Buitenland Opstand op Filipijnen gesmoord 'Moordenaar' van vier tieners is een ware ster in Italië s\: f - .v Drinkwatertarieven Evides dalen met 5%. Sterfte door mazelen in Afrika daalt enorm Sigaretten moeten sneller doven Zware aardbeving gemeld op Martinique Steeds meer kinderen volgen onderwijs 'Servië niet van plan Kosovo aan te vallen' pzc Vrijdag 30 november 2007 9 Leger bestormt door opstandige officieren ingenomen hotel. manilla - Het Filipijnse leger en de politie hebben gisteren een ho tel in Manilla bestormd waar zich opstandige legerofficieren hadden verschanst. De officieren namen het hotel in nadat ze eerder die dag een rechtszaal waren uitge stormd waar zij terechtstonden voor een mislukte couppoging. Zij eisten het aftreden van president Gloria Macapagal Arroyo. Bij de bestorming werd een pant servoertuig gebruikt om de gebarri cadeerde ingang van het Peninsu- la-hotel in het zakendistrict Maka- ti te rammen. Zeker twee mensen raakten gewond. De officieren en hun medestanders, onder wie voormalig vice-president Teofisto Guingona, werden na hun arresta tie door de politie afgevoerd in ge reedstaande bussen. Een van hun aanvoerders, Antonio Trillanes, zei dat zij hadden besloten zich over te geven om bloedvergieten te voorkomen. Trillanes, die in mei tot de senaat toetrad na een cam pagne die hij vanuit hechtenis voerde, zei dat hij zichzelf als land verrader zou beschouwen als hij niet tot actie was overgegaan. Het leger had de groep officieren een ultimatum gesteld om zich over te geven, waaraan zij geen ge hoor besloten te geven. Ruim een uur na het verstrijken van de dead line klonken de eerste schoten rond het hotel. Het leger en arres tatieteams namen met behulp van een pantservoertuig posities in waarvandaan zij het hotel konden binnenvallen. In de lobby van het hotel namen journalisten ten minste één offi cier waar met een M-16 geweer in de aanslag. Na de bestorming stel den de autoriteiten een avondklok in vanaf middernacht tot vijf uur 's ochtends. De officieren, wier Een poging van een groep officie- ren om in Manilla een greep naar de macht te doen is gisteren door het Filipijnse leger en poli tie verijdeld. aantal werd geschat op maximaal dertig, riepen via telefoon en sms medestanders binnen het leger en de politieke oppositie op om geza menlijk een greep naar de macht te doen, maar slechts weinigen ga ven aan die oproep gehoor. De po litiechef in de Filipijnse hoofdstad Geary Barias maande de dissiden ten zich over te geven, en dreigde hen bij weigering aan te klagen we gens minachting van het hof Presi dent Arroyo riep het kabinet voor spoedberaad bijeen en de beveili ging van het presidentiële paleis werd in de hoogste staat van pa raatheid gebracht. Arroyo zei in een toespraak op tele visie de loyaliteit van het leger in zijn geheel niet in twijfel te trek ken, en dat de afloop van het inci dent wederom blijk geeft van de stabiliteit van de democratische in stituties in de Filipijnen. De rechtszaak van Trillanes en zijn medeofficieren heeft betrek king op een opstand in 2003 waar bij troepen een winkelcentrum in namen en eveneens Arroyo's aftre den eisten. In februari riep de president een week lang de noodtoestand uit om dat naar haar zeggen militaire avonturiers, communistische rebel len en enkele financiers in op stand wilden komen tegen haar be wind. Arroyo heeft sinds ze in 200t aantrad al zeker drie samen zweringen voor een staatsgreep en twee afeetprocedures overleefd. atlanta - Het aantal sterfgevallen in Afrika door mazelen is tussen 2000 en 2006 met 91 procent ge daald. Dat maakten de Verenigde Naties gisteren bekend. Het doden tal daalde in die jaren van bijna 400.000 naar 36.000 mensen. De Wereldgezondheidsorganisatie spreekt van een 'groot succes'. In de bewuste periode zijn in ontwik kelingslanden 478 miljoen kinde ren gevaccineerd. Wereldwijd ster ven nog steeds jaarlijks 242.000 mensen aan mazelen. brussel - Binnen het gebied van de Europese Unie aangestoken si garetten moeten sneller doven als ze even niet worden gebruikt. Dat moet de voornaamste oorzaak be strijden van sterfgevallen door brand. De EU-landen hebben daar toe gisteren een voorstel van de Eu ropese Commissie goedgekeurd. De Europese Commissie komt be gin 2008 met de nieuwe eisen voor het veiliger ontwerp van siga retten. De Europese Unie volgt hiermee 22 Amerikaanse staten. fort-de-france - Op het Franse ei land Martinique, in het Caribisch gebied heeft zich gisteren een zwa re aardbeving voorgedaan. Deze had een kracht van 7,3 op de schaal van Richter, meldde het Amerikaans seismologisch insti tuut USGS. Het was gisteren nog onduidelijk of de beving slachtoffers of schade heeft veroorzaakt. De aardbeving was ook te voelen op de bovenwindse Antillen, meld den getuigen. PARIJS - Steeds meer kinderen in ontwikkelingslanden volgen basis onderwijs, al wordt de toegang nog steeds belemmerd door hoge kosten. Dat blijkt uit een rapport van Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Volgens de organisatie groeide het aantal kinderen dat in Afrika ten zuiden van de Sahara naar de lagere school ging tussen 1999 en 2005 met 36 procent. In Zuid- en West-Azië ging 22 pro cent meer kinderen naar school. belgrado - Servië heeft geen plan nen voor een militaire interventie als Kosovo zich onafhankelijkheid verklaart. Dat zei gisteren de Servi sche minister van Defensie Dragan Sutanovac. De Servische Kosovo staat sinds 1999 onder VN-be- stuur. De etnisch Albanese meer derheid is van plan de onafhanke lijkheid uit te roepen. Servië wil de provincie terug. Onderhandelin gen over de toekomst van Kosovo hebben tot nu toe niet tot een compromis geleid. Pr-bureau speelt in op trend om verdachte tot beroemdheid te maken. door onze correspondent Eelco van der Linden rome - Wie in een stomdronken bui vier tieners doodrijdt, blijkt in Italië nog altijd een celebrity te kunnen worden. De 22-jarige Ahmetovic gaf in april onbedoeld het startsein voor de hetze tegen Roemenen en Ro ma's die nog altijd woedt in Italië. Hij overreed met zijn vrachtwagen zonder licht drie jongens en een meisje, in leeftijd variërend van vijftien tot negentien jaar. Ze wa ren met hun scooters op weg en re den aan de goede kant van de weg. Het ongeluk leidde tot een kleine volksopstand. De gemoederen be daarden toen de man vorige maand werd veroordeeld tot een celstraf van zesenhalf jaar. Inmid dels blijkt Ahmetovic echter alleen maar huisarrest te hebben. En wel in een appartement pal aan zee. Dat als beloning voor het feit dat Ahmetovic samenwerkt met justi tie en de namen van criminelen noemt. De krant II Giornale had gisteren een grote foto op de voorpagina van Ahmetovic, halfliggend en ro kend op een strandstoel. De bege leidende tekst: 'Hij heeft gemoord om reclame te kunnen maken.' De krant doelt op de 'Lijn Roma', een nieuw merk jeans en accessoires. De artikelen dragen de handteke ning van Ahmetovic, die daar veer tigduizend euro voor krijgt. De verontwaardiging is enorm. De minister van Justitie heeft een on derzoek ingesteld naar het niet juist naleven van het huisarrest. De enige die volledig onaangedaan blijft, is Alessio Sundas, eigenaar van een pr-bureau, gespecialiseerd in het lanceren van tv-sterretjes. Hij vindt het een uitdaging 'van een moordenaar een ster te ma ken'. Met Ahmetovic heeft hij een 'Dergelijke personages zijn geliefd. Ik breng slechts vraag en aanbod bij elkaar' vierjarig contract gesloten. Behalve modeartikelen zal de Roemeen zijn autobiografie promoten en in discotheken jongeren waarschu wen tegen alcoholgebruik. Sundas zegt slechts te reageren op de wensen van het publiek: meer dere verdachten van gruwelijke misdrijven zijn de laatste weken vrijgesproken en verschenen als ware sterren in de Italiaanse me dia. Sundas: „Dergelijke personages zijn geliefd. Ik breng slechts vraag en aanbod bij elkaar." Evides Waterbedrijf zorgt ervoor dat in er in zuidwest Nederland betrouwbaar water uit de kraan komt. 24 uur per dag; 365 dagen per jaar. Dit kwalitatief hoogwaardige drinkwater produceert Evides tegen zo laag mogelijke kosten. Deze kosten kunnen laag blijven omdat de fusie tussen Waterbedrijf Europoort en DELTA Waterbedrijf efficiencyvoordeel heeft opge leverd. Dit voordeel wil Evides graag ten goede laten komen aan de klanten. Met ingang van 1 januari 2008 dalen de drinkwatertarieven voor huishoudens in het zuidwestelijk deel van Zuid-Holland en de provincie Zeeland daarom met 5%. Evides Waterbedrijf, postbus 4472, 3006 AL Rotterdam. Telefoonnummer: 010 - 293 50 00, www.evides.nl. Per 1 januari 2008 bedraagt het vastrecht 59,76 en de prijs per verbruikte kubieke meter 0,951 exclusief 6% BTW en waterbelasting. Een kubieke meter is 1.000 liter. Als gevolg van de tariefsdaling zijn de Tarieven- regelingen voor de levering van drinkwater en de bijzondere regelingen gewijzigd. Ook zijn er enkele redactionele wijzigingen in de Algemene Voorwaarden en de Aansluitvoorwaarden. Deze liggen vanaf 1 januari 2008 ter inzage bij de Kamer van Koophandel in Rotterdam en Middelburg. Ook zijn zij vanaf die datum te downloaden vanaf onze website: www.evides.nl. Evides, vertrouwd met water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9