Waar moet je dat liÉ wild staken Straf voor leerlingen die Terneuzen legt zich 'beslist niet' neer Commercieel t» De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 30 november 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Laat ik u een kijkje gunnen in de wonderlijke wereld van de commerciële televisie. Maandagavond werd in Haar lem het boek 'Testament, Leven en Werk van Lennaert Nijgh' gepresenteerd. Als uitgever van deze biografie vond ik het fantastisch om mijn jeugdheld Boudewijn de Groot en de drie weduwen van Lennaert te mogen begroeten. Het werd een mooie avond, die eerst nog werd verstoord door een late aanmelding van RTL Boulevard. Een meisje van dat program ma hield me herhaaldelijk aan de mobiele telefoon. Ze had nogal wat noten op haar zang. Kon ik een interview met Bou dewijn de Groot regelen? Waren er nog meer bekende Neder landers? En, dat vooral, ze kwam er aan met een cameraploeg. Die avond uiteindelijk niets meer gehoord van RTL Boulevard, wat ik persoonlijk niet betreur- A/ de, want Testament is een se- g rieus boek over de onvergetelijke meer bekende tekstdichter, die op een prachti ge manier de poëzie in het Ne- Nederlanders? derlandse lied heeft gebracht. Dan gisteren. Weer een meiske van RTL Boulevard aan de lijn. Of een koerier als de donder vier boeken vanuit Zeeland naar Hilversum wilde brengen. „Ons programma besteedt aandacht aan Lennaert Nijgh en uw boek!" „Vier boeken? Waarom niet meteen veertig?" „U draait de rollen om, elke uitgever is blij met deze aan dacht!" „O", hoorde ik mezelf zeggen, „mij doet het anders niets." Uiteindelijk heeft iemand vanuit de Randstad nog een boek afgeleverd. Waarna ik 's avonds de presentator een vilein katje in mijn richting hoorde uitdelen. Maar, eerlijk is eerlijk, hij was wel zo sportief het boek omhoog te houden. Een lichte glimlach kon ik even niet onderdrukken bij deze operette. Zon dag nieuwe kansen bij het NPS-programma De Kunst. Dat vind ik bij voorbaat wél leuk. Ook dan schuiven de weduwen van Lennaert aan. Kijken, zou ik zeggen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Kanaaldorp Sluiskil telt steeds minder inwoners. Dit jaar nog 2359, 52 minder dan in 2006. Impressie van een donderdag in een dorp dat slinkt, maar wél een wereldkampioenschap heeft. door Raymond de Frel De loempiaboer paft een sigaretje in zijn busje. Roken in zijn kraam is verboden en buiten zijn karre tje op het Kerkplein is het veel te nat. Of-ie goede zaken doet? Hij zegt van wel, hij mag niet klagen. Toch ziet hij vanmiddag niet zo veel mensen op het plein. Een en keling verstopt het hoofd in de kraag en beent naar de Meer- markt, maar verder is het erg rus tig- Eerst maar eens rondje door het dorp rijden. Te koop, te koop, te koop, te koop... de makelaarsbor den vliegen je bijna letterlijk rond de oren. Na vijf minuten staat de teller al op zeventien huizen die wachten op een nieuwe eigenaar. Net zoals het voormalige Hotel Sluiskil, dat sinds zijn laatste func tie (een asielzoekerscentrum) leeg staat. En op het Kerkplein schreeuwt de voormalige tweede handszaak van Van Minnen nog steeds om een nieuwe bestem ming. „Sluiskil vervalt, we dreigen door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Scholieren die van daag tóch wilde demonstraties op zetten of daaraan meedoen, kun nen rekenen op sancties. Dat heb ben de Walcherse leerplichtambte naren meegedeeld aan de schooldi recties. De leerplichtambtenaren maken zo nodig proces verbaal op, vanwe ge schoolverzuim. Dat kan in het uiterste geval een boete van 2250 euro opleveren voor de leerling én 2250 euro voor de ouders. Scholieren die vandaag deelnemen alles kwijt te raken. Vroeger had den we veel meer winkels én een ziekenhuis. Binnenkort vertrekt de Rabobank hier ook al. Logisch, die ziet soms maar één of twee klanten per ochtend", zegt los Maas, al veertig jaar woonachtig in het kanaaldorp. „Wil het CDA in vesteren in dit soort gebieden? Waar moet je dat geld hier nou in stoppen? Ia, Hotel Sluiskil mis schien. Dat blijft maar leegstaan. En Van Minnen heeft nu een mooie zaak in IJzendijke, terwijl de gemeente nog steeds niets met zijn oude stek heeft gedaan." Zou je op deze druilerige donder dagmiddag al op zoek zijn naar een positief signaal, dan is die tocht bij deze onbewust om zeep geholpen. Nou ja... eigenlijk is het in Sluiskil nog helemaal zo slecht niet. Er is een bakker, een slager, een kapper, een wokrestaurant, een friteskraam, een hotel, een ca fé, tennisbanen, voetbalvelden, ge meenschapscentrum 't Meulengat. Er is op een doordeweekse dag zelfs een loempiastand. En Sluiskil is zelfs de trotse thuisbasis van het wereldbekertoernooi biljarten. Het gaat dan ook veel te ver om te zeggen dat er helemaal geen leven meer in het dorp zit, dat door voorvechter voor vrije veren Ho- noré Colsen, ruimtevaarder Lode- wijk van den Berg én de brug op de kaart is gezet. Maar uit een steekproef onder inwoners blijkt dat vrijwel iedereen het er over eens is: het kan beter, veel beter. Het inwonertal zakt jaarlijks. In 2006 telde het dorp al 38 inwoners aan de protesten in Amsterdam, ge organiseerd door scholierencomité LAKS, worden niet bestraft. Mits de ouders schriftelijk toestemming geven. „We leggen de leerlingen absoluut geen strobreed in de weg om naar Amsterdam te gaan", zegt F. Steenblik van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. De leerlingen zelf lijken er niet voor te voelen om naar Amster dam af te reizen. „Er is weinig ani mo voor", zegt CSW-leerling San- der Nijssen, die eerder de stakin gen in Middelburg leidde. „Het is minder dan in 2005 en dit jaar ging het aantal nog eens met 52 omlaag. Axel is in de regio in 2007 met een daling van 102 inwoners koploper, maar dat staat met een totaal van 8047 inwoners in een ander perspectief dan de afhames in plaatsen als Sas van Gent (66) en Sluiskil. „Je kunt wel investeren in een krimp, zoals het CDA wil. Maar ik houd de mensen liever ge woon in het dorp", zegt bakker Na- tasja de Bruijne. „Wij merken het. De jonge mensen trekken weg. Juist die groep mensen moet je zien vast te houden. Trouwens, met de ouderen is het net zo. Er wordt al tijden gepraat over een verzorgingscentrum, maar daar lijkt het bij te blijven. En dus moe ten zij Sluiskil verlaten als ze niet meer zelfstandig kunnen wonen." Een centralisatie van het winkelbe stand zou ook geen slechte zaak zijn, denkt ze. Nu boeren de kar- weishop, slager, kapsalon en bak ker nog op uiteenlopende plaat sen. En toch, toch zou De Bruijne haar dorp nooit verlaten. Het ka naaldorp blijft voor de echte Sluis- killenaar een ondefinieerbare aan trekkingskracht houden. Angelo Saerens van bar De Boekanier be aamt dat. „Ik ben hier in het zie kenhuis geboren en heb er nog nooit over nagedacht te vertrek ken." Jos Maas trouwens ook niet. „Al was het alleen maar omdat we hier een ontzettend ruime tuin hebben." En de loempiaboer? Ook niet. Hij rookt deze donderdag nog maar eens rustig een sigaretje. „We zijn blij omdat er in Den Haag aandacht is voor onze regio. Maar we worden wel op één hoop geveegd met Oost-Groningen en Zuid-Limburg. Het klopt dat we al le drie te maken hebben met een terugloop van de bevolking. Maar de twee andere regio's hebben een economisch probleem, zien de be drijvigheid en daarmee ook de in woners wegtrekken. Daarentegen hebben ze wel universitair onder wijs en zijn dus interessant voor jongeren. Bij ons gaat het juist heel goed met de economie, is er veel behoefte aan jonge talenten, maar zien we juist die groep ver trekken." Van verpaupering wil Lonink niet horen. „Het gemiddeld inkomen is hier goed. Wél hebben we te ma ken met een deels verouderd wo ningbestand. Vooral in Sluiskil, Sas van Gent, Axel en Terneuzen." Maar van leegstand is volgens hem heel ver weg, en heel groot. De drempel is gewoon te hoog. Boven dien leeft bij de meeste scholieren het politiegeweld van afgelopen vrijdag veel meer." Op de Nehalennia is het niet an ders. „Bij mijn weten gaat er nie mand naar Amsterdam", zegt leer ling Yvette Veurink. „We hebben geprobeerd om spreektijd te krij gen op het podium in Amsterdam, maar dat is niet gelukt. De demon stratie is in de kantine op een groot scherm te zien. Zo staan we er toch mee in verbinding." Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend' een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar' PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig dé PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zotgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen reageert 'met enige ver- Achterstand Aan de achterstandsmaat, gebaseerd op inkomen, opleiding en werkgelegen heid is te zie hoe een postcodegebied er voorstaat. De gemiddelde score voor Nederland is 0, hoe hoger de score, hoe groter de achterstand. Goes en Vlissingen zij uitschieters. wondering' op het ballonnetje dat de coalitiepartners in de Tweede Kamer hebben losgelaten. Vlissingen Koudekerkseweg (2,07) Bloemenlaan (2,03) PZC Donja Odijk bron Scoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2