Tragisch eind aan goede bedoelingen Oprah brengt het 'O-effect' naar presidentsverkiezingen Nazi-archief Holocaust is openbaar inbraakpreventie? m ALULIGHT PZC Donderdag 29 november 2007 13 Politicoloog Herman Lelieveldt beschouwt unieke crisis Vlissingen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen is niet de eerste en zeker ook niet de enige gemeente in Nederland waar een groot project uitmondt in een poli tieke crisis. Toch is het geval-Vlis- singen uitzonderlijk. Dat begint al met het besluit van het college van B en W op 3 juli om twaalf ambtenaren met be taald verlof naar huis te sturen, en vervolgens externe deskundigen van buiten te halen om het werk van die ambtenaren te laten con troleren. Vooral de omvang van de groep trekt landelijk de aandacht. Het is waarschijnlijk uniek in Ne derland dat zoveel ambtenaren te gelijk worden weggestuurd. Er moet dus wel iets heel erg mis zijn, luidt het algemene vermoe den. De verwarring wordt alleen maar groter als de ambtenaren tien da gen later weer welkom terug wor den geheten. Onmiddellijk rijzen bij raadsleden, collega-ambtenaren en burgers kritische vragen. Was het dan wel nodig om ze naar huis te sturen? Of had het college de si tuatie anders - ofwel: beter, zorg vuldiger en menselijker - kunnen aanpakken? Nu zijn in jaren opge bouwde reputaties geschaad en jonge carrières geknakt. Naarmate het conflict tussen de ambtenaren en de leiding (college en gemeentesecretaris/algemeen directeur) zich verhardt, richt de aandacht zich steeds meer op de communicatie en de handelwijze van het gemeentebestuur, en min der op de vraag of de ingreep wel licht terecht was en Vlissingen in derdaad is behoedt voor een ramp. De motie van wantrouwen waar mee de raad het college in novem ber wegstuurt, gaat ook vooral over de verhoudingen tussen de betrokkenen, en niet over de in houd van de problemen. „En dat is nou precies de tragiek van Vlissingen", meent Herman Lelieveldt, politicoloog en werk zaam op de Roosevelt Academy in Middelburg. Als voorschot op het PZC-debat 'Vlissingen, hoe ver der?', op vrijdagavond 30 novem ber in het Arsenaaltheater in Vlis singen, gaat hij in op de tegenstel ling tussen de inhoud en de vorm van de crisis over het Scheldekwar- tier. „Ik zoek even naar de goede kwali ficatie: wrang is namelijk niet het goede woord. Maar tragisch is het wel dat het college is weggestuurd, terwijl het door tijdig ingrijpen mogelijk een kostenoverschrijding heeft voorkomen." In vrijwel alle andere gevallen die Lelieveldt kent waarin gemeenten in de fout gingen met grote bouw projecten, mocht het college blij ven zitten. „Er is alleen beterschap beloofd, maar niemand naar huis gestuurd." Lelieveldt noemt de Betuwelijn, de Stopera en de metrolijn in Arn- terdam en de parkeerkelder in Rot terdam als voorbeelden. „De be stuurders hebben het allemaal overleefd." In Vlissingen niet. „De manier waarop de ambtenaren zijn aange pakt was misschien slecht. Maar in de kern wilde het college een ramp voor de stad voorkomen. Dat de aanpak de doorslag heeft gegeven, vind ik wel zuur." tgV PZC-debat Vlissingen, hoe verder? Vrijdag 30 november, 20.00 - 22.00 uur. Arsenaaltheater Vlissingen. Aan melden via lezersredacteur@pzc.nl Politicoloog Herman Lelieveldt Televisiegodin Winfrey steunt actief kandidaat Barack Obama. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Eén aanbeveling van haar is genoeg om een boek in Amerika tot een bestseller te ma ken. Zal Oprah Winfrey, de konin gin van de talkshows, nu ook de toekomstige president verkopen? Het is een novum: de 'O-factor' in de Amerikaanse verkiezingen. Tele visiegodin Oprah Winfrey gaat zich voor het eerst in haar lange, succesvolle loopbaan bemoeien met de politiek. Zij zal actief cam pagne voeren voor Barack Obama, de belangrijkste tegenstander van Hillary Clinton in het Democrati sche kamp. „Een politieke aardbe ving", oordeelt de columniste A. Stannard van het blad The Hill. „Oprah heeft nog nooit gefaald. Al les wat ze omarmt, wordt een best seller." De concurrenten kijken met jaloe zie naar Obama nu hij de zegen heeft gekregen van de geliefdste te levisiepersoonlijkheid van het land. Oprah, die al twintig jaar een miljoenenpubliek trekt met haar therapeutische talkshows, noemt hem liefkozend 'mijn favo riete kerel'. „Ik geloof in zijn more le autoriteit", zei zij. Daarmee gaf zij hem het keurmerk waar ieder product kan gebruiken: 'Goedge keurd door Oprah'. Doet de mening van sterren er toe? Nee, zo luidt doorgaans het 'Een politieke aardbeving. Alles wat ze omarmt, wordt een bestseller' oordeel. Uit iedere peiling blijkt dat kiezers uiteindelijk hun eigen belangen wegen, niet die van be roemdheden. Voorbeelden van mislukte steunbetuigingen zijn er te over. Bruce Springsteen gaf in 2004 concerten voor 'president' Jo hn Kerry. In 2000 omarmde de ge adoreerde basketballer Michael Jor dan de Democraat Bill Bradley, maar hij kon hem niet naar hei witte Huis brengen. „Maar dit is Oprah", zo luidt het verweer, de vrouw die volksstam men tot tranen weet te roeren, De miljardair heeft ook al aangetoond een enorme invloed te hebben op haar achterban. Als Oprah spreekt, dan luistert Amerika. Oprah heeft vooral invloed op vrouwen en die zullen een door slaggevende rol spelen in deze ver kiezingen. In de Democratische voorverkiezingen is ruim 60 pro cent van de kiezers vrouw. Hillary heeft nu nog de steun van haar seksegenoten, maar dat kan met de aanbeveling van Oprah verande ren. Het kijkcijferkanon communi ceert dagelijks met vrouwen, niel alleen via haar talkshow, maar ook met haar wekelijkse radiouitzen ding en met haar glossy O. De O-factor kan ook een rol spe len bij de Afro-Amerikaanse kie zers. Vooralsnog geniet Hillary het vertrouwen van zwart Amerika. Het is de vraag of dat zo blijft nu Obama de sterkste zwarte vrouw van de VS aan zijn zijde heeft. Vijftig miljoen pagina's over Jodenvervolging in Tweede Wereldoorlog. AMSTERDAM - Vijftig miljoen pagi na's, 25 kilometer informatie over de Holocaust is sinds gisteren be schikbaar voor historici en overle venden. Met de afronding van de ratificering van het verdrag dat de nazi-archieven in het Duitse Bad Arolsen openstelt voor publiek, is een einde gekomen aan zestig jaar van geheimhouding. Dat heeft het uit elf landen be staande bestuur van de Internatio nal Tracing Service (ITS), de afde ling van het Internationale Comité van het Rode Kruis die de opgesla gen archieven beheert, gisteren be kendgemaakt. Griekenland was het laatste land dat het verdrag ondertekende en inleverde bij het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Neder land ratificeerde het verdrag eer der. Paul Shapiro van het Ameri kaanse Holocaust Memorial Mu seum, die zich sinds 2001 heeft in gespannen om de archieven open baar te krijgen, reageerde opge lucht, maar hij zei dat het proces te lang heeft geduurd. Tot op heden werd het archief slechts aangewend voor het opspo ren van familieleden van overle venden en nabestaanden of voor het leveren van bewijslast in rechtszaken. Maar nu krijgen ook historici de kans om te putten uit deze enorme bron van informatie. ITS-directeur Reto Meister zei al leen deze maand al vijftig verzoe ken te hebben ontvangen van on derzoekers die staan te popelen om zich op het archief te storten, dat onder meer de administratie van concentratie- en werkkampen bevat, transportlijsten en lijsten van omgekomenen. De nazi's hiel den alles bij, van het aantal maaltij den waar een dwangarbeider recht op had tot de manier waarop con centratiekampgevangenen aan hun gruwelijke eind kwamen. Toch wordt niet verwacht dat het openstellen van het archief de alge mene kennis over de Holocaust en het nazi-tijdperk, waarschijnlijk de meest bestudeerde periode van de twintigste eeuw, zal vergroten. Wel zullen de vrijgekomen per soonsgegevens en details de on voorstelbare gruwelijkheden min der abstract kunnen maken. Nu 20% KORTING op alle rolluiken GEVELVERFRAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN, GARAGEDEUREN I WIJNGAARDSTRAAT14 4461 DL GOES T 0113 220173 F 0113 223191 INFO@ALULIGHT.NL|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13