Wilders zaait onrust met Koranfilm LAKS zet protestactie tegen lesuren door Korting op uurtarief wekt woede thuiszorg pzc Donderdag 29 november 2007 5 Kabinet neemt uit voorzorg maatregelen tegen reacties. den haac - Het kabinet neemt voorzorgsmaatregelen tegen moge lijke gewelddadige reacties op een film van Geert Wilders waarin de Koran wordt gehekeld. Volgens de PW-voorman verbeeldt zijn film de 'verschrikkelijke handelingen' die mensen verrichten uit naam van de 'fascistische Koran'. De film moet eind januari op tv en via internet te zien zijn. Het ministerie van Justitie weigert elk commentaar over de te nemen voorzorgsmaatregelen. Ook de woordvoerster van het na tionaal coördinator terrorismebe strijding wil niet op de zaak in gaan. Vergelijkingen met Submission, de film van Theo van Gogh en Ayaan Hirsi Ali die in 2004 voor woeden de reacties zorgde, gaat Wilders uit de weg. „Het is bekend wat ik van de Koran vind, de inhoud van de film is in lijn met de debatten die ik erover heb gevoerd." In Submission - 'onderwerping' naar een script van Hirsi Ali over vrouwenmishandeling, werden on der meer op naakte lichamen ge kalligrafeerde Koranteksten ge toond, wat door moslims 'godslas tering' werd genoemd. Uitzending in VPRO's Zomergasten werd ge volgd door een reeks doodsbedrei gingen aan het adres van het toen malige WD-Kamerlid Hirsi Ali; Drie maanden later werd Theo van Gogh in Amsterdam op straat vermoord. Wilders zegt 'in gesprek' te zijn met een tv-zender over uitzen ding, maar niet met welke. Geen Het kabinet vreest dat de anti-Ko ran tv-film die Geert Wilders aan het maken is, gewelddadige reac ties kan uitlokken. Er zijn voor zorgsmaatregelen genomen. van de publieke omroepen zegt be naderd te zijn. Ook RTL ontkent contact met Wilders te hebben. Eerder dit jaar zorgde Wilders - die al jaren door de overheid wordt bewaakt wegens bedreigin gen uit moslimhoek - nog voor be roering met een pleidooi voor het verbieden van de Koran. Hij verge leek het boek met Adolf Hitlers Mein Kampf en sprak van 'het pro bleem van de fascistische islam'. Het kabinet maakt zich op voor hand grote zorgen over de gevol gen van de film. Gevreesd wordt voor heftige reacties onder mos lims, zoals de Deense 'cartoonrel- len' van begin vorig jaar. Toen wa ren spotprenten over de profeet Mohammed in een Deense krant aanleiding voor rellen en brand stichting van Deense ambassades in het Midden-Oosten. Wilders zegt zijn filmplannen in ieder geval door te zetten. „Ik moet een film kunnen maken, zo als ik dat wil." den haag - Het Landelijk Aktie Ko- mitee Scholieren (LAKS) 'zit op de lijn' om vrijdag actie te voeren op het Museumplein in Amster dam. Dat heeft voorzitter Sywert van Lienden gisteren gezegd. Van Lienden reageert daarmee op de uitkomst van het spoeddebat gisteravond van de Tweede Kamer met staatssecretaris Marja van Bijs- terveldt over de minimumnorm voor het aantal lesuren. LAKS eist verlaging van die norm. In het debat wilde Van Bijsterveldt de scholieren niet verder tegemoet komen. In een akkoord dat zij dit weekend met de middelbare scho len sloot, had zij de urennorm al versoepeld. Van Lienden zou afgelopen nacht nog overleg plegen op het ministe rie van Onderwijs. Daarna zou zijn comité een definitief besluit nemen over een actie op vrijdag. Juist op het Museumplein liep maandag een demonstratie van scholieren uit de hand. Amster dam zit daarom niet op de protes ten te wachten. De meeste leerlingen (84 procent) willen zes uur per dag op school zitten. Dat blijkt uit onderzoek van Codename Future, een uitge verij van digitaal lesmateriaal ge richt op vaardighedenonderwijs. De uitgeverij vroeg aan 5185 leer lingen hoeveel uren zij gemiddeld op school willen zitten naar aanlei ding van de protesten tegen de norm van 1040 uur. Uit het onderzoek blijkt dat de norm van 1040 uur voor een groot deel van alle ondervraagde leerlin gen dus geen probleem oplevert, stelt de uitgeverij. Drie procent van de scholieren wil gemiddeld acht uur per dag op school zitten. DE JONGE Goes, Pearyweg 10, 0113-214810 CAPPENDIJK Temeuzen, Mr. F.). Haarmanweg 58, 0115-617751 DE JONGE Vlissingen, Industrieweg 23, 0118-410800 ALEX V.D. VELDE Zuidzande, Mariastraat 3, 011 7-452232 utrecht - Met het nieuwe jaar in zicht is de thuiszorgsector overdon derd door nieuwe bezuinigings maatregelen. Het kabinet gaat de uurtarieven voor persoonlijke ver zorging en ondersteunende bege leiding met zeven procent korten. Voor thuiszorginstellingen die gro tendeels afhankelijk zijn van deze vormen van zorgverlening, kan dit rampzalige gevolgen hebben, zoals faillissement, zo vreest de sector. Bovendien moeten zorgorganisa ties één procent van hun omzet in leveren. Het is de tweede keer in korte tijd dat de thuiszorg een grote tegenval ler moet incasseren. De invoering van de Wet Maatschappelijke On dersteuning eerder dit jaar leidde bij veel thuiszorgorganisaties al tot financiële problemen. Koepelorga nisatie Actiz is verbijsterd. „Dit ge tuigt van onbehoorlijk bestuur", zegt woordvoerder I. Wits. „De thuiszorg krijgt klap op klap. Wij vinden het onfatsoenlijk om enke le weken voor het nieuwe jaar met zulke maatregelen aan te komen." De tarieven voor ondersteunende begeleiding (zoals boodschappen doen voor dementerende men sen) en persoonlijke verzorging lig gen rond de 45 euro per uur. Wits: „Veel instellingen zullen een tarief daling van zeven procent niet kun nen opvangen." Actiz onderzoekt of er juridische stappen mogelijk zijn. Wellicht volgen er ook acties richting politiek Den Haag. Afgezien van mogelijke faillisse menten zullen organisaties door de lagere tarieven minder uren zorg gaan contracteren. „Gevolg is dat mensen sneller naar een ver- zorgingshuis moeten en dat de druk op de mantelzorg toeneemt", j zegt H. Nijhuis, secretaris van de raad van bestuur van ZuidZorg in Eindhoven. Geert Wilders tijdens het debat gisteren over de film van Wilders over de Koran. foto Frouwkje Bijlstra/GPD Daarom extra van de overheid €1.400,- milieusubsidie 50% korting op de wegenbelasting Nieuwe vanafprijs €8.490,-* AYGO. De jongste Toyota. Ge Wat dacht je van zwart leer met blauwe stof, blauwe iPod, Bluetooth' carkit en lichtmetalen velgen? Of liever zwart met rood? Styling is fun, create your own AYGO! Kies uit verschillende kleuren en interieuren en uit de Xcite, Xpression of 'm jouw persoonlijke tint. Xceptional pakketter». Het supercomplete Xclte pakket (waarde €1.990, met o.a. lichtmetalen velgen, gedeeltelijk lederen bekleding en een 4C8 iPod nano kost je slechts €990,- Een voordeel van €1.000,-! Check www.toyota.nl en kom bij ons langs. Toyota AYCO ind. stuurbekrachtiging, radio/cd speler met MP3-aansluiting en 3 jaar garantie v.a. €8.490,-' TODAY TOMORROW TOYOTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5