werk geweest. We hebben als be stuur altijd samen met de mede- 'ln de legokamer kunnen kinderen zelf fortificaties bouwen en er mee spelen' werkers ideeën ontwikkeld. Zo is ook de Folkloristiche Dag ont staan. Een dag in het teken van het trekpaard, zodat het museum letterlijk wat meer naar buiten trad, met de voeten op straat kwam te staan." Er is niet bezuinigd op de meta morfose van het museum tot Het Bolwerk, Museum voor Staats-Spaanse Linies. Als dorp van Maurits (de stadsrechten be hoorden aan het in rond 1400 weg gespoelde oude IJzendijck, weet Pol) is IJzendijke de aangewezen plek voor de staat- en krijgskundi ge geschiedenis van de streek. Hoe wel hij hoopt dat de Kezandse Ka mer en de agrarische collectie el ders een mooie plek krijgen, is Van de Vijver trots en blij met het nieuwe museum. Vooral ook om dat de geschiedenis voor jong en oud aanschouwelijk is gemaakt. De 'legokamer', waar kinderen zelf een Romeins castellum of een Staats of Spaans fort kunnen bou wen, is een groot succes. Van de Vijver stopt dan ook niet als voorzitter omdat hij het beu is. „Voor mijn gevoel is het genoeg en is de beurt aan een ander. Ik weet ook zeker dat Cor Vermeulen een goede opvolger is en ik blijf - als ze me vragen - rondleidingen in het museum en het dorp geven." Tip? redactie@pzc.nl héél belangrijke mensen) zou staan die hem weer naar huis zou brengen. Zijn collega's waren ech ter allang gevlogen, inclusief bus. En dus nam hij morrend plaats in een 'gewone bus'. Totdat hij een be kende zag, vroeg of hij mocht mee rijden en tierde: „Dat registratiesys teem werkt voor geen meter. Ze zijn mij vergeten!" door Harold de Puysseleijr HULST - George de Loos (80) uit Hulst is gisteravond voor zijn gro te maatschappelijke verdiensten beloond met een koninklijke on derscheiding. De Loos werd verrast met deze ho ge eer op de jaarvergadering van FNV Bondgenoten Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Loco-burgemeester Frank van Driessche van Hulst speldde de versierselen op tijdens de feestelijke vakbondsbijeen komst in café De Ster in Hulst. De Loos was vele jaren bestuurslid van de FNV, zowel binnen de afde ling Hulst als de districtsraad Zee land. Ook kwam hij steeds op voor de minder bedeelden in onze samenleving. Zo was hij nauw be trokken bij de oprichting van de Cliëntenraad Sociale Zekerheid. De Loos werd in de voordracht aan hare majesteit gekarakteri seerd als een echte verenigings man. Hij was lid van diverse vere nigingen zoals een reisclub en car navalsvereniging. Ook nam hij het initiatief voor de oprichting van de wijkraad Langs de Linie na de herindeling in 2003. Voor die wijkraad zet hij zich nog altijd in. Hij vervulde dit jaar nog korte tijd het waarnemend voorzit terschap. Ook bezorgt hij voor de wijkraad de nieuwsbrief. De Loos trad eerder dit jaar op grond van zijn leeftijd wel terug als voorzitter van de Cliëntenraad. Daarnaast besloot hij zijn bestuur lijke activiteiten bij FNV Bondge noten te beëindigen. Op de jaarver gadering legde hij die functie bij de vakbond neer. George de Loos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 118