VN-klimaattop Bali Oude strijdmakkers 12 I Vrijdag 30 november 2007 PZC Aarde zoekt verkoeling Technisch kan het. Een eind maken aan de snelle opwarming van de aarde. Politiek gezien blijkt het echter lastig. Op de klimaatconferentie volgende week op Bali moeten de VN-landen knopen doorhakken over afspraken na 2012, als het klimaatverdrag van Kyoto afloopt. door Karen Zandbergen en Dylan de Gruijl Illustratie Ronald Visser Het goede nieuws is dat het klimaatpro bleem kan worden opgelost. Rampscenario's van klimaatgoeroe Al Go re, dat Nederland onder water loopt en he le werelddelen verdrogen tot woestijnen, zijn te voor komen door het roer om te gooien. „Ik denk dat we in staat zijn een oplossing te vin den", zegt Yvo de Boer, de Nederlander die aan het hoofd staat van het klimaatbureau van de Verenigde Naties. „Door energiebesparing en schonere technie ken kunnen we verdere opwarming van de aarde stoppen. Maar daar is wel politieke wil voor nodig." Of die politieke wil er daadwerkelijk is, moet de ko mende twee weken blijken als milieuministers uit de hele wereld bij elkaar komen op het Indonesische ei land Bali. De ultieme test voor de politiek, karakteri seert De Boer de conferentie. „Als de politiek de we tenschappelijke rapporten nu nog niet accepteert, ziet het er slecht uit voor een wereldwijde aanpak van het klimaatprobleem." In Bali moet het startschot klinken voor een klimaat verdrag na 2012, de opvolger van Kyoto. In die Japan se stad werd in 1997 afgesproken om de uitstoot van broeikasgassen drastisch te verminderen. Tot 2012 hebben alleen Westerse landen die het Kyo- to-verdrag ondertekenden zichzelf verplichtingen op gelegd. Zo moeten alle landen van de Europese Unie samen 8 procent minder broeikasgassen uitstoten dan ze in 1990 deden. Nederland mag het bij 6 procent houden, omdat on ze industrie al relatief schoon en energiezuinig is. Waarschijnlijk gaan Nederland en de andere EU-lan- den de doelen halen. Voor Rusland en Oost-Europa staat dat nu al vast. De EU is al jaren de voortrekker in onderhandelin gen over wereldwijde vermindering van broeikasgas sen. Al sinds de VN-klimaatconferentie van Kyoto schaakt de Unie op twee borden. Europa wil aan de ene kant de Verenigde Staten en Australië, die Kyoto niet hebben ondertekend, mee krijgen. Anderzijds zijn er ontwikkelingslanden als China, India en Brazilië waar de economie groeit als kool. Deze landen willen hun economie niet afremmen zo lang energieveelvraat VS niet meedoet en zolang ze per hoofd van de bevolking veel minder vervuilen dan het Westen. De VS op zijn beurt ondertekent niet zolang China zich tot niets wil verplichten. De twee blokken houden elkaar zo in gijzeling. De VS en Australië zijn wel op internationale klimaatbij eenkomsten aanwezig, maar alleen om de ontwikke lingen in de gaten te houden. Dat Australië gaat schuiven (de nieuwe regering be loofde onlangs om het Kyoto-verdrag alsnog te onder tekenen) zet nog geen zoden aan de dijk. De Ameri kanen zijn echt de grote vissen, maar ondanks Bush' recente bezorgdheid over het klimaat, zijn er van hem geen wonderen te verwachten. De Boer: „Hij wil alleen een nationaal klimaatbeleid voeren. Bush weigert zich te binden aan internationa le, juridische afspraken." Minister Jacqueline Cramer van Milieu verwacht niet veel van de klimaattop op Bali. Voor haar is alleen het starten van nieuwe onderhandelingen voor een opvolger van het Kyoto-verdrag al een grote door braak. De komende weken heeft Cramer een eigen doel: zor gen dat er genoeg geld gaat naar het fonds waar ont wikkelingslanden gebruik van kunnen maken om zich te weren tegen de gevolgen van klimaatverande ring. „In een land als Bangladesh, maar ook in delen van Afrika is de situatie al problematisch", zei Cra mer deze week. „Als we die problemen nu niet aan pakken, krijgen we nooit de handen op elkaar voor wereldwijde oplossingen. Wij moeten onze verant woordelijkheid nemen." Klimaatafspraken zaak van lange adem Wetenschappers zijn internationaal overeen gekomen dat de temperatuur op aarde met maximaal 2 graden mag stijgen. Wordt dat meer, dan stijgt de zeespiegel en verdrogen gebieden zo ernstig, dat miljoenen mensen in de pro blemen komen. Om dat tegen te gaan moet de uitstoot van broeikasgassen, die zorgen voor de opwarming van de aarde, uiteindelijk met 60 tot 80 procent omlaag ten opzichte van 1990. Om dat te bereiken moeten de komende weken op Bali afspraken worden gemaakt om de uitstoot wereldwijd te verminderen. Wat ging er vooraf aan de klimaattop op Bali? - 1992 Rio de Janeiro: Uit deze conferentie rolt een klimaatverdrag dat 186 landen, inclusief de VS en Australië, on dertekenen; veel intenties om minder broeikasgassen uit te stoten, weinig concrete afspraken. 1997 Kyoto: Op deze derde klimaattop worden concrete afspraken gemaakt. De industrielanden gaan tussen 2008 en 2012 hun jaarlijkse uitstoot van broeikasgassen met gemiddeld 5,2 procent verminderen ten opzichte van 1990. 2000 Den Haag: Tijdens deze klimaattop besluiten de Verenigde Staten en Australië het verdrag niet te tekenen. Zij willen geen strenge sancties voor het niet halen van afspraken. 2002 Marrakesh: De Europese Unie ratificeert het Kyoto-verdrag. De afspraken worden verder uitgewerkt en er ko men fondsen voor ontwikkelingslanden die lijden onder klimaatverandering. Veel landen tekenen deze afspraken. 2004: Rusland ratificeert Kyoto. Daardoor is de grens van 55 industrielanden met minimaal 55 procent aan kooldioxi de-uitstoot gehaald en wordt het verdrag officieel van kracht. 2006: De Amerikaanse oud-president Al Gore reist met klimaatfilm An Inconvenient Truth de hele wereld over. 2007: Het wetenschappelijke team van de Verenigde Naties publiceert drie rapporten waaruit blijkt dat de mens een belangrijke rol speelt bij de opwarming van de aarde. Hoewel de landen die meedoen aan de Kyoto-afspraken hun doelstellingen halen, blijven de VS dwarsliggen. De kooldioxide-uitstoot in dat land blijft stijgen. door Joep Trommelen De verwachtingen waren hooggespannen toen Jacqueline Cramer vorig jaar aantrad als milieu minister namens de PvdA. Zij was immers voorzitter van de Vereni ging Milieudefensie. Haar oud-strijdmakkers verwijten haar nu vooral een gebrek aan daad kracht. Maandag sprak ze met dertien mi lieu- en ontwikkelingsclubs, in de aanloop naar de klimaattop op Ba- li. Haar werd nog eens onder de neus gewreven dat de twee meest recente klimaattoppen van Montreal (2005) en Nairobi (2006) veel te weinig hebben opgeleverd. Vooral afspraken om later nog eens af te spreken. Dat mag op Ba- li niet nog eens gebeuren. Cramer verdedigde zich door erop te wijzen dat er pas na 2012 nieuw afspraken hoeven te gaan gelden. En er is intussen al meer bereikt voor het milieu dan veel mensen denken, stelt ze. En minister zijn is iets anders dan voorzitter van Mi lieudefensie. „Eigenlijk heb ik dezelfde agenda als de milieubeweging", zei ze gis teren in Trouw. „Maar het klimaat probleem is zo'n complex pro bleem waar zoveel bij komt kijken, dat vereist meer dan goede wil." In dezelfde krant veegde Ab Pil gram, oud-NOS-verslaggever en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12