i 'Mensen aan wie geen behoefte is, slagen niet' 'Dit is geen paradijs, wel een goed land' 'Er is een aantal probleemgevallen dat negatief is voor de beeldvorming van een grote groep' Antropologe Cathelijne Pool PZC Donderdag 29 november 2007 1 5 kope arbeid De cijfers In de eerste negen maanden van dit jaar hebben zich bijna 13.000 Bulgaren, Polen en Roemenen in Nederland gevestigd. Dat is bijna een verdubbeling vergeleken met dezelfde periode in 2006. In ons land staan nu ongeveer 50.000 Polen ingeschreven, bijna 10.000 Roemenen en rond de 8.000 Bulgaren. Dat zijn de officiële cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren presenteerde. Het mi nisterie schat dat dit jaar 100.000 Oost-Europeanen, met name Polen, in Nederland voor korte of langere tijd werkzaam zijn. In 2004 lag dat aantal rond de 70.000. Deze gastarbeiders zijn vooral werkzaam in de bouw en de glas- en tuinbouw. Vergeleken met andere EU-landen trekken er relatief weinig Polen, Roe menen en Bulgaren naar Nederland voor hun zoektocht naar werk. Uit een onderzoek naar arbeidsmigratie tussen 2002 en 2005 blijkt dat Polen vooral naar het Verenigd Koninkrijk en Duitsland trekken. De gaten op de Poolse arbeidsmarkt worden vervol gens opgevuld door Oekraïners. Roe- Immigratie naar Nederland Immigratie van Polen, Roemenen en Bulgaren co I i 9 '05 '06 '07 '05 '06 '07 '05 '06 '07 Polen Roemenen Bulgaren 2007: t/m derde kwartaal infographic: JD bron: CBS meense en Bulgaarse arbeiders heb ben Spanje als favoriet. Sinds 1 mei zijn Polen vrij om in Nederland aan het werk te gaan. Roemenen en Bulga ren moeten een werkvergunning heb ben en mogen alleen aan de slag als de werkgever geen Nederlandse arbei ders kan vinden. Netto-migratie Polen, Roemenen en Bulgaren Netto-migratie het aantal komende minus het aantal vertrekkende buitenlanders per land. Frankrijk en Italië: geen gegevens beschikbaar CO TJ- LO SP O O O r?) o o O r2 CN CN CM Polen Roemenen Bulgaren «B Ver. Koninkrijk vo J Duitsland Ierland Spanje infographic: JD bron: ICMPD Hun auto is al een keer be krast met hakenkruisen. Twee weken later zijn hun Poolse nummerpla ten gejat. Toch laten Marta Zielins- ka (25) en haar man Pawel (26) zich niet uit het veld slaan. „Ik wei ger te geloven dat dit te maken heeft met onze Poolse afkomst", zegt Marta. „Maar sommige vrien den zeggen dat we naïef zijn." Het duo woont en werkt een jaar in Nederland. Ze huren een klein, keurig appartement in Waalwijk. Marta spreekt vloeiend Engels en heeft een baan als planner en pro bleemoplosser bij een logistiek be drijf. Pawel werkt op een fabriek van luchtbehandelingssystemen. „We zijn gekomen vanwege het avontuur", legt Marta uit. „We zijn jong, hebben geen kinderen en willen ontdekken wat West-Euro pa te bieden heeft. Veel Polen gaan naar het Westen om te overle ven. Wij willen ontdekken hoe an dere mensen leven, of het gras hier inderdaad groener is. Of we blijven, weten we nog niet. Maar we gaan niet naar Polen terug." „Nederland is geen paradijs, maar wel een goed land. Het is tolerant, maar tot op zekere hoogte. Men sen zijn open en eerlijk. Er heerst een andere mentaliteit. Polen heeft nog steeds iets van een totali taire staat. De verhoudingen lig gen veel vaster en dat belemmert mensen. Mijn baas laadt bijvoor beeld weieens een truck mee uit. Dat zul je in Polen nooit zien." „Toch is het moeilijk hier een le ven op te bouwen. Met name amb tenaren zijn achterdochtig. Veel mensen denken dat Polen alleen maar drinken en stelen. Mensen pushen je om snel Nederlands te spreken. Ze vergeten dat dat tijd kost. Wij doen een cursus, samen met veel andere Polen, maar Ne derlanders verwachten soms dat je meteen Nederlands spreekt. Neder landers hebben ook een beetje te veel zelfvertrouwen, vinden zich zelf erg goed. Maar wij merken dat ze niet graag praten over dingen die fout gaan. Toen mijn man bij voorbeeld op zijn werk begon over de volleybalwedstrijd waarin Po len van Nederland had gewonnen, gaven ze niet thuis." Marta denkt dat het nog vijf tot tien jaar duurt voordat de welvaart in Polen ongeveer even hoog is als in Nederland. „De helft van de Po len zal dan zeker teruggaan. Polen houden van hun land. Maar als ze hier blijven, passen ze zich aan. Nederlanders zullen het nooit wor den, het zullen mensen blijven die twee culturen mixen. Nederlan ders die bang zijn voor buitenlan ders, zouden zich wat meer Euro peaan moeten voelen. Of, zoals wij, echte wereldburgers." „Nederlanders denken ten onrech te dat wij hun banen inpikken. Maar Nederlanders zijn toch ook in groten getale naar Canada en Australië vertrokken? Juist omdat er daar behoefte aan hen was. Zo is het bij ons nu ook. Aan de ande re kant mogen landen best eisen stellen aan immigranten. Het ver baast ons dat Nederland iedereen uit de EU zomaar accepteert. Waar om zou je niet mogen aangeven aan welke beroepen je wilt? Men sen aan wie geen behoefte is, sla gen waarschijnlijk toch niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15