Buitenland Kosovo-overleg eindigt in impasse Oprukkende woestijn bedreigt delen Spanje Diplomatieke rel om teddybeer Altijd de lekkerste muziektoestellen vodafone Alleen bij Vodafone de Sony Ericsson W910i Havana Gold 8 Donderdag 29 november 2007 PZC Experts: brede stranden verdwijnen door klimaatverandering. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Het Iberisch Schier eiland 'verafrikaniseert' in rap tem po. De brede stranden, waarmee Spanje jaarlijks miljoenen toeris ten trekt, worden ernstig bedreigd. Tegelijk veranderen grote delen van het land in een woestijn, zo waarschuwen 17 Spaanse experts de regering in Madrid. De studie van de deskundigen, die ook deel uitmaken van het interna tionale panel over klimaatverande ring van de VN, valt samen met een reprimande van de Europese Unie. Brussel tikte Spanje dinsdag op de vingers, omdat het land zich niets of weinig aantrekt van het Kyoto-protocol. Het land ligt ver achter in het nakomen van de mi lieu-afspraken die in dit verband zijn gemaakt. Het doemscenario van de studiegroep is niet nieuw. Eerdere studies wezen ook al op de penibele situatie van het Spaan se ecosystemen. In 2050 zullen veel stranden er simpelweg niet Experts schetsen een doemscena rio voor Spaanse ecosystemen. De woestijn rukt op en de zee slokt de stranden op die nu nog massa's toeristen trekken. meer zijn vanwege de stijging van de zeespiegel. „Dat betekent een ramp voor het toerisme en dus voor de economie", zeggen de we tenschappers. De Costa Brava, de zuidelijke stranden bij Cadiz, de Balearen en de Canarische Eilan den worden het zwaarst getroffen. De zee dringt op die plaatsen vijf tien tot zestig meter diep het land binnen, waardoor veel stranden verdwijnen of een stuk smaller worden. Een groter probleem is de woestijnvorming van grote delen van Spanje. De wetenschappers leggen de schuld bij de mens. De onbeheerste verstedelijking en de ongecontroleerde irrigatie in land en tuinbouw veroorzaken erosie en verzilting van de bodem, twee kenmerken van een woestijn. Het zuidelijk deel van Spanje gaat straks lijken op het noorden van Afrika. De gevolgen zijn 'rampza lig', aldus de studie. Een groot deel van de bestaande plantengroei en de levende dieren zal verdwijnen. Voor de mens bestaat het risico van nieuwe soorten ziekten die tot nu toe niet voorkwamen in Span je. De kans op bosbranden en over stromingen wordt groter en hitte golven zullen geen uitzondering maar regel zijn. Het watertekort dat nu in grote delen van Spanje al structureel is zal straks alleen nog maar toenemen. Vooral de water bekkens in het midden van het land drogen steeds meer op. Besprekingen over status provincie leveren niks op. baden - Een laatste poging van in ternationale bemiddelaars om een akkoord over de toekomstige sta tus van Kosovo te bereiken is giste ren op niets uitgelopen. De leiders van de etnisch Albanese meerder heid in Kosovo blijven vasthouden aan onafhankelijkheid, terwijl Ser vië de provincie alleen verregaan de autonomie wil gunnen. Wel hebben de twee partijen beloofd geweld te vermijden, zeiden de ge zanten van de Verenigde Staten, de Europese Unie en Rusland. Het is van belang dat die wil tot vrede voortduurt, zei EU-onderhande- laar Wolfgang Ischinger. De bemiddelaars moeten 10 de- khartum - De Sudanese justitie heeft een Britse lerares in staat van beschuldiging gesteld omdat ze het toestond dat haar leerlingen een teddybeer in de klas Moham med noemden. Volgens justitie is cember verslag uitbrengen aan VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon. Kosovo dreigt eenzijdig de onafhankelijkheid uit te roepen als de VN-Veiligheidsraad daar niet toe besluit. Servië dreigt op zijn beurt een economische en reis- blokkade in te stellen. De Amerikaanse delegatieleider Frank Wisner zei het te betreuren dat de partijen er niet uit zijn geko men. Hij waarschuwde dat de vre de op de Balkan op het spel staat. „Het is een explosieve regio. We gaan een heel moeilijke tijd tege moet." De Kosovaarse president Fatmir Sejdiu liet na de drie dagen Overleg over de status van Kos ovo heeft niets opgeleverd. Wel hebben Servië en leiders van de etnisch Albanese meerderheid beloofd geweld te vermijden. er sprake van belediging van de is lam en van haatzaaien, bericht de BBC. De kinderen maakten ook te keningen van de knuffel waaron der onder meer 'mijn naam is Mo hammed' geschreven stond. In de durende besprekingen in het Oos tenrijkse Baden doorschemeren dat de Kosovaarse leiders begin 2008 de onafhankelijkheid zullen uitroepen. De provincie 'laat zich niet gijzelen' door degenen die be zwaren hebben, voegde hij eraan toe. Servië zal in dat geval vergaande sancties uitvaardigen, waaronder afsluiting van elektriciteit en slui ting van de grens voor etnisch-Al- banezen en hun goederen, zei een Servische regeringsfunctionaris. Kosovo maakt formeel deel uit van Servië, maar wordt door Verenig de Naties en Navo bestuurd sinds het westerse bondgenootschap in 1999 militair ingreep om een eind te maken aan een campagne van de voormalige Joegoslavische lei der Slobodan Milosevic tegen et nisch Albanese separatisten. islam is het verboden de profeet af te beelden. De vrouw kan tot zes maanden celstraf krijgen of veertig zweepslagen. De Britse regering heeft de Sudanese ambassadeur in Londen op het matje geroepen. Gratis speakers 1 GB geheugenkaart Teleombinatie telecom Al onze lekkerste muziektoestellen zijn ook verkrijgbaar bij:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8