Gezondheidszorg is verliespost Ben de Graaff de voordeligste vakman! Ben de Graaff Kinderen lezen erg weinig tapijt&parlfet C"L Wadden willen federaal bestuur vijf eilanden um Echte vakmensen. Je ziet 't verschil! zonder zorgen Wij komen als het uitkomt U kunt thuis betalen met 6 Donderdag 29 november 2007 PZC Verzekeraars bezuinigen op hun personeel en andere bedrijfskosten. door Bert de Jong LEEUWARDEN - Gezondheidszorg is een verliespost geworden voor de verzekeraars. In twee jaar tijd is er meer dan een miljard euro op ver loren. De veel grotere zorgbehoef te is een fikse tegenvaller voor de verzekeraars. Zorgverzekeraars zet ten nu zwaar in op verlaging van de bedrijfskosten. De personeelssterkte van bijvoor beeld de zorgbedrijven van Ach- mea wordt met twaalfhonderd te ruggebracht. Maar bij de verzeke raars samen zijn de gevolgen nog veel groter. Sinds de invoering zijn er door fusies al meer dan vijfdui zend banen verdwenen, stelt vak bond De Unie. En de fusies en overnames gaan door. De jongste is de overname van Agis (1,2 miljoen verzekerden) door Achmea (3,5 miljoen). Daar mee wordt Achmea per 1 januari marktleider in Nederland. De ver zekeraars denken daarmee hun slagkracht te vergroten. In de zorg zullen nog meer fusies volgen, ver wacht FNV Bondgenoten. Opvallend is dat de zorgverzeke raars zoveel accent leggen op de ei gen bedrijfskosten, terwijl uit een becijfering blijkt dat van elke euro ziektekostenpremie 97 cent is be stemd voor zorgkosten. De kosten van de verzekeraars beliepen in 2006 zes cent en zullen dit jaar vijf cent zijn. Maar duidelijk is nog steeds dat er dan nog een tekort is van enkele centen. Verzekeraars hebben dit deels kun nen opvangen door winst op beleg ging van ingelegde premies. Zorg verzekeraar De Friesland bijvoor beeld wist vorig jaar het operatio neel verlies van 10 miljoen op de ze wijze goeddeels te compense ren. Het lukt verzekeraars om de eigen kosten te verlagen. „Wij zien in de kwartaalcijfers dat verzekeraars daar hard aan werken", stelt Nico lacobs van het Centrum voor Ver zekeringsstatistiek (CVS) vast. Er zijn nog andere instrumenten om het gat te dichten. Zoals pre mieverhoging. Dat heeft tot nog toe onvoldoende soelaas geboden. De verzekeraars zijn bang om marktaandeel te verliezen. Voor komend jaar kunnen verzeke raars meer premie innen, doordat 'Zo'n 90 procent van de zorg is afgegrendeld door wet- en regelgeving' de mogelijkheid van no-claimresti- tutie wegvalt. Bovendien zijn de premies voor aanvullende verzeke ringen fors verhoogd. De meeste verzekeraars zitten op een verho ging van meer dan 10 procent. Een derde oplossing is dat ziekte kostenverzekeraars de schadelast beperken. Maar de mogelijkheden daarvoor zijn volgens Jacobs be perkt. „De dekking van de basisver zekering is wettelijk vastgelegd en de marktwerking is nog erg be perkt bij de prijsbepaling van de zorg. De schadelast zal daardoor onverminderd hoog blijven." In totaal is in 2006 ruim 55 miljard uitgegeven aan gezondheidszorg. Dat is een stijging van 7 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. De uitgaven waren hoger door meer tandartsenhulp (een stijging van 35 procent), paramedische hulp (32 procent) en huisartsen (ruim 33 procent). Opvallend is dat er veel minder mensen zijn met een eigen risico. Ruim 95 pro cent van de verzekerden heeft een eigen risico van nul euro. De mogelijkheden voor zorgverze keraars om de zorgkosten te redu ceren zijn beperkt, stelt woordvoer der Christine Rompa van Achmea Zorg. „Je kunt niet zoveel onder handelen met zorgaanbieders. Zo'n 90 procent van de zorg is af gegrendeld door wet- en regelge ving." Nederlandse scholieren zijn laatste jaren minder goed gaan lezen. DEN HAAG - Nederlandse scholie ren van 9 en 10 jaar kunnen in ver gelijking met buitenlandse leeftijd genoten goed lezen, al doen ze het wel iets minder dan een paar jaar geleden. Dat komt omdat meisjes minder goed zijn gaan lezen. Dat blijkt uit een internationaal onderzoek naar leesvaardigheid dat staatssecretaris Sharon Dijks- ma (Onderwijs) gisteren in ont vangst heeft genomen. Leerlingen die slecht lezen kent Nederland nauwelijks, maar leerlingen die er met kop en schouders bovenuit steken ook niet. De Nederlandse leesprestaties mo gen een internationale vergelijking goed doorstaan, echt enthousiaste lezers zijn de basisscholieren in Ne derland niet. Ze lezen weinig en hebben er ook minder plezier in. Ruim een derde geeft aan thuis vrijwel dagelijks voor de lol een boek open te slaan, maar een nog grotere groep (42 procent) leest buiten school vrijwel nooit. De scores van allochtone leerlin gen blijven nog net zover achter als bij het onderzoek uit 2001. Een zorgelijk punt, zegt Ludo Verhoe ven van het Expertisecentrum Ne derlands, dat het onderzoek in Ne derland coördineerde, omdat ver wacht mocht worden dat deze kloof zou zijn verkleind. Meisjes steken jongens met begrij pend lezen nog steeds de loef af, al is de achterstand in leesvaardig heid van de jongens wel kleiner ge worden, vergeleken met een onder zoek uit 2001. Alleen scholieren in Rusland, Hongkong, Singapore, Luxemburg en een paar Canadese provincies lezen beter dan Nederlandse leer lingen. Nederland zit samen met onder meer Vlaanderen, Duits land en Denemarken in de subtop. Vijf jaar geleden stond Nederland nog tweede. TEXEL - De burgemeesters van de vijf Waddeneilanden willen de ge meentebesturen gieten in een fede raal model. Een bovengemeentelijke 'Eilander Raad' met een 'Eilander College' zouden op bepaalde terreinen be sluiten moeten nemen over de Waddeneilanden die uitgaan bo ven die van de afzonderlijke ge meenteraden. De burgemeesters hebben alle vijf een voorstel van die strekking aan hun gemeentera den gepresenteerd. Vorig jaar besloten de eilanden al om hun administratie te stroomlij nen. Het secretariaat van Texel zou naar de vaste wal moeten verhuizen. Volgens de waddenburgemeesters zal de omvorming 'op korte ter mijn' geen personele gevolgen heb ben. Het voorstel wordt vandaag en morgen besproken. hoogpool tapijt, "hélemaal van deze tijd Het aller- nieuwste multicolor hoogpool frisé tapijt Leverbaar in 15 briljante kleuren. 100% polyamide 400 cm breed. Antistatisch 5 jaar garantie Inclusief vakkundig leggen'. Schitterend zwaar frisé tapijt voor alle ruimten n uw huis. 100% nylon, antistatisch, 400 cm breed. 7 jaar garantie In 16 kleuren leverbaar. Inclusief vakkundig leggen*. ^0 ■pafMgs^P'Sterk en stoer bouclé tapljlgeschikt voor intensief gebruik Leverbaar in 12 moderne kleuren. 400 cm en 500 cm breed! 100% polyamide, anti-statisch, 7 jaar garantie Onvoorstelbaar laag gepriisd. Inclusief vakkundig leggen*. Oersterk kwaliteitsvinyl, prachtig planken dessin. Kan overal in uw huis worden toegepast. 400 cm breed, 10 jaar garantie Inclusief vakkundig leggen'. v. trappen en kleine ruimten Hele collectie classic 700, 10 houtdessins! 15 jaar garantie. Per m2. ongeiegd. Alles uit voorraad leverbaar en ook door onze eigen leggers te plaatsen Vloerdelen ca. 2 m lang en 19 cm breed. Zowel zwevend als massief te leggen.10 jaar garantie op fabricagefouten. Gratis meten, vloercontrole en afleveren! Vakkundig leggen met alle garanties door onze eigen parketteurs is ook mogelijk. Al meer dan 35 jaar biedt Ben de Graaff u een ruime keuze aan tapijt, parket, laminaat, houten vloeren, vinyl en gordijnen. Voor sfeer en kwaliteit in uw woning bent u bij Ben de Graaff altijd aan het juiste adres. Deskundig advies én de uitstekende service van onze vakmensen maken het verschil. Tot ziens bij Ben de Graaff! Bonaparte A [fliH# GH2X I pSöSefS parade tapijt tretford Heuga ffodbo ^Tarkett HI.MJMH |QQ PERGO tapijt karpetten gordijnen parket laminaat planken vloeren vinyl www.bendegraaff.nl Ben de Graaff Servicegarantie Leggen en hangen BERGEN OP ZOOM Rooseveltlaan 72-78, telefoon 0164-250050 BREDA Fatimaplein 10, telefoon 076-5613650 CULEMBORG Anth. v. Diemenstraat 10, telefoon 0345-532743 EINDHOVEN Ruijsdaelbaan 33, telefoon 040-2457280 's-HERTOGENBOSCH Graafseweg 354, telefoon 073-6422185 SPRANG-CAPELLE Van der Duinstraat 128, telefoon 0416-274966 TERNEUZEN Schoolweg 8, telefoon 0115-697111 TILBURG Bredaseweg 191, telefoon 013-5356605 VLISSINGEN Koudekerkseweg 9, telefoon 0118-418414 WOERDEN Str. v. Gibraltar 10 (hoek Botnische Golf) telefoon 0348-411848

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6