Zeeland Verschil in Sluis en provincie remmen bouwleges groot raadsel Werkgroep Portaal wil uitspraak over positie Musters ging en komt terug Afstaan beelden 'De Piraat' Pech onderweg Kerklaan gevaar voor ouderen 26 Vrijdag 30 november 2007 PZC Sluis' raadslid Basting (Gemeentebelangen) wil opheldering college. door Frank van Cooten SLUIS - Het dagelijks gemeentebe stuur van Sluis kan nog steeds niet inzichtelijk maken waarom een bouwvergunning bijna twee keer zo duur is dan in de vergelijkbare gemeente Hulst. „Zijn de salariskosten in Sluis dan zoveel hoger dat er een verschil zit van 1430 euro voor een vergun ning van 130.000 euro", stelt raads lid Bram Basting (Gemeentebelan gen) in vragen aan het college. Een bouwvergunning voor een klus van 130.000 euro kost in Hulst 1614 euro, Sluis rekent 3044 euro, bijna het dubbele. Gemeentebelangen vroeg eerder hoe dit kan. Volgens het college hebben gemeenten op basis van de modelverordening bouwleges van het ministerie van VROM de vrijheid om de kosten al dan niet door te rekenen. Die verschillen door hoogten van salarissen en de wijze van dienstverlening. Naast de salariskosten rekent Sluis ook overheadkosten door voor bijvoor- ra^ Sluis rekent twee keer zo veel voor een bouwvergunning dan Hulst. Gemeentebelangen in Sluis wil daar een einde aan ma ken. HULST - Ben Musters, ex-voorzitter van wijkraad Langs de Linie, kwam, zag, ging en komt weer te rug. Musters was tot afgelopen mei zeven jaar het gezicht van de wijkraad. Een halfjaar geleden gaf hij er de brui aan; gefrustreerd door de naar zijn zin veel te traag malende ambtelijke molens. Zijn vertrek hield hij stil. Tijdens de wijkraadvergadering, waar hij in het publiek zat, ont ving hij echter diverse smeekbedes weer terug op zijn post te keren. Ook de Hulster burgemeester Mul der vroeg Musters zijn beslissing te heroverwegen. Musters heeft zich nu weer beschikbaar gesteld. „Mijn vrouw begreep toch al niet waarom ik ermee gestopt was." beeld ICT, huisvesting en Interne Zaken. „In uw beantwoording gaat u ech ter geheel voorbij aan het feit dat onze gemeente bijna twee keer zo duur is dan Hulst die qua grootte ongeveer net zo groot is en tevens ook kostendekkende tarieven re kent", reageert Basting. „Er is dan ook geen enkele vorm van transparantie die weergeeft hoe tot deze bedragen wordt geko men. Dit wekt veel ongenoegen op bij de bevolking." Basting vraagt zich af of de doorbe rekening van overheadkosten te recht is. „Worden de bouwleges daardoor niet kunstmatig hoog ge houden?" Gemeentebelangen is in ieder geval blij met de toezegging van minister Cramer van VROM. Gemeenten krijgen vanwege de ve le protesten over de grote verschil len tot 2010 de kans zelf een einde te maken aan de prijsverschillen. „Zodoende kunnen de onaan vaardbare verschillen in de hoog tes van bouwleges tot het verleden behoren. Hoe denkt het college hiermee om te gaan?" Basting wil ook weten of Sluis het advies van een landelijke werk groep opvolgt om de kosten voor een bouwvergunning een stuk in zichtelijker voor de aanvrager te maken. Dat kan via internet en in samenhang daarmee een rekenmo del waarmee de aanvrager zelf een indicatiebedrag kan berekenen. MIDDELBURG - TV Walcheren wei gert net als Omroep Zeeland beel den van de scholierendemonstra tie af te staan aan justitie. Justitie heeft de beelden gevorderd om beter onderzoek te kunnen doen naar het politiegeweld. „Als de rechter bepaalt dat we ze af moeten staan, dan kunnen ze de beelden krijgen", zegt de hoofdre dacteur. „Maar dat gaat niet met een simpel briefje van justitie." - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Tip? redactie@pzc.nl „Leuke vakantie gehad?", vroeg opa aan zijn zesjarige kleinzoon, die met zijn ouders een midweekje was wezen uitwaaien in Friesland. Kleinzoon bleek het meest onder de indruk van de lekke band op de terugweg, ergens op de A28. Papa had daarbij geen risico wil len lopen en zijn vrouw en zoon even op een doek in de droge grep pel naast de snelweg neergezet. „We hadden een lekke band. En daarna hebben we in de sloot geze ten", meldde kleinzoon naar waar heid. Waarop opa vriendelijk maar drin gend vroeg of hij papa even mocht spreken om te vragen hoe het eigen lijk is gesteld met diens stuurmans kunsten. Ambtelijke molens frustreren opknapbeurt monumentale hofstede. door René Hoonhorst OOSTBURG - Als ze te paard langs de eeuwenoude boerderij aan de Brugsevaart in het Oostburgse bui tengebied reed, dacht Annette Höcks altijd: „Daar wil ik nog eens wonen." Ook partner Nico Gerritsen had dat gevoel als hij er op zijn stalen ros langs peddelde. Toen eigenaar Nortier er begin deze eeuw over dacht zijn hofstede - een monu ment, net als een bakhuisje, een wagenschuur en (restanten) van twee boerenschuren - van de hand te doen, was het stel er dan ook als de kippen bij. De boerderij, in de streek bekend onder de naam Konijnenberg, is dik vier jaar na de ondertekening van de koopakte nog steeds hun droomhuis. Maar de perikelen rondom het opknappen van het woonhuis en het op poten zetten van een schuur met vier vakantie verblijven beginnen zachtjesaan op een nachtmerrie te lijken. De bouw van de appartementen, no dig voor het verwerven van inkom sten om de renovatie van woon huis en schuren te bekostigen, is ruim twee jaar na het indienen van bouwtekeningen nog geen cen timeter van de grond gekomen. En de renovatie van de woonboerde rij is stilgelegd. Erger, de gemeente Sluis heeft Gerritsen en Höcks een dwangbevel gestuurd om 25 mille boete te betalen vanwege schen ding van een eerder opgelegde bouwstop. Gerritsen geeft eerlijk en onom wonden toe dat hij aan de achter kant van het huis twee nieuwe raamkozijnen heeft gezet na afkon diging van de bouwstop. Hij had 'Het is hier geen leven, al jaren in een bouwval' de gemeente echter al gemeld dat vervanging van de vermolmde ko zijnen geen uitstel duldde, omdat de - door een brandje verder aan getaste - oude raamwerken er elk moment uit konden vallen. Hij wilde vervanging van de kozijnen in een gesprek met wethouder Ca- rien Bolijn regelen, maar dat on derhoud werd uitgesteld en vindt Nico Gerritsen kreeg een boete na het zetten van twee nieuwe raamkozij nen. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De werkgroep Portaal van Vlaanderen wil binnen twee weken horen of het bestuur van het Portaal nog prijs stelt op hun inbreng. „Als daarop geen reactie komt, trekken we de stekker er uit", zeggen Ton Pastoor, Marijke Henderiks en Elly Vogel van de werkgroep. De afgelopen drie jaar heeft de werkgroep allerlei ideeën aangedragen om van het Portaal van Vlaanderen een fraaie attractie te maken, maar de werkgroep voelt zich niet serieus genomen. Op brieven werd pas gereageerd nadat ze hun ongenoegen in de pu bliciteit brachten. „Wij zijn niet alleen teleurgesteld maar ook verwonderd dat alleen een krantenartikel u kan bewegen contact met ons op te nemen", schrijft de werkgroep aan voorzit ter Sien de Mol-Marcusse van het Portaal. Dat telefoongesprek heeft volgens werkgroepvoorzitter Pas toor de lucht zeker niet geklaard. „We krijgen alleen te horen dat we geduld moeten hebben, omdat er gesprekken over de toekomst wor den gevoerd met gemeente en wa terschap. Dat geduld hebben we wel, als het bestuur ons op de hoogte zou houden van de ontwik kelingen rond het Portaal. Maar we horen niets. Wees dan eerlij ken zeg dan gewoon, we hebben jullie ideeën niet nodig." nu over anderhalve week plaats. Gezien het onstuimige herfstweer nam het gevaar van het er letter lijk uitrammelen van het raam on aanvaardbaar toe en bovendien tochtte het intussen binnen bijna net zo hard als buiten. Het gemeentelijk dwangbevel is voor Gerritsen en Höcks het zo veelste bewijs dat Sluis en de pro vincie Zeeland weinig gelegen is aan het opknappen van de uit 1674 - of 1764 als de muurankers anders moeten worden gelezen - dateren de boerderij en de anderhalf tot dik twee eeuwen oude wagen schuur en landbouwschuur. Een eerste gesprek met ambtenaren van de provincie en de gemeente gaf het stel nog goede hoop. Gerrit sen kreeg zelfs de complimenten omdat hij het hele verbouwings plan zo goed had voorbereid, de oude staat zoveel mogelijk in ere wilde herstellen en prachtige, origi nele materialen voor de opknap beurt gebruikt. Maar een paar weken daarna be gon het gedonder. De provinciale commissie die een oordeel over de restauratie van de monumenten moest geven, bleek historische en bouwkundige gegevens niet te heb ben doorgekregen. Het plan voor de bouw van een in passende stijl uitgevoerde appartementenschuur verdween in een la, omdat het moest aansluiten op een door de golfclub aan te leggen bungalow park. Met toestemming voor de re novatie van het woonhuis wilde het ook niet erg vlotten. Alle teke ningen werden tot in den treure bekeken, aan materiaalkeuzes en technische mogelijkheden werd ge twijfeld en een - voor eisen des tijds benodigde - aanbouw mocht er alleen komen als een ander deel van het bestaande huis met min stens evenveel kubieke meters in houd werd afgebroken. Als architect en projectontwikke laar weet Gerritsen waar hij het over heeft. Hij vond dus een oplos sing voor het door laten lopen van het karakteristieke dak over de door de nieuwe kozijnen en voor- zetmuren verbreedde buitenmu ren. De plastic goten met kunst stof trespa-lijsten zijn of worden vervangen door origineel hard hout. Woonhuis en schuren wor den behoed voor verder verval: eeuwenoud erfgoed krijgt de kans het leven lange tijd te rekken. Desondanks getroosten provincie en gemeente zich geen inspannin- KLOOSTERZANDE - Voor bejaarden met een rollator of rolstoelers is een tochtje over de Kerklaan in Kloosterzande bepaald geen pret je. Het wegdek van het laantje, na bij woonzorgcentrum Antonius, verkeert in zeer slechte staat en is gedeeltelijk niet geasfalteerd. De Hulsterse CDA-fractie wil dat de Kerklaan wordt aangepakt en wil dit voor mekaar krijgen via een initiatiefvoorstel aan de ge meenteraad. De laan in tiptop con ditie brengen zou 20.000 euro kos ten. De Kerklaan is echter eigendom van waterschap Zeeuws-Vlaande- ren en het CDA wil daarom dat Hulst spoedig in overleg gaat met het waterschap om de weg te asfal teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30