Dwangarbeider 3154 vertelt mm UJbioe^ Rechter is mild voor drugsfamilie 'Scholen leer van elkaar' Toename Roemeense verdachten Drietal rooft zeven ton van bankrekeningen pzc Donderdag 29 november 2007 3 7 Paul Sonke tekent herinneringen op van Adrie Koopman. door Ali Pankow wemeldinge - „Misschien kan het verhaal van Adrie Koopman er aan bijdragen dat er iets meer be grip ontstaat voor degenen die des tijds gedwongen werden hun ar beidskracht in te zetten in het land van de vijand", schrijft Paul Sonke in het voorwoord van Dwangarbeider 3154. Dit boek wordt vanmiddag gepresenteerd in de Drukkerij in Middelburg. Sonke zelf was zes toen de oorlog uitbrak. Hij woonde in Wemeldin- ge, net als Adrie Koopman, die elf jaar ouder is. „Ik kon me hem nog vaag herinneren, maar van die ge dwongen arbeidsinzet wist ik niet veel. Zijn verhaal was voor mij dan ook beslist een eye-opener", zegt de auteur. Het idee voor dit boek ontsproot spontaan. Via een familielijntje kwam hij bij toeval in contact met Koopman, die hem in eens zijn ervaringen uit de oor log begon te vertellen. Volgens de auteur had de hoofd persoon daar veertig jaar over ge zwegen. Oprichting van de Vereni ging ex-Dwangarbeiders Neder land (VDN), de aandacht voor dit onderwerp van de Zeeuwse Stich ting Ooggetuigen van de Twintig ste Eeuw en na al die jaren alsnog de mogelijkheid een beroep te doen op een compensatiefonds sti muleerden hem over die ingrijpen de periode te gaan praten. „Mijn geheugen is goed, ik kon mij nog erg veel details herinneren. Ik wist zelfs mijn nummer nog dat ze mij in kamp Amersfoort hadden gege ven: 3154", tekende Sonke op. Paul Sonke (I) samen met hoofdpersoon Adrie Koopman in Dwangarbeider 3154. foto Willem Mieras De schrijver koos bewust voor de ik-vorm. Koopman vertelt hoe hij in 1943 werd opgepakt door toe doen van de plaatselijke veldwach ter, omdat hij probeerde onder 'Het is een verhaal zonder zelfbeklag. Koopman telt zijn zegeningen'. dwangarbeid in Duitsland uit te komen. Over de ontberingen in strafkamp Amersfoort, waar hij on der meer te maken kreeg met de beul Joseph Kotalla. Over hoe hij naar Riga werd overgebracht en over zijn uiteindelijke terugkomst in Wemeldinge. Hij was begin twintig toen hij werd weggevoerd, net getrouwd en vader van een pasgeboren dochter. Tijdens die dwangarbeid in Duitsland werd hij door lotgenoten aangeduid als 'De Zeeuw', bij terugkomst noem de zijn dochtertje hem 'de man', als 'pappa' kende ze hem immers nog niet. „Het is een verhaal zonder zelfbe klag. Ook nu Koopman inmiddels 84 is geworden en vrijwel geheel blind is, telt hij zijn zegeningen", constateert Sonke. Pijn en teleurstelling heeft de hoofdpersoon nog wel over de wij ze waarop hij door medeburgers soms met de nek werd aangeke ken. Gebrek aan erkenning, ook van de rijksoverheid, heeft veel dwangarbeiders gekwetst. De au teur geeft er in een van de toelich tende hoofdstukken een verkla ring voor. Volgens Sonke waren de meeste burgers niet in staat onder scheid te maken tussen sympathi santen met de vijand, die zich vrij willig hadden aangemeld en de mannen die gedwongen waren in Duitsland te gaan werken. Wie als 'dienstweigeraar' werd gepakt, kreeg bovendien te maken met strafmaatregelen. Dwangarbeider 3154, auteur Paul Sonke, €12,50, ISBN 978-90-74576-92-5, middelburg - De Zeeuwse politie constateert dit jaar een lichte toe name van het aantal Roemenen dat van een misdrijf wordt ver dacht. De eerste drie kwartalen van 2007 gaven zeventien verdachten en evenveel aanhoudingen te zien. Ter vergelijking: in heel 2006 zijn in veertien gevallen Roemenen verdacht van een misdrijf, waarbij drie aanhoudingen zijn verricht. In 2003 golden nog 34 Roemenen als verdachten. Toen werden 28 aanhoudingen verricht. Volgens de politie zijn Roemenen vooral bij inbraken en snelkraken betrok ken. In dat opzicht was de roofoverval in 2004 die leidde tot de dood van berger Leen Polder man in Hansweert een uitzonde ring. De politie signaleert ook dat veel misdrijven met Roemeense verdachten in Zeeuws-Vlaanderen zijn gepleegd. Verondersteld wordt dat ze uit Antwerpen komen. m en CD E V L I S S I N G E N MIDDELBURG KOOPZONDAG 2 DECEMBER Hoofdverdachten uit Terneuzen krijgen slechts 18 maanden cel. door Emiie Caion MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank halveerde gisteren de eis tegen de hoofdverdachte in de Lupinezaak. Deze 43-jarige pater familias van een van oorsprong Turksse familie werd veroordeeld tot een celstraf van achttien maan den. T\vee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie nog 36 maan den tegen hem voor handel in soft drugs en het leiden van een crimi nele organisatie. Zijn jongere broer (39), volgens het OM de tweede man binnen die organisatie, moet in totaal ook achttien maanden zitten. Tegen hem was dertig maanden geëist. Een tweede broer (30) moet con form de eis negen maanden de cel in. Een vierde verdachte, een inwo ner van Bergen op Zoom, mocht als vrij man naar huis terwijl het OM een jaar cel had geëist. Met deze uitspraken is een einde gekomen aan het proces tegen de organisatie. Ruim een jaar geleden startte de politie het onderzoek. In maart resulteerde dat in een groot aantal invallen in met name Oost-Zeeuws-Vlaanderen en het ontmantelen van enkele kweke rijen. Het OM stelde destijds trots dat met die inval en de arrestatie van een groot aantal personen de cri minele handel in softdrugs in Zee land een gevoelige slag was toege bracht. Terugkijkend op de veroordelin gen door de Middelburgse recht bank zegt officier van justitie Th. D'Anjou dat hij met name te vreden is dat de rechters de groep ook aangemerkt hebben als een cri minele organisatie, „Daar gingen we voor." Als gekeken wordt naar de indivi duele personen valt hem wel op dat de rechters aanzienlijk milder zijn dan het OM. Twee mannen zijn vrijgesproken terwijl het OM Hoewel de rechtbank de Terneu- zense drugsfamilie als een crimi nele organisatie beschouwt, krij gen de verdachten veelal veel la gere straffen dan de eisen. hen graag een jaar lang had vast ge zet. En de opgelegde celstraffen val len over het algemeen ook veel la ger uit. Ook valt op dat het OM de organisatie een duidelijk hiërarchi sche structuur toedichtte. De recht bank vindt echter dat het om een vlakke organisatie gaat waarbij de twee oudste broers wel een bepa lende rol hadden. Het OM gaat de komende tijd de uitspraken bestuderen. Vooruitlo pend daarop liet D'Anjou wel we ten dat hij in een aantal gevallen al denkt aan een hoger beroep. Ver schillende advocaten zinspeelden daar ook al op. Ze vinden met na me dat hun cliënten verlost moe ten worden van de veroordeling voor het lidmaatschap van een cri minele organisatie. NQA adviseert scholen bij elkaar te kijken bij kwaliteitsbewaking. door René Schrier middelburg - De Zeeuwse scholen kunnen veel van elkaar leren als het gaat om het bewaken van de kwaliteit van het onderwijs. Een externe kwaliteitsbeoordeling werkt in de praktijk beter dan een uit de eigen instelling. Aan externe oordelen worden doorgaans harde re consequenties verbonden dan aan interne kritiek. Dat staat in een studie van de Netherlands Quality Agency B.V. (NQA) die onderwijsinstellingen bij hun interne en externe kwali teitzorg beoordeelt en adviseert. Uitzondering vormen de oordelen van de onderwijsinspectie in het vo en mbo. De inspectie wordt ge zien als een kritische vriend, van wie negatieve bevindingen nooit leiden tot het stopzetten van oplei dingen. Anders is dat met de oordelen van visiterende en beoordelende in stanties, waarvan de oordelen weer getoetst worden door de Ne- derlands-Vlaamse Accreditatieorga nisatie. Als die tot negatieve bevin dingen komen, leidt dat tot het op schorten van de instroom van stu denten of tot het ontnemen van de bevoegdheid van examens. Daarom moeten de Zeeuwse scho len proberen de goede dingen van elkaar over te nemen. De studie van het NQA wordt van daag op een mini-symposium van het ROC in Middelburg gepresen teerd. Dat symposium is ter gele genheid van het tienjarig bestaan van het ROC Zeeland en is gewijd aan 'kwaliteitszorg, kwaal of ide aal'. De studie gaat ook in op het draag vlak op de scholen voor het meten en beoordelen van kwaliteit. De NQA waarschuwt er voor dat niet alles per se gemeten moet worden. Dat leidt maar tot hoge bureaucra tische lasten. door Marcel Modde MIDDELBURG - De politie heeft in Amsterdam twee mannen en een vrouw aangehouden op verden king van grootschalige fraude met bankpassen. Ze zouden ook de re keningen van vier Middelburgers en twee inwoners van Zoutelande hebben geplunderd. Het onderzoek heeft volgens de re cherche Zuid-Nederland sinds juli vorig jaar zeker tachtig zaken aan het licht gebracht. Behalve in Zee land kozen de dieven hun slachtof fers in Rotterdam, Tilburg, Amster dam, Alkmaar en Groningen. Het drietal vormde de spil van een ben de die nieuwe pasjes uit de brie venbus hengelde. Met valse identi teitsbewijzen kregen ze vervolgens op het postkantoor en bij de Rabo bank de bijhorende pincodes. In totaal wisten ze zo ruim zeven ton te bemachtigen. De banken vergoe den de schade, aldus de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57