Lonink wil vaker en onverwachts oefenen UITVERKOOP Natuur prijs 2007 voor veenmos Colijnsplaat NS hekelt handelwijze van gemeente Kapelle Pierre Guillaume Galerie de Waerdery Minister opent bezoekerscentrum U koopt uw keuken Jjjj -j'j\ i omdat... vele showroommodellen moeten plaatsmaken voor de nieuwe (CoW collectie.. ca B PZC Vrijdag 30 november 2007 31 Burgemeester zet vraagtekens bij opvang evacués in België. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo nink van de gemeente Terneuzen wil vaker en onverwachts grens overschrijdende rampenplannen oefenen. Daarbij hoeven niet elke keer inwoners worden betrokken. Tijdens een evacuatie-oefening van bewoners in de Terneuzense wijk Othene constateerde hij eer gisteren dat samenwerking met de Vlamingen meer dan eens op im provisatie aankomt. „Improvisatie vermogen bleek in veel gevallen belangrijker dan structuur. Dat heeft er alles mee te maken dat Bel gen bij dit soort zaken hiërar chisch zijn ingesteld, terwijl Neder landers dan veel democratischer handelen. ]e denkt dat je iets tot in detail hebt afgesproken, maar op het laatste moment denkt iemand die hoog op de ladder staat daar anders over. Belgen zijn formeler dan wij denken en ze improvise ren meer dan wij. Dat zet mij toch aan het denken of wij bij een ech te evacuatie meteen de grens moe ten overkijken voor een opvanglo- catie", aldus Lonink. Hij illustreert zijn gedachte met een paar voorbeelden. „Er was vooraf aangegeven dat er mensen met diabetes naar het opvangcen trum zouden komen. Het zou alle maal goed komen met speciaal voedsel, maar uiteindelijk bleek er pipi Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen wil vaker op onverwach te momenten een rampenplan toetsen, al dan niet met een grensoverschrijdend karakter. voor deze groep helemaal geen eten aanwezig te zijn. Een tweede voorbeeld: de Belgische autoritei ten wilden per se dat de bussen met evacués begeleid zouden wor den door politie. Toen op het laat ste moment bleek dat het Benelux- verdrag het niet toeliet om Neder landse politie over de grens in te zetten, was aan Belgische zijde de mankracht voor escortes krap. Nu is dat geen hoofdzaak, maar het is wel iets om van te leren." Mede daarom wil Lonink vaker en onverwachts rampen oefenenin- gen die de gemeentegrens over schrijden. „Denk bijvoorbeeld aan een chemische ramp of ongeluk met een tanker op zee. Het hoeft overigens niet per definitie grens overschrijdend te zijn. Ook het ensceneren van een ramp waarbij bijvoorbeeld buurgemeente Sluis betrokken is, kan heel nuttig zijn." Doorlopende tentoonstelling van DOMBURG BEACHES van in het Badhotel Domburg, Domburgseweg la te Domburg vwwv.badhotel.com - tel. 01 18-588.888 Gedurende de maanden december 2007 januari, februari en maart 2008 (niet tijdens dineruren) Telefoon: 0577-462719 E-mail: peter@waerdery.nl COLIJNSPLAAT - Het veenmos-riet- land van de familie De Regt in Co lijnsplaat heeft gisteren de Natuur- prijs 2007 van het Nationaal Groenfonds gewonnen. Voor de prijs, vijfduizend euro, wa ren vijf projecten in heel Neder land genomineerd. Het veen- mos-rietland, waarvoor De Regt dertien hectare landbouwgrond heeft omgezet in natuur, beant woordde van alle nominaties het beste aan het thema: de bindende kracht van het klimaat. Veenmos bindt het broeikasgas CO2 en het gebied houdt enorm veel water vast. In natte tijden dient het als wateropvang en tij dens droogte voorziet het omlig gende natuur van voldoende vocht. De jury prees het kleinschalige par ticuliere initiatief, dat haast overal als voorbeeld kan dienen. Woordvoerster vindt dat wethouder te hoog van de toren blaast. door Rob Paardekam KAPELLE - De Nederlandse Spoor wegen vinden dat de Kapelse wet houder 1. Herselman nogal hoog van de toren blaast over het uitstel len van de nieuwe dienstregeling. Dat uitstel houdt in dat de interci ty in 2008 nog niet op alle stations stopt, waardoor Kapelle het nog een jaartje met één stoptrein per uur moet doen. In een brief aan de NS schrijft Her selman dat hij dat van bewoners moest horen. „Onzin", vindt Mar lies van Daalen van de NS. „Wij hebben de provincie al in juli een brief geschreven over het uitstel van de nieuwe dienstregeling. En de provincie is onze gesprekspart ner als het hierover gaat." Hersel man geeft toe dat er bij de provin cie iets fout is gegaan in de com municatie. „Dat hebben ze ook toe gegeven", zegt hij „Maar het was chique geweest als de NS ons ook had ingelicht. Maar ja, mevrouw Van Daalen kan mijn bloed inmid dels wel drinken. Dan ga je den ken dat ze het bewust niet laten weten." Van Daalen, furieus: „Nou ja, dit gaat nergens meer over. Ik heb niets tegen meneer Hersel man en wij houden niks bewust achter." De NS-woordvoerster vindt verder dat de wethouder in zijn brief nogal grote woorden ge bruikt. „Hij eist dingen, wil harde garanties en noemt zaken onver teerbaar. Als hij ons even had ge beld, waren we het met alle ple zier uit komen leggen." Herselman zegt nog honderd pro cent achter zijn schrijven te staan. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Hij heeft er lang aan moeten trekken, maar nu heeft voorzitter John Lilipaly van het Na tionaal Park Oosterschelde einde lijk zijn bezoekerscentrum. De permanente presentatie van het gebied is ondergebracht in het Topshuis op Neeltje lans. Ook de buitenomgeving is ingericht met informatiepanelen en 'een bele vingspad' om meer samenhang te creëren. „Al met al is er toch iets neergezet waarmee we voor de dag kunnen komen", zegt Lilipaly. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting. Ook moet er nog 23.000 euro op tafel komen voor vier beveiligingscame ra's, waarmee het onbemande cen trum op afstand in de gaten kan worden gehouden. Minister Gerda Verburg (LNV)opent het bezoe kerscentrum officieel op 23 janua ri. De komst van het informatiepunt heeft veel voeten in aarde gehad. Als sinds 2002 wordt er serieus over gesproken. Aanvankelijk werd een centrum in het Topshuis finan cieel onhaalbaar geacht, totdat de provincie met twee ton bijsprong. KEUKENSTUDIO. Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 00 04 Openingstijden: maandag t/'m do. 9.30 - 17 30 uur - vr. 9.30 - 21 00 ui za. 9.30 - 16.00 uur - 's-Avonds op afspraak vrijdag koopavond! uw keuken vakkundig in één dag wordt geplaatst we een eigen service- en montageteam hebben persoonlijk advies krijgt door verkopers uit de praktijk wij bij u langskomen voor een gesprek! u dan kiest voor 100% aantoonbare kwaliteit onze keukens van Nederlands fabricaat zijn we uitsluitend werken met A-merk apparatuur we keukens hebben in elke prijsklasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51