'Echte' Rotterdammer zonder Stekelige sehapenvoet 22 Donderdag 29 november 2007 PZC door Puck Kerkhoven Fruit vormt het hoofdingrediënt van de smoothie. foto ANP Wij noemen hem gele stekelzwam, maar de Fransen hebben er een veel poëtischer naam voor: pieds de mouton. Letterlijk vertaald: schapenvoeten. De gele stekelzwam kan ik gelukkig verdragen. In tegenstelling tot veel schimmelige soortgenoten, waarvan ik steevast schele hoofd pijn krijg. De goudoranje cantharel gaat goed en die heerlijke maffe morielje met z'n holle hoed ook. Maar o wee als ik champignons eet, of oesterzwammen of portabello's. Heeft het ermee te maken dat die door mij wel te verdragen soorten geen lamellenstructuur hebben? Of dat ze niet groeien op af val, maar op gezonde bomen? Geen idee. Ik ben blij dat ik ben blijven experimenteren met paddenstoelen. Ze zijn lekker, ze ker in deze tijd van het jaar. Het zijn perfecte vleesvervangers, want ze bevatten veel eiwitten. Ze ruiken heerlijk naar het bos, geven een gerecht veel diepte met hun intense, soms wat peperige smaak en hebben meestal een stevige, vlezige beet. Paddenstoelen worden vaak gedroogd. Dat gaat niet ten koste van de smaak, mits ze voor gebruik rustig in lauw water wor den geweekt. Gooi dat smakelijke weekwater niet weg, maar gebruik het als bouillon om een gerecht of saus aan te lengen. Verse paddenstoelen bestaan voor het grootste deel uit water. Bewaar ze nooit in plastic bij kamertemperatuur, want dan kwijnen ze onder je ogen weg. Eenmaal geoogst, groeien pad denstoelen nog enkele dagen door en dan ademen ze vochtige lucht uit. Bewaar ze het liefst in de koelkast, in een papieren zak die wat vocht kan opnemen. Ze smaken echter het lek kerst als je ze meteen na aankoop verwerkt en eet, bijvoor beeld in paddenstoelenrisotto Paddenstoelen zijn wfewTenspaddenstoelen prima vleesvervangers bakt, weet dat ze enorm slinken. Je hebt een flinke berg nodig om door de vele eiwitten een klein schaaltje gebakken pad denstoelen over te houden. Ze nemen tijdens het bakken de smaken van hun omgeving op, vandaar het advies om ze in roomboter te bakken en er een uitje of teentje knoflook aan toe te voegen. Dat geldt ook voor onze gele stekelstam Hydnum repandum). Hij dankt zijn naam aan de stekelvormige structuur onderaan de hoed. Stel je geen scherpe stekels voor, het zijn eerder dui zenden microscopisch kleine uitstulpingen, vlak naast elkaar. De hoed krult omhoog, is van boven bleekgeel tot beige en kan tot wel 15 centimeter groot worden. Eenmaal gesneden, lijkt zijn voet met veel fantasie een beetje op die van een schaap, hetgeen de Franse bijnaam pied de mouton opleverde. Hij groeit op levend hout in Frankrijk, Por tugal, Spanje en Oost-Europa, maar helaas amper in Nederland. Het heeft dus wei- l zin de bossen in te trek- zoek naar de gele Bovendien staat hij op de rode lijst van uitstervende paddenstoelen. Ga maar naar de markt, naar de betere groenteman of de natuurwinkel. Daar liggen ze nu volop! Risotto met pieds de mouton en erwtjes vegetarisch hoofdgerecht voor 4 personen Benodigdheden: 1 grote ui gesnipperd, 4 eetlepels olijfolie, 400 gram risottorijst, 1 dl droge witte wijn, 1,3 I groente- of kippen bouillon, 300 gram pieds de mouton (paddenstoelen), 1 eetlepel roomboter, 1 teen knoflook, 1 eetlepel gehakte peterselie, halve theelepel tijm, 250 gram doperwtjes, versgemalen peper en zee zout, 4 eetlepels geraspte parmezaanse kaas. p- Bereidingswijze: Verhit olijfolie in grote kookpan, fruit hierin helft van de uisnippers. Voeg droge rijstkorrels toe en bak ze al roerend tot ze doorzichtig glanzen. Voeg witte wijn toe, laat rijstkorrels alle wijn opnemen. Verhit bouillon in een andere pan. Voeg paar soep- opscheplepels bouillon toe aan rijst. Laat al roerende helemaal op nemen door rijst. Voeg steeds opnieuw bouillon toe, regelmatig roeren. Ga zo door tot de rijst beetgaar is, en nog een beetje voch tig (ca. 20 min.). Verwarm ondertussen erwtjes. Reinig paddenstoe len met stukje vochtig keukenpapier en verwijder harde onderkant van steeltje. Snijd in stukjes. Smelt boter in koekenpan, fruit ande re helft van uisnippers, voeg gehakte knoflook en paddenstoelen toe. Bak mooi goudbruin, kruid met peper, zout, tijm en peterse lie. Meng samen met erwtjes voorzichtig door risotto. Roer parme zaanse kaas erdoor en serveer in diepe borden. Tip: ook lekker met gebakken cantharellen! door Jacques Hermus foto GPD Herman den Blijker is, pu blicitair gezien, heet. De Rotterdamse kok, die het aandurfde onder de rook van Amsterdam een ver maard restaurant over te nemen, is met zijn opmerkelijke gestalte en dito sigaar in de mond in korte tijd uitgegroeid tot topkok. Met dank aan de televisie, want programma's als Herrie in de keu ken en Mijn tent is top konden reke nen op een miljoenenpubliek. Zijn ongezouten kritiek op restau rantkoks, in onversneden Rotter damse tongval, ging er bij het pu bliek in als Gods woord in een ouderling. Nu geeft een grote mond en een grote gestalte nog geen garantie dat het hier daadwer kelijk om een topkok gaat, maar Den Blijker is niet zomaar een schreeuwlelijk. Hij heeft wel dege lijk een gedegen restaurantgeschie denis (met ook wat mislukkingen) en hij weet hoe je de ondergewaar deerde longhaas, ook wel bekend als armeluisbiefstuk, tot een lekker nij kan omtoveren. Gezien de populariteit van Den Blijker is het niet verwonderlijk dat er een (tweede) boek van zijn hand komt. Herman heet het boek eenvoudigweg, met als ondertitel Kijken, knijpen, voelen, ruiken, proe ven, koken en eten. Want het boek gaat vooral over echte producten: kneiterverse vis van de Colijns- plaat, lammetjes van Hennie en Jan de Boer uit de kop van Overijs sel, kippen van poelier Van Meel. Daar moet je op een goede manier mee omgaan. Niet tuttig, maar boers en tegelijkertijd liefdevol. „Een lekker gerecht is vooral het moment. Als ik op zee ben om schaal- en schelpdieren te vangen en je haalt opeens zo'n heerlijke, grote oester naar boven, dan slurp je die direct op. Dat is lekker eten." Herman is niet per se een kook boek, hoewel er veel recepten in staan. Het is ook een verhalen boek, waarin Den Blijker rond struint door alle delen van de we reld, op zoek naar lekkernijen. Daarbij horen ook interviews met leveranciers van al dat moois, of bezoekjes aan de beroemdste oes terbars van New York en de markt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22