Staten achter natuurherstel 'Die dijk is toch hoog en stevig' Snoetenpoetsers en billendoekjes ramp voor riool Vragen Kamer over treinen in Zeeland Boekje over Standplaats Zeeland PZC Donderdag 29 november 2007 35 Hoop dat Tweede Kamer gedwongen ontpolderen voorkomt. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een meerderheid van Provinciale Staten legt zich neer bij de conclusie van hoogle raar J. Verschuuren, dat herstel van Westerscheldenatuur alleen in of aan de rivier zelf kan gebeuren. Dit bleek gisteren tijdens een extra vergadering van de Statencommis sie Ruimte, Ecologie en Water. Die werd met name door Statenle den van WD en Partij voor Zee land aangegrepen om nog eens een duidelijk 'nee' tegen ontpolde- ring te laten horen. Als laatste Rustig verloop evacuatieoefening wijk Othene in Terneuzen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Jeemig! Wat is dat al lemaal? Wat moet dat met al die camera's? Voor even lijkt een be woonster van de Barneaflat op de Basaltpromenade in de Terneuzen- se wijk Othene wel een filmster, die op een onbewaakt ogenblik wordt gespot door paperazzi. In werkelijkheid is ze een evacué, die zojuist door de politie is gesom meerd haar woning te verlaten in verband met overstromingsgevaar. Net als ongeveer vijfhonderd ande re mensen begeeft zij zich naar de Gereformeerde Kerk aan de rand van de nieuwbouwwijk, waar na een kop koffie en een Zeeuwse bo lus of plak cake een bus wacht om haar naar het opvangcentrum in het provinciaal domein Puyen- broeck in het Vlaamse Wachtebe- ke te brengen. In Othene zijn op noodsignaal aan de Tweede Ka mer, die maandag praat over de Scheldeverdragen (waaronder dat over verdieping en natuurherstel). De commissie zag ervan af hier over nog een brief aan de Kamerle den te sturen. Kees Bierens (WD) hoopte dat de Kamer een eind maakt aan 'de prestigestrijd die gedwongen ont polderen is geworden en recht doet aan de gevoelens die breed in Zeeland leven: geen goede en schaarse landbouwgrond voor ont- poldering'. Hij hoopte dat de Ka mer vasthoudt aan de eigen motie, die onteigening voor natuurherstel afwijst. PvdA'er Peter Holtring herinnerde eraan dat de Staten najaar 2005 de dat moment driehonderd hulpver leners om alle vrijwillige deelne mers te vragen de wijk te verlaten. Politie en leger sporen bewoners op, medische teams staan op de kop van de Reuzenhoeksedijk met een heus 'mobiel ziekenhuisje' klaar om mogelijke slachtoffers eer ste hulp te bieden. De grensoverschrijdende evacuatie oefening Olympic Offspring is rond negen uur in volle gang. Bur gemeester Jan Lonink van Terneu zen en de Zeeuwse commissaris van de koningin Karla Peijs bezoe ken het rampgebied, terwijl wijk bewoners zich laten registreren voor vertrek naar een veilig oord. Op eentje na, die volgens het sce nario met een hoogwerker uit zijn woning zou moeten worden ge haald. „Dat is de eerste ramp, de hoogwerker is niet beschikbaar. Leermomentje", zegt poli- tie-woordvoerder Alwin Don met een knipoog. In het ziekenhuisje laat een slachtoffer zuurstof toedie nen. „Ademt u nog, meneer", opdracht aanvaardden om de regie van het natuurherstel te voeren en daarbij drommels goed wisten dat ontpoldering onvermijdelijk zou zijn. Hij wees erop dat onteigening toen niet volstrekt werd uitgeslo ten (zoals de Tweede Kamer later wel deed). De Staten legden alleen als 'uitgangpositie' de wens tot vrij willige grondverwerving vast. Gert-Jan Minderhoud (PvZ) ver weet de PvdA'er geen rekening te houden met de sindsdien gegroei de weerstand tegen verplichte ont- Een meerderheid in Provinciale Staten aanvaardt dat herstel van Westerscheldenatuur alleen in het gebied zelf kan, maar wel zonder onteigening van gronden. klinkt het. „Nóg wel", volgt het gekscherend. In de kerk komt een nieuw punt ter verbetering aan het licht. Twee Roemenen willen zich laten regis treren, maar de daarvoor benodig de formulieren zijn alleen in het Nederlands opgesteld. Inwoner Pa trick Crotty, van Ierse origine, kampt in de sporthal in Wachtebe- 'Dat is de eerste ramp, de hoogwerker is niet beschikbaar. Leermomentje' ke met hetzelfde euvel. „Ik spreek geen Nederlands, mijn vrouw moest alles invullen. Een paar En gelstalige formulieren zouden daar om handig zijn." Verder is hij vol lof over de organisatie van de oefe ning. Zijn wijkgenoot Eduard Hof man al net zo. „Ik heb er veel be grip voor dat de overheid en hulp diensten eens zoiets met mensen willen oefenen. Da's altijd beter poldering in Zeeland en sprak van 'Stalinistische praktijken'. Gabriël- le van Dinteren (GroenLinks) noemde dat een ongepaste en on fatsoenlijke vergelijking. „Weet u wel hoeveel mensen Stalin doodge maakt heeft?", beet ze het hulp-Statenlid van de PvZ toe. Met uitzondering van de PvZ von den de partijen het rapport-Ver- schuuren acceptabel. Ben Pauwels (CDA) en Bierens riepen de Ka mer op het onderdeel natuurher stel uit het betreffende Scheldever- drag te halen. Volgens de WD'er kan Vlaanderen daar uit oogpunt van goed nabuurschap (die Neder land toont door mee te werken aan de derde verdieping) geen be zwaar tegen hebben. dan droogzwemmen. Hoewel ik mij niet kan voorstellen dat het wa ter ooit daadwerkelijk over de dijk zou komen. Die is veel te hoog en stevig." Waar Hofman bij aan komst in Wachtebeke zijn pas poort moest laten zien, hoefde zijn kennis Henk Alonsius dat niet. Er worden namelijk verschil lende registratiesystemen getest. Na veel vijven en zessen laten ook Othenebewoners Wim.en Corry van den Berge zich in Wachtebeke registreren. „Maar we gaan niet naar binnen. Tijdens een informa tiebijeenkomst werd ons nog ver teld dat onze honden Tom en ler- ry bij de oefening echt niet in een kennel hoefden, maar gewoon mee naar binnen mochten. In de bus was het geen probleem, maar nu blijkt dat ze toch niet in de sporthal mogen. Begrijpelijk, maar jammer. Dit valt ons tegen even te gen. Ik stop ze echt niet in een ken nel, want dan zijn ze een hele avond van slag. We gaan daarom met de eerste bus weer terug." GOES - Rioned, de overkoepelende stichting voor rioolbeheer, heeft gisteren de noodklok geluid over wegwerpdoekjes. Billendoekjes, snoetenpoetsers, vochtig toiletpa pier en dergelijke veroorzaken elk jaar zo'n 30 miljoen euro schade. In Zeeland is volgens Linda van Dijke van waterschap Zeeuwse Ei landen jaarlijks ruim eenderde van de ruim duizend storingen te wij ten aan verstopping door niet in water oplosbare 'handige hulpjes'. „Denk ook aan panty's, tampons, maandverband en Pampers. Die moeten onze medewerkers met de hand uit de roosters of de pomp peuteren." Vooral op de camping kiezen mensen eerder voor het toi let dan voor de afValbak, waar de vuile doekjes thuishoren. Onder druk van het ministerie van Vrom zal de samenstelling van vochtig toiletpapier nu zo wordt veran derd, dat het wél in de wc kan. den haag - De Tweede Kamer wil opheldering van minister Eurlings (CDA, Verkeer en Waterstaat) over de dienstregeling van de NS in Zee land. Vanaf december zouden alle Zeeuwse stations twee keer per uur door een intercity worden aan gedaan. Die oplossing rolde uit de bus nadat de Kamer vorig jaar te hoop liep tegen de dreigende slui ting van de stations in Arnemui- den, Kapelle, Krabbendijke en Ril- land-Bath. De Kamer is nu verrast dat de NS de nieuwe dienstrege ling een jaar willen uitstellen. Op initiatief van SP-Kamerlid Roemer heeft de commissie Verkeer en Wa terstaat Eurlings gisteren opgedra gen vóór de begrotingsbehande ling van volgende week in een brief tekst en uitleg te geven. Roe mer: „Ik heb de minister gevraagd de NS hier op aan te spreken, zo dat de verbeterde dienstregeling zo snel mogelijk in kan gaan." MIDDELBURG - Zeeland ligt - psy chologisch gezien - ver van de Randstad, maar het project Stand plaats Zeeland bracht daarin veran dering. Astronaut Wubbo Ockels en directeur Paul Schnabel van het Sociaal Cultureel Planbureau, brachten een week door in Zee land. Ockels kwam eind maart. Hij liet zien hoe je met vliegers energie kunt opwekken. Schnabel gooide de knuppel in het hoenderhok met de stelling: Met de Zeeuwen gaat het goed; met Zeeland gaat het slecht. Op de website van de PZC, die het project publicitair be geleidde, kwamen duizend reac ties binnen. De reacties en de ver halen van Ockels en Schnabel zijn gebundeld in 'Duurzaam Geluk kig', dat gisteren werd gepresen teerd. Het boekje kost 5 euro en is te koop bij de Drukkerij en de Zeeuwse Bibliotheek. In het 'mobiele ziekenhuis' wordt een 'patiënt' van zuurstof voorzien onder het oog van commissaris van de koningin Karla Peijs. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37