Drie tussenuren Niet recht blijven praten wat krom is Damherten in De Manteling wachten tot de schemering valt 30 Donderdag 29 november 2007 PZC W Pas in januari mogen de jagers het natuurgebied De Manteling in om het aantal damherten wat terug te brengen tot een aanvaardbaar aantal. foto Marijke Folkertsma Jagers verwachten pas resultaat als ze in het natuurgebied mogen. door Emite Calon oostkapelle - Damherten zijn niet achterlijk. Die laten zich niet zomaar afschieten, weet Lo Pol- vliet maar al te goed. De jager uit Koudekerke beschrijft enigszins la chend hoe de dieren bij zonson dergang staan te wachten achter de veilige afrastering van het na tuurgebied De Manteling. Zodra het echt schemert, en ze dus niet meer goed herkenbaar zijn, sprin gen ze over de bedrading en trek ken ze het polderlandschap. De schemering maakt het moeilijk om die dieren af te schieten. Dat schieten mag omdat er in de Man teling te veel damherten leven. De overheid staat toe dat het aantal van 135 terug gebracht wordt tot veertig mannetjes en evenzoveel vrouwtjes. Daarnaast is ook be paald dat er een evenwichtige leef tijdsopbouw moet zijn zodat de ja gers wel heel goed moeten zien welk dier ze voor hun loop krij gen, voor ze daadwerkelijk de trek ker overhalen. Polvliet denkt dat het pas volgend jaar lukt om daadwerkelijk wat te doen aan de damhertenpopulatie. Vanaf januari mag er gejaagd wor den in de Manteling zelf. Dan mo gen de jagers per dag maximaal twee dieren afschieten. Dan zal er met name gejaagd worden op hin den. Want die zijn volgens Polvliet nog slimmer dan de mannetjes. Door hun onstuimigheid en bra voure zijn die bokken wat minder beducht voor potentieel gevaar dan de vrouwelijke damherten. En drachtige herten zijn volgens hem helemaal voorzichtig. Die verlaten het natuurgebied niet. Fractievoorzitter Rene de Visser van de SGP-Christenunie-fractie in de gemeente Veere hoort van boeren en burgers dat er nu echt 1^ Fractie van SCP-Christenunie vindt dat er nu iets gedaan moet worden aan de overlast die damherten veroorzaken op het Walcherse platteland. iets moet gebeuren aan het terug dringen van het aantal damherten. Vandaag gaat hij het college van burgemeester en wethouders vra gen om in actie te komen. Volgens hem dringen de dieren 's avonds en 's nachts steeds verder het Wal cherse platteland op om daar huis te houden. Groentetuinen, rozen struiken, percelen met bieten of wintergerst, ze weten daar wel raad mee. Ook houden ze volgens hem flink huis in boomgaarden. Damherten zijn dol op de schors van fruitbomen en zijn in staat die schors een in paar beten er rond om af te rukken zodat de bomen niet meer kunnen herstellen. Beleidsambtenaar Rene Steijn van de provincie is verbaasd over de vragen van het Veerse raadslid. Volgens hem wordt er sinds enke le jaren echt iets gedaan aan het te grote aantal damherten. Twee jaar geleden bedroeg het aantal nog zo'n 150. Over enkele maanden, als het de jagers lukt om er vol doende af te schieten, lopen er nog 'maar' tachtig in De Mante ling. Discussie op CSW over de uitwerking van de 1040-urennorm. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Eigenlijk heeft Edwin uit Vwo-vijf liever gewoon les, in plaats van uren waarin hij zelfstandig moet werken. „We heb ben uren van 45 minuten gekre gen, in plaats van vijftig. De tijd op school is niet langer geworden, maar ondertussen worden we wel geacht om meer stof te leren. We krijgen het veel drukker." Voor extra lessen is geen geld, zegt direc teur Benedict Hamans van de ha- vo-vwo vestiging van de CSW in Middelburg. „Ik heb daar geen ant woord op." Leerlingen kregen gisteren de kans om met de schoolleiding te discus siëren over de door het ministerie van onderwijs verplichte 1040 lesu ren. Iedere klas mocht twee verte genwoordigers naar de aula sturen. Daar stond Hamans klaar om tekst en uitleg te geven. „Ik hoor graag waar jullie tegenaan lopen", zei hij. En dat was nogal wat. Eén van de manieren waarop de CSW de 1040 uur vult, is met Taak Gericht Onderwijs (TGO). Leerlingen worden geacht - op school - zelfstandig een aantal op drachten te maken. Er zijn wel be geleiders bij die uren, maar dat 1040 uur op de CSW Voor het geven van extra les sen is volgens de directie niet voldoende personeel. Ook is er geen geld om extra mensen aan te nemen. Repetities zijn niet meer tij dens de lessen. Daarvoor zijn speciale uren ingeroosterd. Toe zicht wordt niet langer altijd door een vakdocent uitgeoe fend. Die houdt zo tijd vrij om les te geven. Met Taak Gericht Onderwijs worden verplichte uren gevuld. Leerlingen werken tijdens die uren zelfstandig op school. Ook hier is niet altijd een vak docent aanwezig. Rapportenvergaderingen vin den niet langer onder lestijd plaats. Leerlingen krijgen dus ook geen dagjes vrij meer om dat docenten aan het vergade ren zijn. hoeven geen docenten te zijn die het vak waar leerlingen aan wer ken ook geven. Jan uit de derde vertelt dat zijn klas taken heeft ge kregen die ze een maand geleden ook al hebben gehad. „Als dat zo is", zegt Hamans, „dan durf ik het woord bezigheidstherapie in de mond te nemen. Maar dat moeten we hier in huis oplossen, daar hoefje de straat niet voor op." Daan uit de vierde klas van het vwo klaagt over zijn rooster. „Op maandag heb ik tot het vijfde uur les. Lekker vroeg uit. En dan heb ik het negende uur nog een repeti tie. Dus heb ik drie tussenuren." Ook hij krijgt meteen gelijk van de directeur. „Dit kan niet de bedoe ling zijn, denk ik als ik de roosters 'Dat moeten we in huis oplossen, daar hoeven jullie de straat niet voor op' van sommige leerlingen zie. Daar gaan we de komende tijd naar kij ken." „Waarom mogen we geen huis werk doen bij TGO", vraagt Mark uit havo-vier. De rest van de leer lingen mompelt instemmend. „Omdat wij denken dat die TGO-uren waardevol zijn", ant woordt Hamans. „Jullie geven nu het signaal af of dat wel materiaal is waar de leerling beter van wordt. We zullen met groepjes leerlingen kijken wat waardevol is en wat minder waardevol is." Ivo uit de tweede van het gymna sium heeft nog wel een voorbeeld. „Bij TGO hebben we het vak Ne derlands. Dan krijgen we honderd woorden die we allemaal moeten vervoegen. Die uren moeten nutti ger worden besteed." Sabrina uit vwo-vijf vraagt zich af waarom ze zich op de CSW zo druk maken om al die uren vol te krijgen: het gaat toch om kwaliteit? „Wij zijn de derde beste school van Neder land." De school moest wel, legt Hamans uit, want het ministerie deelt boe tes uit als de urennorm niet wordt gehaald. En dat geld steekt de school liever in onderwijs. Hij ver telt dat de school heeft geprotes teerd, bij de organisatie voor hoger onderwijs en bij kamerleden. „Zonder resultaat." „Misschien", zegt Mark. „Dat wij daarom de straat op moeten." Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg, Burchtstraat 8-10) Middelburg, vd Have Juweliers - Gouddoppertje, Nieuwe Burg 16 Terneuzen. Juwelier Wijffels,Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 Zeldzaam: Schouwenaar keurt openlijk het gedrag van de politie af. door Nadia Berkelder middelburg - Burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg staat bekend als iemand die zelden of nooit openlijk het gedrag van de politie afkeurt. Tot deze week. Schouwenaar bood zijn excuses aan voor het geweld dat de politie afgelopen vrijdag tegen Middel burgse scholieren gebruikte. „Als je meteen kunt zien dat in sommige situaties te veel geweld is gebruikt, kun je daar beter rond voor uitkomen", zegt hij. „Daar heb je geen onderzoek voor nodig. Het heeft geen zin om dat af te wachten als dingen zo evident fout zijn." Schouwenaar beaamt dat hij an ders altijd pal achter het politie korps staat. „Dat moet ook als je korpsbeheerder bent. Dan moet je de politie het voordeel van de twij fel geven. Maar fout is fout. )e moet natuurlijk niet tot in het ab surde blijven recht praten wat krom is. Ik blijf lang achter de poli tie staan en daar moet je ook heel ver in gaan, maar het houdt een keer op." Excuses zijn mooi, vinden de scho lieren, maar zij willen dat actie wordt ondernomen tegen de agen ten. Dat kan pas als er onderzoek is gedaan. „En dat duurt lang, zo gaat dat in Nederland, en dat is ook wel correct. Want er moet we derhoor worden toegepast, men sen moeten bij elkaar worden ge roepen, er moet met mensen wor den gesproken. Als we het zelf had den gedaan, kon het misschien wel sneller, maar dan ben je rech ter in eigen huis en dat is niet wen selijk." Veel mensen hebben zich ver baasd over de televisiebeelden van Schouwenaar die geïnterviewd wordt, met de slaande agenten op de achtergrond. „Sommigen den ken dat je als burgemeester kunt ingrijpen, maar dan moet je wel 1^ Burgemeester Schouwenaar staat normaal pal voor het politiekorps. Nu keurt hij open lijk het geweld van sommige agenten tegen scholieren af. eerst een beeld hebben van wat er aan de hand is en wat eraan voor af is gegaan. Ik heb de comman dant wel gesproken, maar er was echt geen tijd om te overleggen. Als iedereen er tussendoor gaat fietsen, dan weet een diender ook niet meer waar hij aan toe is." Morgen betogen scholieren in Mid delburg waarschijnlijk tegen het politiegeweld. De politie zal niet te rughoudender zijn dan anders, zegt Schouwenaar. Kan de politie het zich nog permitteren om hard in te grijpen? „Als het aan ons ligt, loopt het niet uit de hand natuur lijk. Maar het zou jammer zijn als uitgerekend vrijdag ordeverstorin gen zouden plaatsvinden en we toch gedwongen zijn om op te tre den. Ik hoop dat het goed gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32