geld in stoppen? Zeeland 'Beschouw krimp als een kans' E ■■■■□□□□□I Boxsprings! bij terugloop Slimme krimp SwissvSense™ De voormalige tweedehandszaak van Van Minnen in Sluiskil ligt er al tijden troosteloos bij. Het aantal inwoners in het kanaaldorp loopt steeds verder terug. foto Wim Kooyman Bevolkingsgroei PZCI Donja Odijk bron Scoop nauwelijks sprake. „Zuid-Limburg accepteert de krimp en zet er groen voor in de plaats. Wij doen dat beslist niet." Lonink zet zijn kaarten eerder op doorgroei. „We hebben de kansen, de ruimte, het werk en de voorzie ningen." Hij wijst op de investeringen de af gelopen jaren in theater, bioscoop, sportaccommodaties en scholen. „Dat soort voorzieningen wordt ge bouwd om de jongeren zoveel mo gelijk hier te houden. Maar ze ko men onder druk te staan als er steeds minder gebruikers zijn. Extra geld van het Rijk moet vol gens Lonink daarom vooral wor den gebruikt om Zeeuws-Vlaande- ren 'nog aantrekkelijker' te maken. „Er moet een andere strategie ko men. Met een cultureel achterland als Gent en Antwerpen is dit geen uithoek! Oost-Groningen wel." Directeur Toine Huijsmans van het ROC Westerschelde is ervan overtuigd dat Zeeuws-Vlaanderen een grote toekomst tegemoet gaat, zodra de regio er in slaagt jonge ren aan zich te binden. Het opleidingsinstituut doet al een duit in dat zakje door in samen werking met de Hogeschool Zee land voor verschillende richtingen op hbo-niveau een propedeuse aan te bieden. „Vanuit dat eerste jaar kunnen ze doorstromen naar Vlissingen. Anders waren ze aange wezen op Tilburg, Eindhoven, Rot terdam of nog verder weg. Een maal daar, komen ze nooit meer te rug." Op dat front valt volgens Huijsmans dus beslist meer winst te boeken. „Maar Zeeuws-Vlaande ren moet op divers gebied interes santer worden gemaakt. Uitgaan bijvoorbeeld. Voor een beetje dis cotheek moet je naar België." Meer aandacht voor duo-banen zou ook helpen, denkt Huijsmans. „Nou zijn wij als ROC niet zo groot, maar we hebben elk jaar toch zo'n veertig vacatures voor een paar uur per week. Als je dat weet, kan dat voor een jong gezin nét dat zetje zijn om naar hier te verhuizen." Tweede Kamer wil plan van aanpak voor Zeeuws-Vlaanderen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - CDA, PvdA en Christenunie willen dat minister Vogelaar (PvdA, Wonen) inspeelt op de krimp van de bevolking in Zeeuws-Vlaanderen. Uiterlijk in september moet ze samen met de provincie en de Zeeuws-Vlaamse gemeenten op een rijtje hebben ge zet hoe ze wil voorkomen dat de regio als gevolg van de bevolkings afname verpaupert. Krimp biedt ook kansen, vindt CDA-Kamerlid Van Heugten, als overheden tenminste bereid zijn geld te investeren. Uit een plan van aanpak moet duidelijk wor den hoeveel geld nodig is om de leefbaarheid van Zeeuws-Vlaande ren op peil te houden en wie dat gaat ophoesten. „Als de conclusie is dat het Rijk moet bijspringen, dan kan daar volgend jaar in de be groting rekening mee worden ge houden", verklaart Van Heugten. „Vandaar dat we willen dat het plan van aanpak meteen na de zo mer klaar is." Behalve voor Zeeuws-Vlaanderen hebben de partijen zo'n plan ook gevraagd voor Oost-Groningen en Zuid-Limburg. Naast de veertig krachtwijken van Vogelaar zouden dat dan de drie 'slimme krimpre- gio's' kunnen worden. „Tijdens werkbezoeken hebben we ge merkt dat deze regio's onvoldoen de onder ogen zien dat de bevol king blijft krimpen", verklaart Van Heugten zijn initiatief „Als je niet erkent dat het onomkeerbaar is, wordt een proces van verpaupe ring in de hand gewerkt. Er is een nieuwe manier van denken nodig, een nieuwe strategie." Daar horen ook investeringen bij, stelt Van Heugten. Als flatgebou wen of woonwijken minder aan trekkelijk worden voor jonge gezin nen kunnen ze voor ze verkrotten worden afgebroken en worden ver vangen. „In plaats van de honderd oude woningen krijg je dan bij voorbeeld twintig nieuwe", legt het CDA-Kamerlid uit. „Dat kost geld. Zoiets gaat nooit vanzelf Ie mand moet dat proces sturen en zorgen dat het betaalbaar wordt." Die opdracht hebben de drie par tijen nu bij Vogelaar gelegd. Vol gende week antwoordt ze op het initiatief. Van Heugten: „Maar ge zien de steun in de Kamer gaat het hoe dan ook door." PZC Vrijdag 30 november 2007 3 COMMENTAAR Het is lastig overschakelen van de ambitie om te groeien naar de acceptatie van krimp van de bevolking. Vooral op het Zeeuwse platteland, waar gemeenten al decennia vechten tegen leegloop, lijkt zo'n omslag al snel een nederlaag. Dat blijkt uit de reacties op het plan om van krimp het beste te maken. CDA, PvdA en Christenunie vrezen verpaupering als gevolg van een slinkend inwonertal. Zoals in Zeeuws-Vlaanderen. Daarom vragen ze om maatregelen die de leefbaarheid garanderen, juist bij krimp. Zeeland moet duidelijk wennen aan dit idee. Er klinken bezwerende geluiden. 'Als we de jongeren maar aan ons weten te binden, dan komt het goed', of: 'We hebben de kansen, die doorgroei komt er wel'. Uit deze reacties blijkt een gezonde ambitie. Toch slaan ze de plank mis. Want anticiperen op een dalend inwonertal kan geen kwaad. Mits Zeeland voor een tweesporenbeleid kiest waarbij één hand werkt aan een vangnet voor de stille wijken en dorpen, en de andere stug doorgaat met een gezonde ontwikkeling van de bevolking. Het is te hopen dat de Tweede Kamer volgende week instemt met het vangnet. Dan moet er natuurlijk wel boter bij de vis: geld voor de slimme krimpregio's. En niet een beetje. Want het gaat niet alleen om leefbaarheid. Om de achterstand in opleiding, werkgelegenheid en inkomen weg te werken, is wel wat meer nodig dan een rijdende buurtsuper. www.iogus.nl Imabo LOGUS is onderdeel van LOGUS bouw- en afbouwmaterialen: badkamers, tegels en natuursteen, verwarming, interieurafbouw en bouwmaterialen. Vlissingen. Marie Curieweg 9-13 T: 0118 -69 00 25 De grootste boxspring-speciaiist van Nederland BOXSPRINGS MATRASSEN Middelburg. Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118) 60 65 94 200 cm. Andere maten leverbaar. www.swisssense.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3