'Sinterklaas nationale feestdag' PvdA: Laat vandalen zelf schade herstellen De goedki zorgpolis van Nederland? Weinig kans op een baan na studie economie Website voor lelijke mensen BenZeker PZC Donderdag 29 november 2007 7 Leeuwendeel vindt feest rond sint onze belangrijkste traditie. UTRECHT - De meeste Nederlan ders lijken het sinterklaasfeest on ze belangrijkste traditie te vinden. Dat is de voorlopige uitkomst van een onderzoek van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur. In de enquête van enkele weken geleden gaf 90 procent van de in zenders aan het sinterklaasfeest het belangrijkste volksfeest te vin den. Ineke Stroucken van het Neder lands Centrum voor Volkscultuur vraagt zich daarom af of wij Sinter klaas niet moeten uitroepen tot na tionale feestdag. „Er is een aantal dagen die we bestempelen als na tionale feestdagen. Denk aan He melvaart, Kerstmis en Pasen. Maar als Nederlanders zeggen Sinter klaas belangrijk te vinden, moet daar misschien verandering in ko men." Sinterklaas heeft een enorme voor sprong genomen op alle andere Pleidooi om Sinterklaas uit te roepen tot nationale feestdag, omdat 90 procent van de Nederlanders dat ons belangrijk ste volksfeest vindt. tradities, aldus Stroucken. „Hij laat Koninginnedag, maar ook het eten van beschuit met muisjes ver ach ter zich. Het is een feest van sfeer. Zelfs als mensen geen kinderen hebben, zeggen ze Sinterklaas avond een hele gezellige avond te vinden. Het snoepgoed draagt daar ook aan bij." Volgens Stroucken gaat de goedhei ligman ook mee met zijn tijd en draagt dat zeker bij aan zijn succes. „Op dit moment wordt de sint weer wat jonger. Hij doet bijvoor beeld mee aan een disco wat een paar jaar geleden ondenkbaar was." Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur heeft de enquête ge houden omdat zij wil weten wat anno 2007 de belangrijkste tradi ties en rituelen in Nederland zijn. Daar is nog nooit onderzoek naar gedaan. ARNHEM - Prins Willem Alexander kijkt in de kli maatkamer naar handbalster Jessy Kramer, die een warmtetraining op de fiets afwerkt. In deze kamer kan onder hoge temperaturen met een ex treem hoge vochtigheid getraind worden. Rechts NOCNSF-voorzitter Erica Terpstra. De kroonprins opende gisteren het Sport Inno vatie Centrum op Papendal in Arnhem. Het nieu we centrum is opgezet door NOCNSF en bundelt zoveel mogelijk kennis op het gebied van sport en innovatie. foto Marcel Antonisse/ANP MAASTRICHT - Studenten op econo mische en sociaal-culturele oplei dingen hebben minder perspectief op een baan dan mensen die stu dies op het gebied van techniek, onderwijs en transport volgen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Researchcentrum voor Onder wijs en Arbeidsmarkt (ROA) van de Universiteit van Maastricht. Studenten economie op universi taire en andere niveaus hebben on der meer minder kans op een baan en lopen meer kans op een laag salaris. Volgens onderzoeker Frank Oor vers kiezen jongeren te massaal voor economische en sociaal-cultu rele opleidingen. Onderwijsinstel lingen worden beloond voor het binnenhalen van studenten en kij ken dan niet naar de kans op een baan voor die studenten, aldus Oorvers. Over het algemeen zijn de vooruit zichten voor jongeren de komen de jaren vrij gunstig. Dat geldt niet voor ongeschoolden en schoolver laters met een vmbo-diploma op het gebied van economie of verzor ging- De beste kans op een baan hebben jongeren met een technische oplei ding. Dat komt mede doordat het aantal mensen die voor zo'n oplei ding kiezen, laag blijft. Dit blijkt uit het rapport 'De ar beidsmarkt naar opleiding en be roep tot 2012'. Partij pleit ook voor collectief straffen van groep vernielers. DEN HAAG - Vandalen zouden de schade die zij aanrichten, zelf moe ten herstellen. Die verplichting kan in de plaats komen van een taakstraf Dat staat in een plan van aanpak dat de PvdA gisteren in de Tweede Kamer heeft gepresen teerd. „Door het opruimen van de eigen schade worden vandalen direct in de eigen buurt geconfronteerd met de gevolgen van hun daden", aldus de PvdA. „Vandalen moeten er zelf voor zorgen dat hun rotzooi wordt opgeruimd." Kamerlid Attje Kuiken constateerde gisteren tij dens de begrotingsbehandeling van het ministerie van Binnen landse Zaken dat vandalisme vaak als een klein vergrijp wordt ge zien, terwijl de gevolgen 'gigan tisch' zijn. Jaarlijks worden twee miljoen vernielingen aangericht. Daarmee is een schadepost van 1 miljard euro gemoeid, aldus het Kamerlid Kuiken. „Het is daarom tijd voor actie, tijd voor een strijd tegen vandalisme." De PvdA wil in dat licht ook dat ondernemers en particulieren de schade door vandalisme direct ver goed krijgen van de gemeente. Die kan de kostenpost vervolgens ver halen op de vernielers of hun ouders. De schade moet in alle ge vallen worden verhaald. Omdat vernielingen vaak worden aangericht in groepsverband, wil de PvdA dat niet alleen de aanwijs bare dader wordt gestraft, maar de complete groep die erbij aanwezig was. Ook het aanzetten tot vandalisme wordt wat de sociaaldemocratenj betreft altijd vervolgd. HILVERSUM - Schrijver Kluun heeft een website gemaakt voor lelijke mensen. Hij maakte dat gisteren bekend. Kluun, bekend van boe ken als 'Komt een vrouw bij de dokter' en 'De weduwnaar' heeft de site ontwikkeld als tegenhanger van de onlangs gelanceerde da- tingsite mooiemensen.com, die al leen toegankelijk is voor knappe mannen en beeldschone vrouwen. De website www.lillekemeen- se.com, in het Tilburgs dialect ge schreven, is een site waar alleen le lijke mensen welkom zijn. Kluun noemt de site mooiemensen.com een 'teken des tijds'. „Aan de ene kant vinden we het normaal dat we andere mensen op uiterlijk selecteren. Dat doen we al lemaal, als we eerlijk zijn: op straat, op tv, bij het deurbeleid van hippe clubs, in de modellenwe- reld." De site van Kluun is overigens geen datingsite. Zelf staat Kluun ook op de site. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7