:uwse uitstoot van broeikasgas IJslanders kopen 'kippenpoot' Stork COrbril zet fakkel van Thermphos op laag pitje 'We verkopen er echt geen ton fosfor meer mee' Rob de Ruiter over extra C03-maatregelen van Thermphos pzc Vrijdag 30 november 2007 37 door Ben Jansen De fakkel van Thermphos in Vlissingen-Oost staat op de spaarstand. De fabri kant van fosfor en daarvan afgelei de producten heeft maatregelen ge troffen om nog meer van het uit de fosforovens afkomstige gas te ge bruiken in interne productiepro cessen. Doel: kosten besparen en de uitstoot van CO, beperken. Thermphos was al niet gewend het fosförovengas onbekommerd te verbranden. Driekwart ervan werd aangewend voor de vervaar diging van fosfor, fosforzuur, fosfa ten en andere fosforproducten. Van de rest gaat ongeveer 80 pro cent naar de nabijgelegen conven tionele elektriciteitscentrale van EPZ. Die kan daardoor ongeveer 25.000 ton kolen per jaar bespa ren, waardoor minder broeikasgas sen in de atmosfeer komen. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft Thermphos uitge daagd en nog een schepje boven op te doen. Thermphos-directeur Rob de Ruiter: „De levering van fosforovengas aan EPZ is geen kwestie van een constante stroom. Uit onze fosforovens komt niet voortdurend evenveel gas. En EPZ moet ons gas inpassen in het brandstoffenmanagement van de centrale. De ene keer kunnen ze meer gebruiken, de andere keer minder. Dat betekent dat we toch nogal eens genoodzaakt waren aanzienlijke hoeveelheden fosfor ovengas af te fakkelen. De ZMF heeft ons zo ver gekregen dat we zijn gaan bekijken of we zelf nog meer van dat gas en minder aard gas kunnen gebruiken." Volgens De Ruiter heeft de ZMF Thermphos geleerd 'met een COj-bril' naar de interne produc tieprocessen te kijken. Daarbij bleek dat het zonder al te grote in vesteringen mogelijk is meer fos forovengas toe te passen. De Rui ter: „Het is een kwestie van flexi bel zijn. We gebruiken nu een mengsel van aardgas en fosforoven gas waarvan de samenstelling vari eert. In onze installaties hebben we daar geen moeite mee. Het aar dige van die CO,-bril is dat je je ei gen bedrijfsvoering ook beter in de hand krijgt." Wie begint met inspanningen om milieuvervuiling te voorkomen, kan aanvankelijk met tamelijk ge ringe investeringen flinke resulta ten bereiken. Om de laatste procen ten vervuiling aan te pakken, zijn evenwel dure aanpassingen nodig. Dat geldt in beginsel ook zo bij het terugdringen van de uitstoot van broeikasgas CO,. „Klopt," zegt De Ruiter. „Het moet natuurlijk alle maal in bedrijfseconomisch op zicht wel verantwoord zijn." Dat is een investering sneller als een be drijf- en Thermphos is er zo een - de drie P's hanteert als richtlijn voor maatschappelijk verantwoord ondernemen: people, planet, profit (mens, milieu en winst). „We stre ven naar een goede balans tussen deze drie. Dan valt er altijd wel wat te reduceren. En als de energie prijzen weer eens gaan stijgen, wordt het nog een ander verhaal." Subsidieregelingen kunnen bedrij ven stimuleren geld in milieumaat regelen te steken, maar ze zijn vol gen De Ruiter niet van doorslagge vende betekenis. „Voor ons bij Thermphos speelt de trots op ons bedrijf een rol: we vinden dat we meer moeten doen dan winst ma ken. Daarmee kweken we ook goodwill. We verkopen er echt geen ton fosfor meer mee." foto Willem Mieras Fosforproducent Thermphos hoeft minder gas af te fakkelen en brengt zo minder CO, in de atmosfeer. Marei legt half miljard neer voor divisie vleesverwerking. reykjavik - Het IJslandse voedsel- verwerkingsbedrijf Marei betaalt graag een half miljard euro voor de vleesverwerkende divisie van industrieconcern Stork. De IJslan ders generen zich niet voor de be naming 'kippenpoot' van het Stork-onderdeel dat onder meer slachtmachines voor pluimvee pro duceert. Dat zegt bestuursvoorzit ter Hordur Arnarson van Marei. Stork maakte eerder bekend dat het voor 1,5 miljard euro wordt overgenomen door de Britse inves teringsmaatschappij Candover. Ma- rel koopt het onderdeel Stork Food Systems voor 415 miljoen eu ro. Daarmee komt er een einde aan een maandenlang overnamege vecht om Stork. Het Nederlandse industrieconcern werd al meer dan twee jaar ge plaagd door activistische aandeel houders die meenden dat het be drijf meer waard is als het wordt opgesplitst. Marei aasde al die tijd op Stork Food Systems. Arnarson: „Wij werken meer dan tien jaar met Stork samen op het gebied van voedselverwerking." Arnarson heeft grote plannen met Stork: „We verwerven een met Stork een prachtig innovatief bedrijf in deze sector. Daar gaan we in Azië en Amerika mee scoren." De topman gaf gisteren in Reykjavik een toe lichting over de geplande aankoop van Stork Food Systems. De IJslan ders leggen volgens hem zeker niet te veel op tafel. „Het bedrag van 415 miljoen, plus overname kosten van mogelijk nog eens 20 miljoen euro is veel geld", zegt Amerson. Marei verdubbelt met de overname zijn omzet. Bij de divisie van Stork Food Sys tems, met hoofdkantoor in Box meer werken wereldwijd bijna 1.900 mensen. Marei heeft toege zegd dat er geen ontslagen zullen vallen. EU voert subsidie in op export varkensvlees brussel - Brussel geeft vanaf van daag subsidie op de export van var kensvlees uit de Europese Unie. De EU-landen hebben dat gisteren besloten. Doel is de nood van varkensboe- ren te verlichten. Die lijden onder sterk gestegen voerkosten en de dure euro, die Europese producten prijzig maakt. Het besluit gaat te gen de trend in om EU-steun aan boeren te schrappen. Britse staatssteun aan postkantoren mag brussel - Het Britse postkantoren- bedrijf Post Office mag toch 884 miljoen euro staatssteun krijgen van de Britse overheid. De steun aan de Royal Mail-doch ter bederft de concurrentie met an dere bedrijven als TNT niet, oor deelde Europees Commissaris N. Kroes (Concurrentie) na onder zoek. „Ik ben me erg bewust van het belang van het postkantoren- net en hun diensten." Bedrijven geven meer uit aan dagbladreclame amsterdam - Bedrijven hebben in het derde kwartaal meer uitgege ven aan advertenties dan een jaar eerder. Dat blijkt uit onderzoek van Niel sen Media. Volgens het onder zoeksbureau komt de groei voor een groot deel door een toename van het aantal personeelsadverten ties. Ook besteedden bedrijven meer aan reclameuitingen. Chinese verzekeraar neemt belang in Fortis brussel - De Chinese verzekeraar Ping An Insurance heeft een be lang van 4,2 procent genomen in Fortis. Met de transactie is een bedrag ge moeid van 1,8 miljard euro. Ping An is hiermee de grootste aandeel houder van het Belgisch-Neder landse bankverzekeraar. De Chinezen mogen ook een kan didaat naar voren schuiven voor de raad van bestuur van Fortis. Werkloosheid in Duitsland omlaag neurenberg - Het aantal werklo zen in Duitsland is deze maand met 55.000 gedaald naar 3.378.000. In vergelijking met een jaar gele den is sprake van een daling van 617.000 werklozen. Het Duitse arbeidsbureau maakte de cijfers gisteren bekend. De werkloosheid staat nu op 8,1 pro cent. Een jaar geleden stond de werkloosheid in Duitsland nog op 9,6 procent. EU neemt maatregelen tegen kinderarbeid leiden - Nederland wil dat de Eu ropese Unie geen producten meer invoert die tot stand zijn gekomen door de ergste vormen van kinder arbeid. Minister Verhagen (Buiten landse Zaken) neemt het initiatief binnen de EU om tot effectieve maatregelen te komen in de strijd tegen kinderarbeid. Dat zei de be windsman gisteren op een EU-congres in Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63