'De overlast valt meestal onder klein leed' 1 4 j Donderdag 29 november 2007 PZC Niet alleen met niet- Westerse allochtonen hebben we soms moeite, ook de Oost-Europeanen die hierheen komen, werken velen op de zenuwen. Is die angst terecht? door Joost de Poel en Joep Trommelen De Oost-Europeanen komen! Pas op. Voor je het weet nemen ze je baan in, of de huizen waarvoor Ne derlandse jongeren op een wacht lijst staan. Het is een veelgehoorde angst sinds op 1 mei de grenzen werden geopend. Eergisteren bleek uit onderzoek dat 1.800 Roe menen in Nederland crimineel zijn. Het zijn cijfers die ook afstra len op een veel grotere groep Oost-Europese migranten: de Po len. Onterecht meent Piet Emmer, hoogleraar geschiedenis van Euro pese expansie en migratie. „In de historie van Nederland zie je vaker dat er angst optreedt als grote groepen migranten op een land afkomen. Mensen denken al snel: 'wat zal dat nu weer wor den?', maar die angst is veel vaker gebaseerd op mythe dan op werke lijkheid. Wat ook meespeelt bij de huidige angst van sommige Neder landers is het gigantische drama dat zich heeft afgespeeld met Tur ken en Marokkanen. Bij die inte gratie is echt van alles misgegaan." De vergelijking met die groepen gaat echter op vele gebieden mank. „De Polen staan veel dich ter bij onze cultuur en ons geloof Dat maakt integratie een stuk mak kelijker. Ook hebben Polen, een he le geschiedenis van arbeidsmigra tie. Polen zijn gewend in het bui tenland te werken. Dat gebeurde al in de achttiende en negentiende eeuw toen grote groepen naar Duitsland gingen om de oogst bin nen te halen. En wat denk je van de mijnbouw in de vorige eeuw. Pak het telefoonboek van Heerlen of Geleen en je komt heel wat Poolse achternamen tegen." j Ondanks die historie gaat de huidi- ge stroom Oost-Europeanen, voor- 1 al Polen, wel degelijk gepaard met problemen. Minister Donner van 1 Sociale Zaken voelde zich deze i week zelfs genoodzaakt verhalen over een vloedgolf aan Oost-Euro peanen die hier wonen en werken te weerspreken. Volgens hem zijn dat er dit jaar 100.000, een aantal dat gelijk is aan eerdere voorspel- lingen. Ook met de grootste angst - verdringing van Nederlanders op de arbeidsmarkt - zou het mee vallen. De meeste Oost-Europea nen vervullen volgens hem banen waarvoor moeilijk Nederlanders te vinden zijn zoals in de land- en tuinbouw, de transportsector, de vleesverwerking en de bouw. Don ner krijgt steun van Emmer. „Uit onderzoek in de VS bleek dat de Mexicaanse migranten daar vooral de armere bevolking verdringen. In Europa is verdringing niet dui Polen in Nederland. Vanaf linksboven met de klok mee: Poolse schilders knappen een oud huis in Utrecht op. Poolse werknemers kleinbehuisd met het bord op schoot in Zandvoort. Een Poolse uitzendkracht in een tomatenkwekerij. Bloemen verpakken in Aalsmeer. Poolse auto's op een parkeerplaats in Andijk. foto Rob Huibers/Hollandse Hoogte, ANP, Joost van den Broek en Peter Blok delijk. Stel aan Nederlanders de vraag: wat heb je liever? Minder economische groei zónder buiten landse arbeiders of een betere eco nomie mét Polen die af en toe voor strubbelingen zorgen? Die keus is voor velen eenvoudig." Toch wekken 'die strubbelingen' steeds meer ergernis. Bijna weke lijks verschijnen verhalen in de media over hardwerkende Oost- Europeanen die zich in vele mo menten van verveling schuldig ma ken aan drankmisbruik. Vorige week bleek dat Polen illegaal 'on ze' vijvers leegvissen. Een Rotter damse wethouder pleitte al voor een vestigingsverbod in sommige wijken en er is morgen zelfs een 'Polentop' waar minister Donner met de grote steden praat over de vaak beroerde huisvesting. „Er is een aantal probleemgevallen dat negatiefis voor de beeldvor ming van een grote groep", relati- veert antropologe Cathelijne Pool die een proefschrift schrijft over Poolse migratie in Nederland. „Een groot deel van de angst is ge baseerd op onderbuikgevoelens. Ie dereen kent verhalen van mensen die hun auto niet meer kwijt kun nen omdat er veel Poolse auto's op de parkeerplaats staan. Maar men praat elkaar ook na. Het beeld dat ik heb, is dat er wel excessen zijn en enkele 'overlastpunten', maar over het algemeen valt het toch vooral onder 'klein leed'. De zicht baarheid van Polen kan bij men sen al angst oproepen. Bijvoor beeld als een kleine dorpsgemeen schap ineens met 20 procent aan Polen te maken krijgt. Een grote concentratie Polen kan een pro bleem vormen. En ook als je in een flat woont en boven je wonen vijftien Polen, kan dat het woonge not verminderen." Volgens de onderzoekster doet de 'spierballentaal' van enkele politici het beeld van de Polen ook geen goed. „Ik denk dat als deze groep tien jaar geleden was gekomen er toch sprake was geweest van een andere teneur." Antropologe Pool en hoogleraar Emmer schatten in dat, als de Pool se economie blijft aantrekken, veel arbeiders zullen terugkeren en dat de toestroom zal opdrogen. In 2002 bedroeg de werkloosheid in Polen 19,8 procent, dit jaar zo'n 10. Pool: „Polen zijn heel aantrekkelij ke werknemers. Zulk flexibel per soneel is in Nederland bijna niet te krijgen. Maar ik denk dat als het economisch beter gaat in Polen ve len teruggaan. Maar dan moeten daar eerst wel de lonen omhoog." De angst voor goed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14