Sport- Turkse biljarters in oorlog met bond Hockeyers van Oranje knokken tegen hitte pzc Donderdag 29 november 2007 53 Semih Sayginer één van de slachtoffers in een bizarre machtsstrijd. door Frits Bakker goes - De Turkse biljarters, met Semih Sayginer als boegbeeld, mo gen van hun eigen bond nergens in de wereld meer aan officiële toernooien meedoen. Ook op het toernooi voor de wereldbeker in Sluiskil (21 tot en met 27 januari) zullen voor het eerst geen Turken te bewonderen zijn. Tussen de topspelers en de bond, die onder leiding staat van de ei genzinnige voorzitter Ugur Kuru- gollu, is een conflict ontstaan dat bizarre vormen aanneemt. De spe lers hebben de bond zelfs al voor een tribunaal gesleept, maar wor den vooralsnog overal voor uitge sloten. Sayginer heeft zich opgeworpen als voorvechter en strijdt voor het recht van topspelers als Coklu, Yüksel en Tasdemir, die op het WK in Ecuador en het EK in Frankrijk al werden geweigerd. „Wij vechten tegen een man die een machtsspel speelt", maakt Say giner duidelijk. De voorzitter van de bond heeft zo veel clubs en modale biljarters achter zich geschaard, dat hij dit jaar weer is herkozen. Dat was zeer tegen de zin van de topspe lers. „Wij zijn het slachtoffer van het ondoorzichtige beleid en mo gen nergens meer biljarten. Voor het WK in Ecuador waren we au tomatisch geplaatst, maar op het laatste moment heeft de wereld bond onze deelname ingetrok ken." Volgens Sayginer, die één van de meest attractieve en artistieke spe lers is in het mondiale circuit, kan alleen bemiddeling van buitenaf de Turkse zaak nog redden. Het conflict gaat vooral over vergoedin gen aan spelers bij toernooien voor de wereldbeker en de interna tionale kampioenschappen. Ook over het selectiebeleid bestaat veel onvrede onder de spelers. Sayginer herinnert aan een voorval voor het WK landenteams in Viersen, waarvoor hij wel was aangemeld, maar twee weken voor het toer nooi werd gepasseerd. „Op het WK mocht ik zogenaamd niet spelen, omdat de bond niet wist of ik wel goed in vorm was. Ik had geen Turks kampioenschap gespeeld, dus daar bestond twijfel over. Maar ik kan ze verzekeren dat ik net terug ben van invitatie- toernooien in Korea. Ik heb er één gewonnen met een moyenne van 2.500." De bond en Kurugollu (een appar tementenbouwer) stellen zich star en onbuigzaam op en weigeren om verder met Sayginer te onder handelen. „Wij zijn enorm gedu peerd", geeft de Turkse topspeler aan. „In ons land moet de bond de spelers aanmelden voor het WK, het EK en voor Sluiskil, Seoul, Mexico en de andere wereldbeker toernooien. Wij mogen voorlopig nergens meedoen en dreigen weg te vallen uit de top van de wereld ranglijst." De Turkse spelers waren in Sluis kil de sfeermakers, onder meer met de biljartshows van Sayginer en vorig jaar met de Turkse ga la-avond. Het Zeeuwse toernooi, waarvoor deze week de inschrij ving werd geopend, zal ondanks de Turkse boycot overigens toch wel snel volgeboekt zijn. In twee dagen hebben zich al 130 deelne mers gemeld. Het maximale aantal spelers is 252. Organisator Meerten Dallinga gaat wel een poging doen om een ope ning te zoeken in het Turkse con flict. „De UMB (wereldbond) moet zich opwerpen als bemidde laar, anders dreigt er een complete biljartoorlog in Turkije. Dat is niet goed voor de toernooien, voor de spelers, maar ook niet voor de bil- jartsport in het algemeen. Wij wil len de Turken heel graag in ons toernooi hebben." Semih Sayginer, die als enige Turk se speler nog in de top twaalf staat, zou wel gerechtigd zijn om te spelen in Sluiskil. „Maar ik voel me verbonden met de andere spe lers in deze ruzie. Ik kom wel naar Sluiskil, maar weet nog niet of ik zal spelen." FVV Turkse topbiljarters, zoals Semih Sayginer, Murat Coklu en Tayfun Tasdemir, mogen nergens in de wereld meer biljarten. Ze leven in onmin met de Turkse bond. De Turkse biljarter Semih Sayginer en andere topspelers leven op voet van oorlog met de bond en mogen voorlopig geen internationale toernooien meer spelen. foto Jean Philip Parmentier/Kozoom Selectie van Roeland Oltmans wacht zware Champions Trophy. den haag/kuala lumpur - Zwe ten, veel zweten. De Nederlandse hockeyers vechten tegen de tropi sche warmte van Kuala Lumpur. Daar wacht ze vanaf vandaag mis schien wel het zwaarste toernooi sinds tijden: de Champions Trop hy, met acht duels in elf dagen. En verstoppertje spelen is er niet bij voor de titelverdediger. De concur rentie heeft de messen geslepen. Met een beetje fantasie kan de Champions Trophy dit jaar gezien worden als een miniversie van de Olympische Spelen. In Peking zal Oranje volgend jaar ook moeten af rekenen met de hitte en wachten ook zeven loodzware duels. Boven dien zal de tegenstand er net zo zwaar zijn. Alle concurrenten zijn op oorlogssterkte naar Kuala Lum pur gekomen. Voor vrijwel elk top- land is dit toernooi een belangrijk meetmoment op weg naar Peking. Met name voor de Duitsers staat er veel op het spel. Door het mis sen van het podium op het EK moeten zij een olympisch kwalifi catietoernooi in Japan spelen om alsnog in Peking te komen. Hoe Oranje in Kuala Lumpur voor de dag komt, is nog een beetje de vraag. Ten opzichte van het laatste grote toernooi (het gewonnen EK) voerde bondscoach Oltmans de no dige wijzigingen door. Liefst zes in ternationals zijn nieuw in de selec tie, onder wie jonkies als Wouter Hermkens, Klaas Vermeulen, Qui- rijn Caspers en Jeroen Hertzber ger. Samen is het kwartet goed voor niet meer dan drie inter lands. Opmerkelijk 'slachtoffer' van de verjonging is aanvaller Ro derick Weusthof Gevestigde namen testen bij Force India londen - Ralf Schumacher en Giancarlo Fisichella testen volgen de week in Jerez voor het Formule i-team van Force India, de opvol ger van Spyker. Vooral het optre den van Fisichella is opmerkelijk. Het lijkt erop dat de Italiaan niet meer in de toekomstplannen van Renault past, hetgeen de specula ties voedt dat Fernando Alonso zal terugkeren naar zijn oude team. Wereldbeker Sluiskil in trek bij biljarters sluiskil - Voor biljarters die mee willen doen aan het wereldbeker toernooi driebanden in Sluiskil wordt het dringen geblazen. Het maximum van 152 deelnemers is na twee dagen al bijna gehaald. De inschrijving is maandag open gegaan, nu al hebben zich 130 spe lers gemeld. De Nederlandse wildcards voor het toernooi gaan naar Jean van Erp en Clemie van Wanrooij. Marjet van der Graaff in Golf Team Holland utrecht - Marjet van der Graaff (25) wordt het vierde lid van Golf Team Holland. De uit Tholen af komstige golfster, komend jaar de enige Nederlandse professional op de Europese vrouwentour, voegt zich bij het drietal Wil Besseling, Inder van Weerelt en Joost Luiten. Golf Team Holland is opgericht om golftalent onder meer finan cieel te ondersteunen. Mourinho: laat de FA mij maar bellen londen - Of hij interesse heeft in de functie van bondscoach van het Engelse team, wil Jose Mourin ho niet zeggen. Maar de flam boyante ex-trainer van Chelsea is wel bereid te luisteren naar een aanbod van de voetbalbond FA. „Ik kan niet zeggen of ik geïnteres seerd ben, totdat ik hen gesproken heb", vertelde hij gisteren. „Zeg de FA maar dat ze mij moeten bellen. Ik wacht af. ik sluit niets uit." Pitcher vijftig duels geschorst na doping new york - De Amerikaanse honk baller Dan Serafini is door de Ma jor League Baseball voor vijftig duels geschorst wegens het ge bruik van verboden middelen. Vol gens Serafini ging het om medicij nen die hij van een Japanse dokter had gekregen. Sinds 1996 stond Se rafini 104 keer op de heuvel tij dens een Major League-wedstrijd. Momenteel zit hij zonder contract. Takeshi Okada volgt Ivica Osim bij Japan op tokio - Takeshi Okada (51) wordt de nieuwe bondscoach van het Ja panse voetbalelftal. De Japanner moet de opvolger worden van de Bosniër Ivica Osim, die eerder de- ze maand geveld werd door een hartaanval. Okada was in 1997 al keuzeheer van het Japanse nationa le elftal. Tijdens het WK in Frank- rijk, een jaar later, werden de Azia ten in de eerste ronde uitgescha keld en kreeg Okada zijn congé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73