Zeeland richten op een andere toerist moet in kustvisie Sector heeft investeringen en kwaliteit nodig Zeeuwse scholen laten stakers niet zomaar gaan Een vuistje Levenslang voor moordenaar PZC Donderdag 29 november 2007 3 door René Schrier Een druk bezochte Zeeuwse Toeristische Ontmoetingsdag in de Hogeschool Zee land in Vlissingen, met vier antwoorden op de vraag hoe toeristisch Zeeland uit het dal getrokken moet worden. René Faasse, projectontwikkelaar: „Het komt goed met toeristisch Zeeland. Maar er moet wel voldoende geïnvesteerd worden. Ver der lopen mensen met initiatieven nog wel eens tegen barrières op. Bijvoorbeeld bij lokale overheden. Daar ontbreekt het nog wel eens aan bestuurlijke medewerking. Wat nodig is, is dat de toerist naar Zeeland wordt getrokken. Dan moetje uitstraling en kwaliteit bieden. Bij voorbeeld met een weinessproject dat we mo menteel aan het voorbereiden zijn onder de naam De Groote Duynen op Noord-Beveland. Met zo'n project kun je het hele jaar door men sen naar de provincie trekken." Luit Ezinga, voorzitter van de Kamer van Koophandel en horecaondernemer: „Investe ringen blijven achter en dat baart me buitenge woon veel zorgen. Verder moeten we er als Zee land uit springen, bijvoorbeeld met een initia tief zoals in de stad Luxemburg. Overal wifi, waarom zouden we dat in Zeeland ook niet proberen? Waarom wordt Zeeland niet de duurzaamste provincie op het gebied van re creatie? We doen nog te weinig met water sport. Maar denk ook aan klantvriendelijk on dernemen en dat geldt ook voor de bakker en de groenteboer." Margot Tempelman van het Kenniscentrum Kusttoerisme: „We moeten concepten ontwik kelen waar zowel kleinschalige ondernemers als grote ondernemers wat mee kunnen. Ook het watertoerisme moet een duw in de rug krij gen. Zo zijn we momenteel bezig met een ini tiatief om steden en (jacht)havens met elkaar te verbinden. Verder ligt er in Zeeland een ter rein braak op het gebied van wat je 'vitaliteit' zou kunnen noemen. Projecten in de zorg en weiness, daar kan Zeeland wat mee." Ad Ruitenberg, recreatieondernemer: „Zee land moet gaan voor investeringen, kwaliteit en klantvriendelijkheid. Maar het is ook een feit dat de fysieke ruimte voor ondernemers be perkt is. Er staan mensen te trappelen met nieuwe innovatieve projecten in de recreatie, maar er is geen ruimte voor. Er is wel wat mo gelijk in het achterland, maar daar vragen de meeste recreanten niet om. Je moet ook dur ven saneren, als overheid maar ook als onder nemer. Een soort ruilverkaveling onder recrea- tiebedrijven. Dat alles met als doelstelling kwa liteit Ondernemers zijn bereid daarvoor te in vesteren. En dat geldt ook voor de recreanten. Ik merk dat die best voor kwaliteit willen beta len." man. Gezien het belang van de Oosterschelde verwacht het alge meen bestuur voor de organisatie van het symposium ook de nodige inbreng van LNV. De aankondi ging van de vertegenwoordigster van het ministerie dat in verband met reorganisaties van die kant niet al te veel moet worden ver wacht, schoot andere bestuursle den in het verkeerde keelgat. De verkenning van de situatie rond de zandhonger heeft het NPO-bestuur overtuigd van het feit dat er iets moet gebeuren om de gevolgen te stoppen. Gebeurt er niets, dan verdwijnt het intergetij- dengebied en komt de Oosterschel de er uit te zien als het Veerse Meer, aldus L. de Jong van Rijkswa- fgrptaft Jbij de presentatie van de rapportage. Veel maatregelen zijn in de aanloop al afgevallen, omdat ze te rigoureus (weghalen van de Oosterscheldekering) en te kost baar waren. Wanneer van meer reëele ingrepen wordt uitgegaan dan is dat z'n geld zeker waard., vindt Rijkswaterstaat. Daarbij gaat het om zandsuppletie, geulen plaatselijk opvullen om de stro ming te beïnvloeden, scheldierban- ken aanleggen om afslag te vertra gen, getrapte oeververdediging, en paalhoofden (mogelijk in combina tie met mosselteelt) als golbrekers. De afweging die moet worden ge maakt, is vooral een politieke. De Jong: „Die van de kosten tegen het behoud van een uniek gebied". In het najaar van 2008 wordt bij de Galgeplapt een proef gehouden. GOES - Zeeland zal naar verwach ting slechts marginaal vertegen woordigd zijn bij een mogelijke landelijke scholierenstaking mor gen in Den Haag. Een aantal scho len geeft de leerlingen weliswaar toestemming te gaan, maar stelt strenge voorwaarden. In Zeeuws-Vlaanderen verbiedt al leen het Zeldenrust-Steelantcolle- ge (ZSC) in Terneuzen de staking, omdat de directie er na de eerdere acties deze week de meerwaarde niet van inziet. De drie andere middelbare scholen laten de keuze aan de leerlingen. Voorwaarde is dat ze 18 jaar zijn, of schriftelijke toestemming van hun ouders heb ben én de lessen en de schoolresul taten het toelaten, zegt rector Kees Hoek van het Oostburgse Zwincol lege. De directies van de drie mid delbare scholengemeenschappen op Walcheren hebben een geza menlijke richtlijn opgesteld. Ook daar geldt dat het schoolverzuim alleen mag onder ouderlijke goed keuring. CSW, Nehalennia en Scheldemond adviseren hun leer lingen overigens niet mee te doen. Het Goese Lyceum vindt het wijs eerst de behandeling van de lesu- rennorm in de Tweede Kamer af te wachten. Het Ostrea Lyceum geeft geen toestemming. De Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee laat de keuze aan de leerlingen, mits de actie onder LAKS-vlag gebeurt. COMMENTAAR Zeeland buigt zich met enige regelmaat over de toekomst van het toerisme. Maar de warme aandacht voor deze belangrijke economische poot leidt tot nu toe niet tot buitengewoon frisse ideeën. Ook het actieplan dat de Kamer van Koophandel en de ondernemersorganisaties gisteren presenteerden, blinkt niet uit in wervende kracht. Het motto van het rapport Spiegels voor Succes is vernieuwing. Maar het lijkt meer op 'pakken wat je pakken kan en vergeet daarbij geen enkele doelgroep'. Zeker niet de toerist die luxe wenst. Daarvoor moet wel worden geïnvesteerd. Met dit laatste advies wordt het toch nog de moeite waard. Want Zeeland heeft deze categorie, die geld in het laatje brengt, veel te weinig te bieden. Verder is het rapport zo bleek dat er maar beter geen toeristische stand van kan worden gemaakt. Het publiek zou er waarschijnlijk gapend aan voorbijgaan. Vreemd genoeg hebben de recreatieondernemers volop ideeën voor speerpunten. Een korte inventarisatie: een weinessproject van internationale allure, Zeeland wifi-land, de top in duurzaam toerisme, een ring van steden en havens, zelfs een herverkaveling van de huidige recreatieve ruimte in combinatie met een grootscheepse sanering. Inspiratie genoeg. De sector lijkt echter niet als één man achter zo'n idee te krijgen. Dat is jammer. Want een doorbraak op één van deze terreinen kan een geweldige uitstraling hebben op alle overige toeristische activiteiten. En als de branche echt een vuist maakt, kunnen de lokale overheden en de provincie niet achterblijven. ANTWERPEN - De rechtbank in Ant werpen heeft een 44-jarige schip per uit Terneuzen veroordeeld tot levenslange celstraf voor de moord op Maurits Impe (35) uit het Bel gische Merksem. De man heeft het lichaam van zijn vriend in stukken gezaagd. De jury had weinig tijd nodig om de Terneuzenaar tot levenslang te veroordelen. De man, zijn vrien din en het slachtoffer hadden aan vankelijk een driehoeksverhou ding. De twee mannen kregen ru zie over mogelijk misbruik van het zoontje van de schipper en diens vriendin. Tijdens het vissen zou de man Im pe hebben doodgeslagen. Vervol gens reed hij een week lang met het lichaam rond. Daarna zaagde hij het hoofd en de armen af en dumpte ze in een rivier. Het hoofd is nooit teruggevonden. De romp werd begraven nabij Calais. Toen de armen in Kortrijk kwamen bo vendrijven, bekende de man. Nieuwe kansen voor Zeeuws toerisme Zeeland Vakantieland is in de toekomst niet - langer het domein voor gezinnen met kinderen. De sector recreatie en toerisme moet zich richten op andere doelgroepen en de voorzieningen daaraan aanpassen. Zo blijft het toerisme een belangrijke pijler onder de Zeeuwse economie. aantal buitenlandse gasten in Zeeland (x1000) 800 700 rj tn ro f2 po vo in vo r-. D-- m LD 00 LO 300 200 100 I 6.0 j 6.9 1 6,0 I 5,2 5.8 I 2002 2003 2004 2005 2006 11.78 13.71 12.41 10.81 11.919.0 j 9.7 I 8.7 7.5 I 7.6 I 2002 2003 2004 2005 2006 2002 2003 2004 2005 2006 5-sterrenhotels aantal overnachtingen Nederlanders in Zeeland (x1000) campers aantal overnachtingen buitenlandse aantal vakanties Nederlanders gasten in Zeeland (x1000) 3500 in Zeeland (x1000) 12000 10500 9000 7500 6000 4500 3000 _1 Aandeel Zeeland in NL in 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3