Kremlin intimideert kiezer 'Grondwet Pakistan in ere hersteld' Luitenant-kolonel Bouterse voor krijgsraad PZC Vrijdag 30 november 2007 7 Amnesty International spreekt zelfs van systematische repressie. MOSKOU - Mensenrechtenactivis ten en non-gouvernementele orga nisaties zeggen dat er een campag ne aan de gang is om opkomst en stemgedrag tijdens de Russische verkiezingen van zondag te beïn vloeden. Steeds vaker meldden Russen dat ze onder druk staan van de autoriteiten en werkgevers om op de partij van president Poe- tin te stemmen. Russische kranten en weblogs berichtten over werk nemers van aan het Kremlin gere lateerde bedrijven, studenten en onderwijzers die zeggen dat hen represailles boven het hoofd han gen als ze zondag niet gaan stem men. Amnesty International spreekt van 'systematische repres sie in de aanloop naar de verkiezin gen'. Poetin zelfheeft gisteren in een tv- toespraak het volk onverbloemd opgeroepen bij de parlementsver kiezingen zondag op zijn partij Verenigd Rusland te stemmen. Hij hoopt op een hoge opkomst. Dat zou hem een persoonlijk mandaat geven om greep op de macht te houden. Poetin is de nummer één van de kieslijst van zijn partij. Door Vere nigd Rusland te steunen, kiezen de mensen volgens hem voor 'sta biliteit en continuïteit' in plaats van de chaos van het 'wilde kapita lisme' van de jaren negentig. Het staat vast dat Verenigd Rus land de verkiezingen wint. De par tij kan volgens peilingen rekenen op ongeveer 60 procent van de stemmen. Het enthousiasme on der de kiezers is echter niet groot. Opiniepeilers voorspellen een op komst van rond de 50 procent. Veel Russen hebben het gevoel dat het een uitgemaakte zaak is. Een tegenstander van Poetin, oud-schaakkampioen Garri Kaspa rov Autoriteiten en werkgevers drei- gen met represailles als mensen niet voor de partij van Poetin stemmen. Intussen is Carri Kaspa rov weer op vrije voeten gesteld. rov, kwam gisteren vrij na vijf da gen cel wegens deelname aan een illegale demonstratie. Hij waar schuwde dat het land steeds ver der richting dictatuur opschuift. Kasparov zei zijn strijd tegen het het Poetin-bewind voort te zetten. Intussen veroordeelde een recht bank in Moskou bij verstek een an dere tegenstander van Poetin, de zakenman Boris Berezovski, tot zes jaar cel wegens verduistering. De rechters achtten bewezen dat Berezovski omgerekend 5,93 mil joen euro heeft gestolen van de voormalige staatsluchtvaartmaat schappij Aeroflot, waarvan hij in de jaren negentig grootaandeelhou der was. Berezovski woont in Groot-Brittannië. Musharraf belooft noodtoestand half december op te heffen. ISLAMABAD - De Pakistaanse presi dent Musharraf heeft gisteren be loofd de noodtoestand per 16 de cember op te heffen. Tevens zegde hij in een televisietoespraak toe de grondwet weer in te voeren vóór de verkiezingen in januari, waar mee hij een belangrijke eis van zijn binnenlandse tegenstanders en buitenlandse bondgenoten in willigde. Musharraf werd gisteren beëdigd voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Een dag eerder deed hij officieel afstand van zijn func tie als legerleider. In zijn inaugure le rede noemde Musharraf de te rugkeer uit ballingschap van zijn ri valen, de oud-premiers Nawaz Sha rif en Benazir Bhutto, een goede zaak, en zei dat de parlementsver kiezingen in januari hoe dan ook doorgang zullen vinden. Sharif noch Bhutto (die net als andere partijleiders hebben gedreigd de verkiezingen te boycotten) was echter aanwezig bij het afleggen van de eed. In Fort Boxel begint vandaag het proces over de Decem bermoorden. De vraag is of de verdachten komen opda gen. Voor Desi Bouterse is Fort Boxel vertrouwd terrein. In de jaren tachtig woonde de legerleider op de plaats waar nu de marinebasis is. Of Bouterse het proces zal aangrij pen om nog eens een kijkje te ne men bij zijn voormalige woonstee, is zeer de vraag. Net als de andere verdachten is hij niet verplicht voor de krijgsraad te verschijnen, maar kan hij de zaak overlaten aan zijn advocaat Irwin Kanhai. De veiligheidsmaatregelen zijn streng: verdachten, nabestaanden en journalisten zullen op de zit tingsdagen niet zelf naar Fort Boxel kunnen reizen. Op een hal ACHTERGROND door Patrick Meershoek ve kilometer afstand van de basis moeten zij zich melden bij een pendelbus, die de mensen na legiti matie verder vervoert. In het gerechtsgebouw zijn ver schillende ruimten gecreëerd voor verdachten, nabestaanden en me dia. In de kleine rechtszaal zelf, met ruimte voor circa honderd mensen, zal een confrontatie tus sen nabestaanden en verdachten onvermijdelijk zijn. De leiding van het proces is in han den van Cynthia Valstein-Mont- nor, die in 2000 geschiedenis schreef met haar benoeming als eerste vrouwelijke rechter van Suri name. Valstein is niet te benijden: ze moest zich inwerken in het dos sier en daarnaast haar gewone werk als jeugdrechter blijven doen. De onderbezetting van de rechterlijke macht in Suriname maakt het onmogelijk rechters vrij te maken voor het megaproces. De verdachten verschijnen voor een krijgsraadkamer met drie le den: een rechter van het Hof van lustitie en twee militairen of oud-militairen. De laatsten hoe ven niet noodzakelijkerwijs over enige juridische kennis te beschik ken. Voor de berechting van Bou terse is een tweede krijgsraadka mer in het leven geroepen. De wet schrijft voor dat de leden van de krijgsraad hoger of tenminste ge lijk in rang en dienstjaren moeten zijn om een verdachte te mogen berechten. Bouterse nam afscheid van de krijgsmacht als luite nant-kolonel, en dat stelde het Hof voor een probleem. Besloten is dat de hoge militairen verschij nen voor een krijgsraadkamer met drie burgerrechters. Zij horen ook de burgerverdachten. Het proces trekt grote belangstel ling van de media, al zijn de geac crediteerde journalisten vrijwel zonder uitzondering afkomstig uit Suriname en Nederland. Ruim honderd journalisten en technici zullen de eerste dagen van het pro ces volgen. Ook aanwezig in de rechtszaal is een waarnemer van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS), die moet vaststellen of er sprake is van een eerlijk proces. Over de duur van het proces valt weinig te zeggen. Er wordt reke ning gehouden met een schorsing, mogelijk van enkele maanden, na de eerste zittingsdag. Tegelijkertijd zal de behoefte in Suriname groot zijn om de zo beladen rechtszaak niet eindeloos te laten voortsle pen. De krijgsraad zal het proces vooral benutten om van de ver dachten hun kant van het verhaal te horen. Als zij komen opdagen. Chihuahua populair bij dievengilde in België BRUSSEL - Schoothondjes zijn ra zend populair bij dieven in België. Het aantal gestolen chihuahua's en maltezers is dit jaar al verdub beld tot bijna vierhonderd. „Een chihuahua brengt gemakkelijk dui zend euro op", zegt Leonard Mona- mi van de Belgische Vereniging voor Identificatie en Registratie van Honden. „Een klein hondje is makkelijk te stelen. Je kunt hem zo wegsteken in je handtas." Bin Laden: Europa weg uit Afghanistan AFGHANISTAN - Osama bin Laden spoort Europese landen aan Afgha nistan te verlaten. Hij zegt dat in een geluidsopname die de Arabi sche zender Al-(azeera gisteren uit zond. In de tape roept de leider van al-Qaida de Europese landen ook op hun militaire samenwer king met de VS te beëindigen. Hij zegt verder dat de Taliban vooraf niet op de hoogte waren van de aanslagen van 11 september 2001. Cycloon Bangladesh leidt tot 4000 doden DHAKA - Het dodental als gevolg van cycloon Sidr in Bangladesh is opgelopen tot zeker vierduizend, liet het Bengaalse leger gisteren we ten. Ruim 3200 lichamen zijn ge vonden en van 8S0 mensen, on der wie veel vissers, is nog niets vernomen. Het Wereldvoedselpro gramma van de VN maakte giste ren bekend dat het 2,2 miljoen mensen in dat land zes maanden lang van voedsel gaat voorzien. Ebolavirus eist zestien doden in Uganda KAMPALA - Het ebolavirus heeft in het westen van Uganda aan zes tien mensen het leven gekost. Dat meldde het Ugandese ministerie van Volksgezondheid. Meer dan vijftig mensen zijn besmet. Tests in de VS bevestigen dat het om ebola gaat, een zeer besmettelijke ziekte. Negentig procent van de mensen die het virus oplopen, overleeft het niet. In 2000 stierven 170 Ugandezen door ebola. Nederlandse diplomaat Midden-Oostengezant NEW YORK - De Nederlandse diplo maat Robert H. Serry (57) wordt de nieuwe Midden-Oostengezant van de VN. Dat hebben de Verenig de Naties bevestigd. Serry is nog ambassadeur in Ierland. Hij neemt namens de VN zitting in hetkwar- tet van landen en organisaties dat een oplossing zoekt voor het con flict tussen Israël en de Pales- tijnen. In dit kwartet zitten de EU, de VS, Rusland en de VN. Moeders Srebrenica weigeren deal SARAJEVO - De moeders van Srebre nica willen geen deal met Neder land, waarbij zij zouden moeten af zien van hun aanklacht tegen de Nederlandse staat en de VN. Ra dio B92 in Belgrado meldde giste ren dat Munira Subasic, voorzit ster van de vereniging van moe ders, een dergelijk aanbod van de regering heeft ontvangen. Wat de deal inhoudt, is niet bekend. Advocaten gooien projectielen naar de politie tijdens een demonstratie in Lahore, een stad in het oosten van Paki stan. foto Gret Baker/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7