Wandtapijt als decor stilleven Obscuur milieu met fysieke schokeffecten PZC Donderdag 29 november 2007 41 Concert Byzantijns koor Srétenje vussiNGEN - het Zeeuws Byzan tijns koor Srétenje onder leiding van Emilie Tabachnik-Li geeft za terdag 8 december een adventscon- cert in de Sint Jacobskerk in Vlis- singen. Medewerking wordt ver leend door het Zeeuws Vlaams Ka merorkest onder leiding van Willi am Spittael. Het programma be staat uit Russisch-orthodoxe kerk muziek en kerstliederen en een compositie van D. Bortnjansky. Het concert begint om 20.00 uur. Kopstoot in Brakke Grond en Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE - Kunstcen trum De Bewaerschole in Burgh-Haamstede is in samenwer king met De Brakke Grond in Am sterdam vanaf 5 december tot en met 20 januari getransformeerd tot tijdelijke bookshop als filiaal van het zogeheten Kopstoot-ar chief Kopstoot brengt de huidige dynamiek van de Antwerpse 'un derground' in kaart door middel van talrijke registraties van uiteen lopende kunstenaarsinitiatieven. Cyclische vertellingen in G Achttien88 BAARLAND - Cees Dubbeldam van galerie G Achttien88 in Baarland verzorgt zondagmiddag samen met zijn alter ego Carl Westhof twee zogeheten cyclische vertellin gen. Westhof geldt als zijn andere ik. Dubbeldam maakt met zijn ver halen een knipoog naar Yoean-tj- ing, de Chinese essayist uit de 16e eeuw. Het betreffen korte vertellin gen over een hofdignitaris Tji en vijf van zijn vrienden. De bijeen komst begint om 15 uur. Alex Mallems vertelt over dramaturgie MIDDELBURG - Op uitnodiging van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater verzorgt Alex Mal lems maandag 3 december in de studio van Scoop in Middelburg een inleiding over dramaturgie. Mallems is artistiek leider van het Zeeland Nazomerfestival en Pro ductiehuis Zeelandia. Hij zal on der meer ingaan op de rol van de dramaturg bij de totstandkoming van een voorstelling onder het mo to 'Van tekst tot première'. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Eerste Museumnacht Middelburg biedt reeks korte performances. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Wat zich morgena vond precies gaat afspelen in het Zeeuws Museum, laat zich lastig omschrijven. Choreograaf en initia tiefnemer John Wooter laat veel af hangen van het moment zelf en van het improvisatievermogen van de artiesten die hij meeneemt. Duidelijk is wel dat bezoekers op diverse plekken in het museum worden getrakteerd op ingetogen optredens in urban-stijl, zoals rap, beatbox, spoken word, breakdance en popping. „Daarbij kijken we vooral naar wat deze plek uit straalt." De optredens zijn het opvallend ste onderdeel van de eerste editie van de Museumnacht Middelburg, waaraan naast het Zeeuws Mu seum ook CBK Zeeland, De Vlees hal en De Kabinetten van De Vleeshal meedoen. Het museum maakt er het meeste werk van, met allerlei extra activi teiten. John Wooter is gevraagd op tredens te verzorgen. Wooter is zelf ooit begonnen als danser en heeft zich later ook als choreograaf, producent en regis seur ontwikkeld. In de jaren ne gentig choreografeerde hij bijvoor beeld Faya, die de eerste professio nele Surinaamse musical werd ge noemd. Stanley Burleson, toen nog minder bekend dan nu, speel de de hoofdrol. Nu is Wooter werkzaam bij de stichting Kunst voor Rotterdam mers (SKVR), waar hij wijkinitia- tieven ontwikkelt, geworteld in de straatcultuur. Drie jaar geleden zet te hij voor het eerst een perfor mance op tijdens de Museum nacht in Rotterdam, toen bij de ex positie van de van oorsprong Nige- riaanse kunstenaar Yinka Shoni- bar in Boijmans van Beuningen. „Dat was best een groot succes. Daarna heb ik het nog twee keer gedaan." Het idee om iets soortgelijks in Middelburg te ontwikkelen, is ont staan via Christie Arends, die Wooter kende via de SKVR en die inmiddels bij het Zeeuws Museum werkt. Het is geen kant-en-klaar programma dat de choreograaf heeft gemaakt, want hij laat veel aankomen op het moment en de Ais het weer meezit, dans Randy Telgi ook op het dak van het museumcafé. foto Lex de Meester plek zelf „)e gaat kijken: wat is hier choreografisch interessant? Ik kom niet met een eigen verhaal, maar gebruik het verhaal dat het museum vertelt. Het is de bedoe ling om binnen die discipline iets nieuws te maken." Hij noemt als voorbeeld de wand tapijtenzaal. „Daar gaan we een 'Ik kom niet met een eigen verhaal, maar gebruik dat wat het museum vertelt' breakdancer/capoeirist plaatsen, so lo. Die kan met zijn lijf heel mooie stillevens produceren. Op die ma nier hou je rekening met de ge schiedenis die deze ruimte ademt en met de lounge-achtige sfeer. Als je er twee of drie dansers neer zou zetten, werkt het niet meer." Wooter neemt een tiental 'arties ten' mee, vooral mensen uit de ur- ban-wereld maar ook twee men sen van de Rotterdamse Dansaca- demie. Hun bijdragen bestaan steeds uit sessies van een half uur, met aan het eind van de avond een gezamenlijk 'slotakkoord'. Mu ziek komt er niet of nauwelijks aan te pas, behalve buiten, waar - als het weer tenminste meezit - ook op het dak van het museumca fé wordt gedanst. Het wordt in elk geval anders dan in Rotterdam, voorspelt de choreo graaf „Boijmans is groter. Daar werkte ik meer vanuit spektakel, bijna Cirque du Soleil-achtig, waar door het ook meer kijkacts wer den. Het Zeeuws Museum is veel intiemer, zodat er ook meer kans is op interactie met het publiek. Alles gebeurt vanuit de improvi satie. Het zou interessant zijn als er spontaan iets bijzonders ont staat." Museumnacht Middelburg Thema Zoet Lekker, speelt zich morgen tussen 19.00 en 24.00 uur af op vier locaties: Zeeuws Museum (Abdijplein): performances, exclusieve rond leidingen, dj's in museumcafé, voordracht gedichten in wand- tapijtenzaai door bekende Zeeuwen (onder wie Karla Pe- ijs), mobiel naai-atelier, erwten soep en glühwein, Abdijplein. CBK Zeeland (Balans): exposi tie Berlin van Ben Sleeuwen- hoek en Bernd Trasberger, film projecties op de binnenplaats. De Vleeshal (Markt) en De Ka binetten van De Vleeshal (Zus terstraat): expositie Jeffrey Val- lance. Passe-partout 6 euro bij Zeeuws Museum en op de avond zelf op alle vier locaties. De Canadese cineast David Cro- nenberg is zijn hele carrière al ge fascineerd door de kwetsbaarheid van het menselijk lichaam. Ook de misdaadthriller Eastern Promises knalt er in met fysieke schokeffec ten. We zien hoe de keel van een Russische crimineel wordt openge sneden met een kappersmes. Daar na hoe een zwangere tiener bloe dend ineenstort in een Londense apotheek. De Russische boef be landt zonder tanden en vingertop jes in de Theems. De bloedende vrouw komt terecht in het zieken huis van verloskundige Anna (Naomi Watts). De moeder laat het leven, maar haar baby blijkt ge zond. Om te voorkomen dat het kindje in de jeugdzorg belandt, gaat Anna op zoek naar familie, aan de hand van het Russisch ge- EASTERN PROMISES Film. Regie: David Cronenberg. Met: Naomi Watts e.a. Te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong schreven dagboek van de moeder. De speurtocht leidt naar het restau rant van Semyon (Armin Muel- ler-Stahl), een vaderlijke figuur die leiding geeft aan een tak van de Russische maffia. De filmschurk heeft een zoon, die de familie in opspraak brengt vanwege zijn drankzucht en geruchten over diens seksuele geaardheid. Vincent Cassel speelt hem als een ongeleid projectiel. Meermalen wordt de gangsterzoon uit de nesten ge haald door bodyguard en chauf feur Nikolai, een glansrol van een welhaast onherkenbare Viggo Mor- tensen. Vooral de snoeiharde scè ne waarin hij piemelnaakt wordt aangevallen door twee gewapende Tsjetsenen in een badhuis getuigt van een lef dat slechts weinig Hol- lywoodsterren gegeven is. Als An na inziet dat Semyon geen man is om je mee in te laten, is het al te laat. De jonge vrouw wordt meege zogen in een schokkende affaire van kinderprostitutie en vrouwen handel. Cronenberg brengt de thrillerplot met vaart en heeft ook nog een opmerkelijke verrassing in petto. Het idee dat obscure mi lieus kunnen bestaan nabij de ei gen wereld is misschien het meest angstaanjagend aan deze film. Scène uit Eastern Promises. foto GPD/Peter Mountain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61