Voor het eerst daalt Windmolencapaciteit verdubbeld ZEVEN VRAGEN OVER Istimewa Elektro verbindt vier olieproductieplatforms 36 Vrijdag 30 november 2007 PZC Voorzitter Willem Ginjaar stapt na acht jaar uit het bestuur van Horeca Zeeland. Dick van de Velde volgt hem op. De club heeft circa 1200 leden; van café tot chique hotel. Naam: Willem Ginjaar Functie: voorzitter Horeca Nederland, district Zeeland Woonplaats: Burgh-Haamstede Leeftijd: 51 door Jeffrey Kutterink Acht jaar praten over horeca, wat heeft dat opgeleverd? Meer invloed. Als schakel naar Horeca Nederland praten we nu mee over landelijk beleid dat ook invloed heeft in Zeeland. Denk aan roken, alcohol en zuipketen. In Zeeland zelf zitten we aan tafel bij overheden. Wat hebben horeca-uitbaters daaraan? Dat ze in een vroeg stadium betrokken worden bij plannen. Als een plan in de gemeenteraad komt, is het al in kannen en kruiken. Meer invloed en bijtijds mogen meepraten. Is dat alles? Een grotere invloed laat zich niet direct vertalen in een concreet plan. Hoe staat de horeca er in Zeeland voor? Over het algemeen goed. Kwakkelt het daarom zo met Zeeland vakantieland? Er zijn hele goede en goede bedrijven. Niet iedereen heeft door dat kos ten voor de baten uitgaan. Wil je meer toeristen, dan moet je investeren. Maar ik heb als bestuurder de leden niet aan een touwtje. Helaas. Wat schort eraan? Nog steeds beseft niet iedereen dat als zijn bedrijf volzit, de buurman ook goede zaken doet. Dat excuus klinkt al jaren. Hoe kan dat? Geen flauw idee. We leven niet in een maakbare, maar liberale samenle ving. Samen met Roel Soer van de Recron heb ik aan de wieg gestaan van Toeristisch Ondernemend Zeeland. Die heeft niet voor niets deze week een Deltaplan voor het toerisme gepresenteerd. Ik geef mijn opvol ger mee de dialoog met overheden gaande te houden. DE PLEK VOOREEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 K DE WOON Olieplatforms op Noors veld in de Noordzee worden opgeknapt. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Istimewa Elektro gaat voor een dochterbedrijf van BP vier olieplatforms met elkaar ver binden door bruggen. Een op dracht van drie miljoen euro. Het Vlissingse installatiebedrijf heeft die order gekregen van Hee- rema Zwijndrecht. Het gaat om een oud olieproductiecomplex in het Noorse Valhall-veld op de Noordzee. Dat bestaat nu nog uit vijf losse delen die door bruggen met elkaar zijn verbonden; het leefplatform, het boorplatform, het productie- en compressieplat- form, het wellhead platform (in stallatie boven de boorput) en het waterinjectieplatform. Ze zijn be gin jaren '8o gebouwd. De Noorse Samen met de bedrijven Yara en Thermphos houdt de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) vandaag in de Middelburgse concertzaal het symposium 'C02, de Zeeuwse ambitie'. Daar worden maatregelen gepresenteerd om de uitstoot van broeikasgassen fors te verminderen. door Rinus Antonisse Directeur Tjeu van Mier- lo van de Zeeuwse Mi lieu Federatie is er de man niet naar zich op de borst te kloppen. Nu glundert hij toch voluit. Vandaag tekent de ZMF met de bedrijven Yara (Sluis kil) en Thermphos (Sloegebied) een overeenkomst voor een zéér betekenende vermindering van de uitstoot aan broeikasgassen. Die daalt daardoor in Zeeland voor het eerst. goed voor ongeveer 16 procent) blijven vrijwel stabiel. Van indus trie en een beetje van de land bouw komt 84 procent. Acht grote industrieën nemen het leeuwen deel van de uitstoot voor hun reke ning. „We hebben gekeken welke moge lijkheden er voor de ZMF zijn daar wat aan te doen. Voor de ge bouwde omgeving hebben we ons plan voor een klimaatneutrale straat ontwikkeld. Dat loopt, vol gend jaar gaat er gebouwd wor den", vertelt Van Mierlo. „Voor de industrie hebben we samen met een deskundig bureau voor vier be drijven concrete maatregelen opge steld. Yara en Thermphos voelden zich er door aangesproken. Bij Dow en Total was de reactie terug houdender." Nadere gesprekken met Yara en Thermphos leidden tot overeen stemming over een plan van aan pak voor wat Van Mierlo 'een heel opvallende reductie van de CO.-uitstoot' noemt. „De bedrij ven moeten er flink in investeren, maar ze kunnen het vanzelf terug verdienen." Hij prijst de opstelling van de twee bedrijven. „Je moet het wel willen doen. Ze hebben toch al een grote inspan ning te doen met het terugdringen 'De verschillende overheden mogen wel eens zien dat de milieufederatie haar verantwoordelijkheid neemt' dochter van BP gaat delen van het complex vernieuwen. Het produc tie- en compressieplatform en het living quarter worden vervangen door één nieuw platform. Heere- ma Zwijndrecht bouwt die modu le (11.000 ton zwaar plus een affak- keltoren van 350 ton). Het nieuwe platform moet in 2010 worden op geleverd. De vier platforms waaruit het com- pex dan bestaat worden met elkaar verbonden door negen bruggen. Is timewa Elektro installeert de tech nische installatie. Die bestaat uit onder meer de verlichting en de kabelbaan. Daarnaast zal meer dan vijftig kilometer aan kabels wor den gelegd. Met het totale project zijn voor Istimewa Elektro meer dan 10.000 manuren gemoeid. De eerste zes bruggen zullen in de zo mer van 2008 worden opgeleverd. De laatste drie bruggen zijn in het voorjaar van 2009 gereed. „De CO,-reductie van de twee be drijven staat gelijk aan het energie verbruik van alle huishoudens in Middelburg, Vlissingen, Rotter dam en Den Haag samen", zegt Van Mierlo. „Wij zijn ontzettend content. Het provinciaal beleid is altijd terug houdend geweest als het gaat om CO,-uitstoot door bedrijven. Wij laten zien dat je door een koppe ling van vermindering aan vernieu wing, kunt komen tot heel opmer kelijke resultaten." De ZMF-directeur wijst erop dat de milieufederatie twee jaar gele den een ambitieus plan op tafel legde om van Zeeland een CO,-neutrale provincie te maken (overigens pas tegen 2050 te berei ken „Voor ons was dat een erg belangrijk document. De ernst van de problematiek werd erin ge schetst, en de oplossingsrichtin gen. Zeeland is landelijk de provin cie met de grootste groei aan CO.-uitstoot. Steeds een stijging in plaats van een afname." De broeikasgassen worden vooral veroorzaakt door bedrijven. Het verkeer en de gebouwde omgeving (samen van de milieubelasting. Los daar van pakken ze nu ook de CO, aan. Ik vind het echt twee koploperbe- drijven in Zeeland. Ze steken hun nek uit", aldus Van Mierlo. C02 bekendste broeikasgas Natuurlijke broeikasgassen zo als waterdamp en C02, kaat sen de warmte die de aarde uitstraalt, deels terug; ze leg gen als het ware een warme de ken om de aarde. Activiteiten van de mens breng en extra broeikasgassen in de dampkring, waardoor de aarde meer opwarmt. Gevolg is klimaatverandering, wat extremere weersomstan digheden en grote overstromin gen kan veroorzaken. COj (kooldioxide) is het meest voorkomende en bekendste broeikasgas, dat vrijkomt bij verbranding van fossiele brand stoffen en bij ontbossing. Andere broeikasgasveroorza kers zijn methaan (CH4, ont staat vooral in de landbouw); distikstofoxide (N20, lachgas; komt vrij bij verbranding fossie le brandstoffen en gebruik mest); fluorverbindingen als HFK's en PFK's: Hij hoopt op een zwaan-kleef- aan-effect: dat andere bedrijven, ook buiten Zeeland, volgen. „En de verschillende overheden mo gen ook wel eens zien dat de mi lieufederatie haar maatschappelij ke verantwoordelijkheid neemt." De directeur erkent dat het tij door de stijgende energieprijzen meezit. Dat maakt het aantrekke lijker voor bedrijven om maat regelen die steeds op de lange baan geschoven zijn, aan te pak ken. Tjeu van Mierlo, directeur van de ZMF. foto Willem Mieras door Ben Jansen GOES - Zeeland heeft dit jaar een forse inhaalslag gemaakt op het ge bied van windenergie. Het totale vermogen van de Zeeuwse wind turbines is in 2007 bijna verdub beld: van 100 naar 195 megawatt. Op basis van dit theoretische ver mogen - het waait niet altijd hard genoeg om de maximale capaciteit te halen - kunnen alle Zeeuwse huishoudens van windenergie worden voorzien. Met de toename van het windver mogen gaat Zeeland landelijk aan kop. Nummer twee, Zuid-Hol land, breidde de capaciteit van zijn windmolens dit jaar uit met 36 me gawatt. Zeeland produceert nu bijna 12 procent van de totale hoe veelheid windstroom in Neder land en is op de provinciale rang lijst gestegen naar de vierde plek. Een en ander blijkt uit cijfers van Wind Service Holland (WSH). De ontwikkeling van het Zeeuwse windvermogen liep al enige jaren achter op het Nederlandse tempo. In de periode 2000-2006 kwam er 58 megawatt bij. In enkele jaren stagneerde de groei volkomen (2003 en 2005); 2004 liet de sterk ste toename zien (24 megawatt). In Zeeland zijn windmolens in aanbouw met een totale capaciteit van bijna 11 megawatt. De toena me van dit en volgend jaar brengt het na te streven vermogen voor 2010 (250 megawatt) dichterbij. Volgens de gegevens van WSH staan nu twee Zeeuwse gemeen ten in de top tien van gemeenten met de grootste windstroompro- ductie: Noord-Beveland (9) en Ter- neuzen (10).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62