PZC Gemeenten lenigen nood thuiszorg 'Delta moet extra dividend Evides doorsluizen naar aandeelhouders' RFVFl A 43 25 31 Goes haalt fiets buiten klem weg Pech onderweg Nieuwe naam voor Waterstad Zwarte Piet is de beste gymleraar jNJ 1 ri Hockeyers Oranje beginnen sterk aan Champions Trophy Burgemeester van Terneuzen wil vaker rampenplan oefenen Vrijdag 30 november 2007 Tip? redgoes@pzc.nl Verlenging van overgangsregeling voorkomt ontslagen. door Frank Balkenende goes - In de thuiszorg op Schou- wen-Duiveland, de Bevelanden en Tholen vallen voorlopig geen ge dwongen ontslagen. Gemeenten springen tot eind 2008 financieel bij. Zorgaanbieders kampen met tekorten die de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning (WMO) ver oorzaakt. Gemeenten zijn verant woordelijk voor de uitvoering van de WMO. Bij elkaar kost dat de gemeenten in de Oosterschelderegio vele ton nen. De glimmende kant van de medaille is dat zorgaanbieders nu niet acuut personeel hoeven te ont slaan. Die dreiging was er lange tijd wel. Zo voorzag Allévo, de grootste thuiszorgorganisatie in de Oosterschelderegio, het ontslag van vijfhonderd gediplomeerde thuishulpen als gemeenten niet langer zouden bijspringen. Nu ze dat wel doen, krijgen de zorgaanbieders meer tijd om te re organiseren. Voor veel gediplo meerde thuishulpen moet een an dere baan worden gezocht. Dat kan binnen de eigen organisatie of daarbuiten. Het vergt een fors aan tal (dure) reïntegratietrajecten. Voor personeel dat onder de cao thuiszorg valt en gedwongen wordt een andere baan te nemen of zich te laten omscholen, eisen de vakbonden een gedegen plaat singsprocedure én behoud van het volledige salaris. De bonden vin den het onterecht als werknemers Acute ontslagen in de thuiszorg zijn even van de baan, nu de ge meenten in de Oosterscheldere gio tot 1 januari 2009 financieel hun rechtspositie zien verminde ren door een financieringspro bleem in de thuiszorg. Eerder hadden gemeenten al be loofd financieel bij te springen tot 1 maart 2008, met uitzondering van Goes, die tot 1 januari bijlapt. Het lag overigens voor de hand dat de zeven gemeenten de overgangs regeling tot 1 januari 2009 zouden doortrekken. In oktober lieten ze weten samen met zorgaanbieders naar een oplossing te willen zoe ken voor de financiële malaise in de thuiszorg en specifiek de huis houdelijke hulp. Met de WMO zijn de manier van indiceren én het toewijzen van huishoudelijke hulp veranderd. Daardoor worden er volgens de zorgaanbieders plots te lage uurver goedingen gehanteerd. Allévo komt zo per jaar 3,3 ton tekort. Gemeenten op hun beurt zeggen dat thuiszorgorganisaties in het verleden (soms) te hoog gekwalifi ceerd (lees: duur) personeel heb ben ingezet in de thuiszorg. Om de thuiszorgorganisaties te prikke len snel het roer om te gooien, stelt Goes daarom slechts de helft van de gevraagde bijdrage beschik baar: 375.000 euro. De andere ge meenten betalen het volle pond. goes - Na het wildplassen pakt Goes ook fietsers aan die 'wild parkeren' en inwoners die ongere gistreerde afvalcontainers aan de weg zetten. B en W van Goes vragen toezicht houders en politie voortaan extra te controleren op wildparkeerders, te beginnen op het Stationsplein. Dat wordt momenteel heringe richt en voorzien van meer fiets parkeerplaatsen. Wie buiten de klemmen zijn vervoermiddel neer zet loopt het risico dat de fiets bij terugkomst is weggehaald, zegt burgemeester D. van der Zaag. Voor de binnenstad wordt nog een plan van aanpak gemaakt. Het valt de gemeente op er op in- zamelplaatsen regelmatig 'illegale' afvalcontainers staan. Illegaal wil zeggen: zonder registratiesticker van de gemeente. Inwoners dum pen zo afval zonder het volle pond te betalen. Bovendien is de ge meente meer kwijt aan stort- en verbrandingskosten. Het college wil daar paal en perk aan stellen en zal ongeregistreerde rolcontainers in beslag nemen. Mensen die meer afval kwijt wil len, kunnen bij de gemeente een extra rolcontainer of extra sticker bestellen. Dat kost 25 euro. ■■■■EluXXtnJlH Tip? redactie@pzc.nl „Leuke vakantie gehad?", vroeg opa aan zijn zesjarige kleinzoon, die met zijn ouders een midweek- je was wezen uitwaaien in Fries land. Kleinzoon bleek het meest onder de indruk van de lekke band op de terugweg, ergens op de A28. Papa had daarbij geen ri sico willen lopen en zijn vrouw en zoon even op een doek in de droge greppel naast de snelweg neergezet. „We hadden een lekke band. En daarna hebben we in de sloot gezeten", meldde klein zoon naar waarheid. Waarop opa vriendelijk maar dringend vroeg of hij papa even mocht spreken om te vragen hoe het eigenlijk is gesteld met diens stuurmanskunsten. goes - Het project Waterstad in Goes heet voortaan De Goese Schans. Het college van B 8c W heeft dat gisteren besloten. Het wenste een andere naam voor de woonwijk die tot 2020 verrijst op het haven- industrieterrein, omdat meer ge meenten de term Waterstad hante ren. De Goese Schans verwijst naar de vroegere verdedigingswer ken aan de havenmonding. De Westschans is nog deels zichtbaar aan de Westhavendijk. door Frank Balkenende goes - Zowel het Goese college als de raadsleden vinden dat energie bedrijf Delta een extra dividend van waterbedrijf Evides moet door sluizen naar de aandeelhouders: de gemeenten en de provincie. Delta is voor vijftig procent aan deelhouder van Evides. Het water bedrijf keert in december een inte rim-dividend uit van 70,5 miljoen euro. De helft daarvan vloeit naar Delta. Het energiebedrijf zou dat geld moeten doorsluizen naar ge meenten en provincie, zijnde de aandeelhouders van Delta, vinden raad en college in Goes. Niets wijst erop dat dat ook gebeurt. Zo heeft Goes nog niets van Delta ver nomen over het interim-dividend, terwijl de aandeelhoudersvergade ring (10 december) met rasse schre den nadert. „We hebben nog niets gehoord", zei wethouder S. van 't Westeinde gisteren in de commis sie middelen. De Goese WD-frac- tie riep het college gisteren op snel te overleggen met de andere ge meenten en de provincie om op 10 december een gezamenlijk standpunt in te kunnen nemen. Volgens fractievoorzitter A. We vers lijkt het erop dat 'Delta opzet telijk de gemeenten niet heeft geïn formeerd' over de 35 miljoen euro die afkomt van Evides. GOES - Van wie kun je het beste leren gymmen? Van Zwarte Piet natuurlijk, want die is niet alleen heel lenig, hij durft ook nog eens heel veel. Leer lingen van het CIOS in Goes, die het hele jaar door op basisscholen helpen bij de gymles, wa ren gisteren zo handig om veel Zwarte Pieten uit te nodigen in Sportpunt Zeeland. Zo konden bijna 700 leerlingen van groep 3 en 4 alle moeilij ke dingen leren die Sinterklaas en Zwarte Piet de komende week zelf moeten doen. Sint kwam ook nog even kijken en hij vond dat de gymmen de kinderen het prima deden, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45