Zeeland Bruinisse stap Steun brede school Burgh-Haamstede Plannenmakers Innovation Island nemen deel van kritiek ter harte Goede doelen samen sterk in kerk Jongetjes stoken fikkie in heg 'De Piraat' De knelpunten in het dorp Kansen te over voor toekomst 26 Vrijdag 30 november 2007 PZC www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 MIDDELHARNIS - Een politieman in burger heeft woensdagmiddag in Sommelsdijk twee tienjarige jonge tjes aangehouden wegens brand stichting. De twee hadden bij een woning aan de Christiaan de Vrieslaan in Middelhamis de heg in brand ge stoken. De agent in burger zag het tweetal weglopen. Even later be zocht hij ze thuis. Ze gaven het ver grijp toe en werden doorverwezen naar bureau Halt. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Overleg over kansen en haalbaarheid inmiddels gestart. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het is hét mo ment om te komen tot de ontwik keling van een brede school in Burgh-Haamstede. Dat zeggen E. de Keijzer van Obase, de koepelor ganisatie van openbaar onderwijs en C. van Damme van Radar (koe pel christelijk onderwijs). Er is veel aan de hand op onderwijsge bied in het dorp. De openbare ba sisschool De Kirreweie moet ver bouwd, er moet goede naschoolse opvang zijn en de gymzaal is oud en versleten. Door een nieuwe, brede school te bouwen kunnen veel problemen in één keer wor den aangepakt. Nu nog wordt er van uitgegaan dat alle problemen afzonderlijk worden opgelost In de brede school kunnen beide ba sisscholen (de Kirreweie en de christelijke Onder de Wieken) een eigen plaats krijgen met behoud van de eigen identiteit. Daarnaast is er ruimte voor andere organisaties of activiteiten zoals kinder- en naschoolse opvang of bijvoorbeeld een muziekschool, bi bliotheek of sportfaciliteiten. Alle maal functies die de ontwikkeling van kinderen bevorderen en waar inwoners van Burgh-Haamstede van kunnen profiteren. Een eerste oriënterend gesprek hierover is al gevoerd met de gemeente. De fi nanciering zal waarschijnlijk een groot struikelblok worden. Het hui dige pand waar beide basisscholen in zitten is weliswaar 35 jaar oud maar nog niet afgeschreven en de gemeente zit krap bij kas. De Keij zer en Van Damme hopen echter dat dit op te lossen is door co-fi- nanciering door de woningbouw vereniging of een marktpartij. Dat gebeurt wel vaker. De discussie in Burgh-Haamstede is in een stroomversnelling gekomen nadat raadslid Theo de Gelder hierover onlangs een balletje opwierp. Het idee voor een brede school in Burgh-Haamstede wordt on derzocht. In de nieuwe school is plek voor christelijk en openbaar onderwijs. Behoud open landschap rond Noordgouwe in visie Innovation Island. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Angst voor groot schalige kuuroord- of gezondheids centra of voor de komst van al te lommerrijke landgoederen hoeft Noordgouwe voorlopig niet meer te hebben. Grootschalige projecten in de zoge heten wellness-sector zijn ge schrapt uit de oorspronkelijke idee ën voor Innovation Island. In de inmiddels opgestelde gebiedsvisie wordt uitgegaan van behoud van het open landschap rondom Noordgouwe. De plannenmakers hebben daarmee een deel van de kritiek vanuit de dorpsbevolking ter harte genomen. Innovation Island is een initiatief van 26 bouwondernemers in Zee land, verenigd in de projectontwik kelingsgroep Prowonec. Met Inno vation Island wil deze organisatie Brouwershaven en de kernen Scha- rendijke, Noordgouwe en Schudde- beurs een oppepper geven op het gebied van woningbouw én werk gelegenheid. Die koppeling geldt voor de bevol king van Noordgouwe als absolute voorwaarde zo blijkt uit de reac ties tijdens de dorpsraadsvergade ring deze week. Projectleidster N. Houtekamer van Innovation Is land gaf daar een toelichting over de huidige stand van zaken. „We zullen beslist iets aan die werkgelegenheid moeten doen. Nu de prijs van een vat olie al tot Prowonec schrapt ideeën over grootschalige voorzieningen in de 'welness-sector' rond Noord gouwe uit gebiedsvisie voor inno vation Island. 150 dollar kan oplopen, zal de in vloed op het woon-werkverkeer enorm zijn", voorspelt brandstof handelaar H. Mol. „Prowonec wil zeker niet voor leeg stand bouwen en we zullen de plannen afstemmen op de woon- en milieuvisie van de gemeente", luidt de reactie van Houtekamer. Ze laat weten dat de gebiedsvisie in december wordt aangeboden aan het gemeentebestuur. Zij ver wacht dat de raad de visie in het najaar van 2008 zal vaststellen. Hoewel met een deel van eerdere inspraakreacties rekening is gehou den, leeft onder de inwoners van Noordgouwe nog veel weerstand tegen de plannen van Prowonec. De vrees bestaat dat allerlei ont wikkelingen hen worden opge drongen in het kader van Innova tion Island. „Voor tachtig procent van de bewoners is het hier goed zoals het nu is", zegt Mol. Structuurschets wordt verder uitgewerkt in drie masterplannen. door Esme Soesman BRUINISSE - Bruinisse schuift een metertje op richting titel 'mooiste dorp op het eiland'. Als vervolg op de structuurschets Bruinisse wor den nu masterplannen voor Rie- kusweel, centrumgebied (mét ha ven) en Stoofpolder gemaakt. Zie daar het droombeeld dat door de makers van de structuurvisie (het Amsterdamse architectenbu reau Soeters van Eldonk Ponec) eerder is geschetst. Over een jaar of vijftien blijkt - aldus het na woord in het document - het vis sersdorp 'ineens het mooiste dorp op het eiland' te zijn. De Bruse structuurschets heeft in ieder geval bij dorpsraadslidMid delburg iets wakker geschud. Was voorheen het dorp Bruinisse voor hem 'gewoon het dorp' zonder sterke of zwakke kanten; de toe- komstschets heeft zijn kijk op zijn woonplaats wel degelijk veran derd. „Met zo'n visie in je hoofd het dorp doorlopende, kijk je toch anders om je heen. Dan zie je dat er best wel dingen zijn die veel be ter kunnen", is zijn ervaring. BRUINISSE - Gebrek aan samen hang. Het staat praktisch in hoofd letters in de structuurschets ge schreven. Winkelvoorzieningen lig gen verspreid door het dorp. Cul turele en maatschappelijke func ties, die het dorpshart levendiger kunnen maken, liggen net buiten het centrum. Het kerkplein, voor heen kerkhof, is veelal met achter zijden van panden omringd. De re latie tussen dorp en water is abo minabel. Vanuit de Oudestraat ge zien bijvoorbeeld piept vanachter de dijk een bedrijfsgebouw tevoor schijn. Dat zouden, voor de goede sfeer, eigenlijk scheepsmasten moe ten zijn. Ook de verbinding tussen verschillende gebieden laat te wen sen over. Doordat de N59 Bruinis se doorkruist, vormt een grauw viaduct dé belangrijkste verbin ding tussen oost en west. Met de structuurschets is een voor zet gegeven tot het oplappen van het dorp. Dit globale plan, waar over alle inwoners en andere be langhebbenden hebben kunnen meepraten, krijgt nu een vervolg in masterplannen. „Plannen die verwezenlijkt kunnen worden", verduidelijkt wethouder R. van der Wekken het verschil met de iets vrijere opzet van de structuur schets. Ook het betrekken van marktpartijen (ondernemers, pro jectontwikkelaars) bij de toekomst visie maakt deel uit van deze fase. Plannen die de ondernemers al hebben liggen, worden geïnte greerd. Het streven is het masterplan voor de wijk Riekusweel medio 2008 klaar te hebben. Eind dat jaar volgt het plan centrumgebied, inclusief haven. Stoofpolder wordt medio 'Dan zie je dat er best dingen zijn die veel beter kunnen' 2009 afgerond. De dorpsraad houdt nauwlettend de vinger aan de pols. Op verzoek van de dorps raad wordt om de twee, drie maan den met de gemeente overlegd. BRUINISSE - In het ideale Bruinisse worden functies geconcentreerd. Een compacte winkelstructuur in de Nieuwstraat, een sfeervol dorp splein met horeca en andersoorti ge voorzieningen (bibiliotheek) op het Kerkplein, een toeristische in steek in de Oudestraat en de Ha ven als dynamisch centrum van Bruinisse. Het vissersdorp is in meerdere opzichten nadrukkelijk op water gericht. Zo wordt ingezet op wonen aan het water, het goed uit de verf laten komen van het sluizencomplex en op de realisatie van doorlopende hoogwaardige kustroutes tussen Grevelingen- hout en Zijpe. Met dat laatste is meteen de verbinding oost-west verbeterd. Sportvoorzieningen zijn geconcentreerd. Wat betreft woningen is sprake van een maxi male diversiteit van woonmiiieus. Adventmarkt Zierikzee biedt podium voor naamsbekendheid. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Natuurlijk is het fijn als hier de komende dagen geld binnenkomt voor goede doelen, maar we willen de deelnemers in de eerste plaats een podium bie den voor het uitdragen van hun doelstellingen", zegt woordvoerder Daan Schiettekatte van de Stich ting Vrienden van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De adventsmarkt die hier gistera vond werd geopend en nog tot en met zaterdag wordt gehouden, heeft geen enkel commercieel oog merk. De 'Stichting Vrienden' stelt de Nieuwe Kerk voor dit evene ment gratis ter beschikking aan ge dreven mensen die aandacht vra gen voor naasten in nood. 'Breng al die mensen van relatief kleine stichtingen eens bij elkaar en laat met elkaar zien wat er allemaal ge beurt op het gebied van goede doe len', luidt de motivatie voor deze adventmarkt. „Voor ons is het de eerste keer dat we op deze manier naar buiten tre den", zegt Annet ten Hoopen uit Burgh-Haamstede. Zij stond sa men met haat echtgenoot Rein Willemse aan de wieg van Uru- bamba, een hulpstichting voor be- WJ Stichtingen voor goede doelen houden verkoop en dragen hun doelstellingen uit tijdens de drie daagse adventsmarkt in de Nieu we Kerk in Zierikzee. tere huisvesting van schooltjes en voor voeding en gezondheidszorg voor leefgemeenschappen in Peru. „Wij hebben deze stichting na een vakantie daar zelf opgericht, nadat we gezien hadden hoe met kleine beetjes al veel hulp kan worden ge boden", zegt Ten Hoopen. Haar man is inmiddels vroegtijdig overleden. Zij zet dit werk nu voort, mede als eerbetoon aan zijn nagedachtenis. Inmiddels weet Ten Hoopen zich gesteund door een groeiend aantal donateurs en enkele sponsors. Op de advents markt verkoopt zij handwerk uit Peru. Maja Bevelander van de Stichting Kumari toont in haar stand sprekende voorbeelden dat de aanschaf van bijvoorbeeld een zak oliebollen al bijdraagt aan een beter leven voor misbruikte of mis De Adventsmarkt in de Nieuwe Kerk kort na de opening. Vijftien stichtin gen zetten zich hier in voor goede doelen. foto Marijke Folkertsma handelde moeders en kinderen in Sri Lanka. Andere deelnemers aan de Adventsmarkt zijn onder meer: Unicef, Noodopvang van de geza menlijke kerken, Alzheimerstich- ting, Soroptimisten, Stichting Ab- dullam en de VBOK. De markt is vandaag geopend van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. HH9H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38