Onzekerheid over gevolgen verdieping Zeeuws onderwijs gaat nu ook op kwaliteitsgebied samenwerken Zicht op eigen CAO voor personeel van Zeeuwse ambulance berco Leerlingen maken kennis met techniek tijdens beroependagen aantrekkelijk shoppen 'Ondernemers dragen niet voor niets bij aan Zeeuws landschap' Toltarieven van tunnel omhoog pzc Vrijdag 30 november 2007 33 roepenoriëntatiedagen. Dik duizend 2e jaars vmbo-leer- lingen konden zich tot en met gisteren een beeld vor men over hoe werken in de techniek echt is. Dat kon onder andere in de Goederenloods, foto Willem Mieras goes - Werken in de techniek vies, zwaar en onderbe taald? Echt niet, vinden decanen van vmbo-scholen in Midden- en Noord-Zeeland. Samen met tal van onder wijsinstellingen organiseerden ze deze week in Goes be- door René Schrier MIDDELBURG - Het voortgezet on derwijs en het middelbaar- en ho ger beroepsonderwijs in Zeeland gaan samen aan kwaliteitsbewa king en -verbetering doen. Dat doen ze onder de paraplu van het dienstencentrum onderwijs. Overigens kunnen er nog wel wat meer scholen uit het voortgezet onderwijs bij die samenwerking betrokken worden. Dat gaf de voorzitter van het kennisnetwerk kwaliteitszorg J. P. Adriaansen gis teren aan op een mini-symposium van het ROC Zeeland. Hij voegde er aan toe dat het de bedoeling is in de toekomst regelmatig thema bijeenkomsten over kwaliteit in het onderwijs te houden. Overigens riep E. Schalkwijk van het Utrechtse bureau Netherlands Quality Agency de deelnemers aan het kwaliteitsnetwerk op, niet geforceerd op alle fronten samen te willen werken. Niet alles leent zich even goed voor samenwer king, gaf hij aan. Die onderwerpen moet je dan gewoon laten liggen, was de aanbeveling van Schalk wijk. De bijeenkomst was in het kader van het tienjarig bestaan van het ROC Zeeland. Uitblijven van schade voor de natuur is niet hard te maken. door Rinus Antonisse terneuzen - Over de gevolgen van de derde verdieping in de Wester- schelde bestaat grote onzekerheid. Er kan niet hard gemaakt worden dat geen natuurschade optreedt, zeker niet op langere termijn. Voorshands wordt ervan uitge gaan dat schade uitblijft, zodat geen natuurcompensatie nodig is. Tijdens een informatieavond over de verdieping, gisteren in Terneu zen, erkende projectleider Harm Verbeek van Rijkswaterstaat dat sprake is van 'veel onzekerheid', waarmee de opstellers van het ver diepingsplan fiks geworsteld heb ben. Hij noemde de onzekerheid 'een groot punt', ook al zijn de on derzoek- en voorspelmodellen ver beterd. Leendert van Melle uit Zierikzee kaartte het onderwerp aan. Al tel lende was hij in het milieu-effect- rapport 176 keer het woord 'onze kerheid' tegengekomen. Verbeek gaf aan dat het vooral draait om de vraag hoe de bodem en daarmee het meergeulenstelsel, zich ontwik- Over de ontwikkeling van de bo- dem in de Westerschelde na de derde verdieping bestaat geen ze kerheid. Slimme baggerstort moet natuurschade voorkomen. kelt. En juist dat meergeulenstelsel maakt (samen met platen, slikken en schorren) de Westerschelde uniek in Noordwest-Europa, legde Hans van der Togt van Rijkswater staat Zeeland uit. Hij zei dat met slim storten van de baggerspecie er voor de natuur zelfs tijdelijk een kleine plus verwacht wordt. Die is overigens niet genoeg om de algemene achteruitgang van de rivier te herstellen. Daarvoor is zes honderd hectare nieuwe getijden- natuur verzonnen, met ontpolde- ring. Ewald Baecke, boer in de be dreigde Hedwigepolder, nam daar stelling tegen. Omvormen van de polder tot getijdennatuur noemde hij doordrammerij. Baecke onderstreepte dat al in 2003 gewaarschuwd is dat de pol der niet te koop is. Dat de Hedwi- ge toch in het Scheldeverdrag over verdieping en natuurherstel staat, nam hij vooral de ambtenaren die de ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken maakten, kwalijk. Paul Post van Proses (het bureau dat de schets maakte) legde uit dat de Hedwige is opgenomen op ad vies van ecologen, omdat zij het ge bied 'buitengewoon geschikt' vin den voor natuurherstel. Magda de Feijter en Machiel Vinke van het comité Redt onze Polders attendeerden op de verbeterde wa terkwaliteit en vroegen zich af waarom nu nog natuurherstel no dig is. Verbeek: het water is verbe terd, de natuurwaarden niet. lange vorststraat - goes terneuzen - De toltarieven voor de Westerscheldetunnel gaan op 1 januari opnieuw omhoog. Auto's en motoren betalen straks 4,60 eu ro, tien cent meer. Ook auto's met aanhangers zijn een dubbeltje (6,80 euro) duurder uit. Kleine vrachtwagens, campers en bussen betalen dertig cent meer, gewone vrachtwagens vijftig cent. Het ta rief voor abonnementhouders stijgt evenredig. Gedeputeerde Van Waveren uit kritiek op KvK, Recron en Hiswa. door Jeffrey Kutterink meliskerke - Mooie campings al leen zijn niet genoeg om meer toe risten naar Zeeland te trekken. Toe risten kijken verder dan hun neus lang is. Daarom moet ook het Zeeuwse landschap aantrekkelijk blijven. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, recreatie) kon zijn ontgoo cheling gisteravond niet onder stoelen of banken steken. Voor de vergadering van de vereniging van kampeerboeren, de Vekabo, legde hij nog eens uit waarom onderne mers die hun camping uitbreiden Toeristen willen mooie cam pings, maar ook een mooie om geving. Daarom moeten cam pings die uitbreiden bijdragen aan versterking van de natuur. moeten bijdragen aan verbetering van het landschap. „Ik ben teleur gesteld in de opstelling van de Ka mer van Koophandel, de Recron en de Hiswa. In tegenstelling tot Vekabo schoppen die tegen de bij drage die ondernemers moeten le veren. De provincie heeft het on dernemers juist aantrekkelijker ge maakt om uit te breiden. Realiseer je goed dat een mooie camping al leen niet genoeg is. Toeristen wil len ook een mooi landschap. Daar om vragen we die bijdrage. Dat is geen extra drempel." Van Waveren legde uit dat ambte naren de laatste hand leggen aan een soort handleiding. Daarin kun nen ondernemers lezen dat de bij drage aan het Zeeuwse landschap breed moet worden opgevat. „Ook het restaureren en onderhoud van waardevolle gebouwen mag je tot de bijdrage rekenen. Net als de kos ten die ondernemers maken voor het inhuren van een adviseur om een mooi plan te maken." RAVZ verzamelt 16.000 handtekeningen tegen verslechtering CAO. door Ernst Jan Rozendaal en Claudia Sondervan DEN HAAG - Er is zicht op een apar te CAO voor de zogeheten B3-stichtingen waartoe ook de Re gionale Ambulance Voorziening Zeeland (RAVZ) hoort. Dat heeft minister Klink (CDA, Volksgezond heid) gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer. Dat betekent dat het ambulance personeel niet tot een overstap naar de CAO Ambulancezorg wordt gedwongen, die een veel slechtere regeling kent voor ver vroegd pensioen. De B3-CAO lijkt volgens Klink op de gemeen- te-CAO waarin het personeel van de B3-stichtingen tot nu toe zat. Verschil is dat ze die niet meer au tomatisch volgen, maar dat werkge ld Het personeel van de RAVZ krijgt meer grip op de eigen CAO verwacht minister Klink. Hij verwacht een spoedig akkoord over het vroegpensioen. vers en werknemers uit de ambu lancezorg zelf aan de onderhande lingstafel komen te zitten. Dat betekent wel dat Klink in de toekomst werkgevers aansprakelijk houdt voor CAO-kosten. De minis ter wil ervoor waken dat de maxi mumtarieven voor ambulancerit- ten worden overschreden. Pen sioenkosten mogen daarop niet worden afgewend. Bij een over schrijding van de tarieven zal het Rijk niet bijplussen. Eenmalig wil Klink dat wel doen, om te voorko men dat de B3-stichtingen failliet gaan vanwege pensioenkosten waarop ze zelf nooit invloed heb ben gehad. Het wachten is nu nog wel op een akkoord over een over gangsregeling voor het vervroegde pensioen. Daartoe gaat de RAVZ met de drie overige B3-stichtingen maandag in Nijkerk aan tafel met vakbonden FNV en CNV. De vier werkgevers krijgen er be zoek van delegaties van hun ambu lanceteams. De zestienduizend ro de kaarten aan Klink die het Zeeuws publiek ondertekende bij de ambulanceacties, worden dan met die van de overige B3's aange boden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59