wassen Cramer de oren b 'Eigenlijk heb ik dezelfde agenda als de milieubeweging. Maar het klimaatprobleem is zo'n complex probleem waar zoveel bij komt kijken, dat vereist meer dan goede wil." jacqueime cramer, milieuminister PZC Vrijdag 30 november 2007 1 3 politicoloog die sinds 1992 de VN-klimaatconferenties volgt, drie weken geleden de vloer aan met de ambities van het kabinet Bal kenende IV. Het optimisme van Cramer en Balkenende is volgens hem 'nergens op gebaseerd'. Cramer en Balkenende willen op Bali een 'voorbeeldfunctie' vervul len. Maar volgens Pilgram zijn dat tot dusver holle woorden. „Hoe denkt Nederland met een wereld wijd CO, aandeel van een half pro cent, of Europa met een wereld wijd C02 aandeel van 12 procent, op Bali die 'voorbeeldfunctie' te vervullen?" Zolang de Verenigde Staten als grootste vervuiler weigert mee te doen aan het vervolg op 'Kyoto' en de Derde Wereld zich weinig aangesproken voelt, en het Europe se bedrijfsleven wel wil meewer ken maar dan alleen als er wereld wijd afspraken gelden, heeft het voorop willen lopen van Europa weinig zin, betoogde Pilgram. Volgens Yvo de Boer, de Neder landse directeur van het VN-kli- maatbureau is het op Bali 'erop of eronder'. De VS en nieuwe groot machten als India en China moe ten meedoen om nieuwe afspra ken te maken. Een organisatie als het Wereld Na tuur Fonds wil de VS er juist bui ten houden. Bush doet toch niet mee, zelfs niet aan zachte afspra Cevolgen opwarming van de aarde Europa: meer hittegolven en perioden van langdurige droogte. De land- bouwopbrengsten dalen, behalve in het noorden waar het klimaat 'medi- terraner' wordt. Noordpool: een dunnere ijskap, die in de zomer zelfs voor een deel hele maal smelt. Door het smelten van ijskappen en gletsjers op Groenland stijgt de zeespiegel wereldwijd. Noord-Amerika: vaker hittegolven, meer orkanen, er ontstaan meer bos sen en dus groeit ook de kans op bosbranden. Azië: de Himalaya-gletsjers dreigen tot een vijfde van hun huidige om vang te smelten. Daardoor dreigt er voor 120 miljoen tot 1,2 miljard men sen een watertekort. De stijgende zeespiegel bedreigt de kusten. Afrika: minder landbouw door verwoestijning, ernstige watertekorten. De zee bedreigt de kusten. De toch al kwetsbare ecosystemen komen verder onder druk te staan. Zuid-Amerika: als de Andes-gletsjers verdwijnen, ontstaat er een tekort aan drinkwater en water voor stroomopwekking. Tropisch regenwoud ver andert in savanne. Meer orkanen. Australië: het grootste koraalrif ter wereld, het Great Barrier Reef, wordt ernstig bedreigd. Meer hittegolven en een gevaarlijke daling van het grondwaterpeil. Kleine eilanden in de Stille Oceaan: een aantal dreigt 'kopje onder' te gaan door de zeespiegelstijging. Kusten en mangrovebossen verdwijnen. Het schaarse zoete water verzilt. Temperatuurstijging door C(>2-uitstoot Toename uitstoot C02 Tussen 2000 en 2005 kwam jaarlijks gemiddeld 26 gigaton C02 in de atmosfeer. 30 25 Stijging C02-concentratie De concentratie van C02 in de atmosfeer nam de afgelopen jaren toe met 1,9 ppm per jaar. ppm parts per million 300 275 250 Stijging temperatuur Sinds de industriële revolutie is de temperatuur op aarde met 0,7° gestegen. 0,1 0,0 -0,1 375 350 0,8 0,7 I 0,6 1856 1870 18 1910 1930 1950 1970 1990 2004 ken, is de redenering. De rest van de wereld kan daarom het beste erg hoog inzetten. En dan maar ho pen dat de volgende president van de VS wél meedoet. De Derde Wereld dreigt de dupe te worden, stelde het VN-ontwik- kelingsprogramma UNDP deze week in het jaarlijkse Human De velopment Report. Arme landen krijgen per jaar amper 26 miljoen dollar hulp om zich tegen de op warming te wapenen. Volgens het UNDP moet dat snel omhoog rich ting 86 miljard dollar. Anders dreigt een tweedeling: rijke landen die zichzelf kunnen beschermen tegen de opwarming en arme die verdrogen of verdrinken. infographic: JD bron- CDIAC, IPCC Thuis werken aan een beter klimaat in tien stappen Tien tips die bovendien ook flink wat euro's kunnen besparen. 1Kies voor groene stroom of natuurstroom. En groen gas is er nu ook. 2. Neem de fiets voor afstanden tot 7 kilometer. 3. Gebruik minder vlees en zuivel; dat is nog veel gezonder ook. 4. Ontdek de trein en het schip. En vlieg zo min mogelijk. 5. Geniet van producten uit de eigen regio. Zie www.voedselvoetaf- druk.nl 6. Zet de centrale verwarming (eerder) wat lager, en trek een lekkere dikke trui aan. 7. Autorijden kan een stuk klimaatvriendelijker; zie www.nieuwerij- den.nl 8. Zet apparaten gewoon uit, want die stand by-stand vreet stroom. 9. Koop de meest zuinige apparatuur, zie www.top10.hier.nu 10. Vervang gloeilampen door spaarlampen, en liefst LED-lampen. Meer info: De Kleine Aarde, Centrum voor een duurzame leefstijl, www.dekleine- aarde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13