Zeeland WÊ9M 50% korting Pakjes voor de pleegzorgkinderen KvK keert Middelburg de rug toe Hiv-apotheek heeft alles op de plank WINTEROPRUIMING Vlissingen trekt aan handelskamer met grond voor één euro. Met Hiv kun je oud worden, maar onder een straf pillenregime. PZC Zaterdag 1 december 2007 3 5 ttl ÏYlö/ Vandaag start de JT' 1 van- 30 t/lCl 50% korting IBV Witte Paardstraat 6, Goes Exclusieve kinder/ en tienermode Lan9e Geere 7' Middelburg middelburg - Jeugdhulpverlener AZZ heeft achthonderd cadeau bonnen van twintig euro gekregen van het Nationaal Fonds Kinder hulp. De bonnen zijn bedoeld voor de kinderen die in pleeggezin nen of in een tehuis wonen. Met de cadeaubonnen kunnen Sinter klaascadeautjes gekocht worden voor het kind zelf of voor een woongroep of pleeggezin. Kinder hulp zamelt jaarlijks geld in om de 57.000 kinderen die in Nederland onder de jeugdzorg vallen wat extra's te geven. Stichting AZZ deelt uit eigen bud get eveneens uit dit jaar. De vijf honderd pleegzorggezinnen die bij de jeugdhulpverlener staan inge schreven krijgen dezer dagen de ge zinsagenda van Stichting Edukans thuisgestuurd. De agenda kan hel pen om een druk gezinsleven te sturen, redeneert AZZ. Bovendien gaat een deel van de opbrengst van de agenda naar onderwijs aan kinderen in ontwikkelingslanden. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De verhuizing van de Kamer van Koophandel voor Zeeland groeit uit tot een klucht. De Kamer koos in de zomer nog voor nieuwbouw in Middelburg. Nu wil ze naar de Kenniswerf in Vlissingen. De grond daar kost één euro, tegenover 7,5 ton in de buur gemeente. Dat blijkt uit vertrouwelijke stuk ken van de Kamer van Koophan del. Eind juni koos de Kamer nog voor een nieuwe vestiging in Mid delburg mits 'een verstandige huur- dan wel grondprijs' kon wor den overeengekomen. Het nieuwe pand zou moeten komen aan de Kanaalweg (naast het NS-station). Maar de interne commissie huis vesting, blijkt uit de stukken, stelt dat 'een verstandige prijs niet haal baar is'. Knelpunt: de grondprijs. Voor elke vierkante meter moet de Kamer de gemeente betalen. De grond aan de Middelburgse Ka naalweg kost de Kamer 750.000 eu ro. Huren is geen optie. Daar kwam nog een akkefietje bij. Op last van de welstandscommis sie moest het ontwerp van het kantoor worden aangepast. Daar mee was de Kamer niet blij. Want die indeling voldoet niet aan het programma van eisen van het on dernemingshuis; behalve de Ka mer nemen ook de Recron, MKB Zeeland en Syntens intrek in het pand. Voor de Kamer was dat alles half oktober reden om serieus te kijken naar de alternatieve locatie in Vlissingen: de Kenniswerf (op W* De Kamer van Koophandel is zijn enthousiasme voor nieuwbouw in Middelburg kwijt. De Kamer kijkt nu serieus naar de Kennis werf in Vlissingen. het terrein van Hogeschool Zee land). De grond krijgt de Kamer er voor het symbolische bedrag van één euro. In een daarna gemaakte vergelij king tussen beide plekken scoort de Kenniswerf op bijna alle pun ten beter. Zo zou de Kenniswerf een betere uitstraling hebben (op termijn), is er meer ruimte voor ei gen identiteit en is het beter be reikbaar. Middelburg wringt zich nu in alle bochten om de Kamer 'binnen boord' te houden. Behalve dat de grondprijs met 1,5 ton is verlaagd, is ook het ontwerp aangepast. Het nieuwe gebouw krijgt geen vijf maar zeven lagen, zodat het wel aan de eisen voldoet. Ook is er architectonisch aan ge sleuteld om het 'meer uitstraling' te geven. Maar de Kamer wil niet verder praten met Middelburg. De voorkeur gaat nu uit naar Vlissin gen. Nog dit jaar volgt een voor aankondiging van de aanbeste ding, terwijl het nieuwe Kamer-be stuur pas begin volgend jaar een definitief besluit neemt. Het lijkt erop dat de bedrieger wordt bedrogen. Waar Middelburg in 1999 het waterschap afsnoepte van Goes, flikt Vlissingen hetzelf de kunstje in het eigen stadsge west. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Hiv is in tien jaar tijd van het monster dat Aids aankon digt verworden tot bijna net zoiets als diabetes: lastig, maar met medi catie geen probleem. Zo lijkt het al thans in de publieke opinie. Maar kijk uit: „Het is geen kattenpis. Je bent je leven lang veroordeeld tot het slikken van pillen," weet Vlis- sings Plusapotheker W. Liezenga. Hij is houder van één van de ze ventien in hiv gespecialiseerde apo theken in Nederland. Die zoge naamde Plusapotheken beleven vandaag in Amsterdam hun doop op Wereld Aidsdag. Sinds april zijn ze - op proef - al in bedrijf Lie zenga is met zijn apotheek aan de Singel zowat buurman van Zieken huis Walcheren, dat sinds vijf jaar een hiv-poli heeft. „Het is weer eens iets anders", motiveert hij zijn aansluiting bij de hiv-apothe- ken. Hij verdiepte zich in hiv-medi- catie, twee assistenten kregen trai ning in de begeleiding van hiv-pa- tiënten en er is voorzien in een dis crete spreekkamer. Die ook voor ie der ander openstaat die wat priva cy wil rond de middelen tegen zijn aandoening. Inmiddels trok de specilaisatie 18 van de 120 hivpatiënten die Zee land telt naar de Singel opdat Lie zenga hun medicatie bewaakt. Niet zonder reden. „Net nog kon ik een huisarts bellen. Die zond een recept door voor een antibioti cum dat die patënt niet mag heb ben. Maar wel onder voorwaar den, reageerde die arts. Waarom zou je de hoofdbehandeling van een patiënt aanpassen aan iets tij delijks als er alternatieven zijn?" In zulke gevallen grijpt Liezenga de telefoon. Andersom gebeurt zel den, geeft hij toe. Apotheker W. Liezenga: „Hiv is geen kattenpis. Je bent je leven lang veroordeeld tot het slikken van pillen." Sinds in 2996 de grote doorbraak kwam in de bestrijding van aids verschijnt wel elk jaar een nieuw, beter te verdragen middel. „Er wordt vaak begonnen met de oudere therapie, ook uit kosten- oogpunt. Een hivpatiënt slikt gauw voor duizend tot vijftienhon derd euro per maand. Er treedt snel resistentie op, vooral als men sen slordig slikken. Het is zaak om per persoon de juiste combinatie te vinden. Er zijn meerdere moge lijkheden, maar daar is een einde aan." Belangrijk is dat de patiënten ook 's avonds en in het weekeinde te recht kunnen. „Gewone apothe kers hebben hiv-medicatie niet op 'We zullen na de feestdagen weer wel wat nieuwe hiv-besmettingen zien' voorraad. Het is stervensduur, dat laat je niet op de plank liggen als je één of twee hivpatiënten hebt." Plusapothekers hebben via afspra ken met de groothandel wel alle medicatie op voorraad. „Ook de medicijnen die je eigen patiënten niet gebruiken, maar wel die Duit se toerist die zijn pillen is kwijtge raakt met zijn tas." De medicijnen zijn zware middelen die een aan tal malen per dag moeten worden geslikt rond dezelfde tijd - met een marge van een half uur. De lijst bij werkingen doet ook slikken: van misselijkheid en diarree tot weer stand tegen insuline wat kan uit monden in diabetes. Zomaar een foto Lex de Meester maagtabletje slikken is er niet bij: dat verdraagt zich niet met de mid delen die de afbraak van het weer standsvermogen tegenhouden. Toch stijgt het aantal mensen dat hiv oploopt de laatste jaren hard. Duizendzeventig per jaar in Neder land: drie nieuwe besmettingen per dag. „We zullen na de uitbun digheden van de feestdagen weer wel wat nieuwe besmettingen zien," verwacht Liezenga. plusapotheken.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103