Almachtig album Porgy-zoon Kamer kan CBK redden Jeannice Adriaansens wint met De Breij pas in Publiek kan mede bepalen welke korte film prijs op festival Italië maart in Goes nummers Robert Jan Stips speelt PZC Woensdag 28 november 2007 35 Van Waveren biedt petitie aan tegen Haagse bezuiniging. door Ernst jan Rozendaal DEN HAAG - Het lot van het Cen trum voor Beeldende Kunst (CBK) Zeeland ligt in handen van de Tweede Kamer. Minister Plasterk (PvdA, cultuur) wil de geldstroom beeldende kunst en vormgeving aan de pro vincies - in totaal 6,8 miljoen euro - stopzetten. Dat scheelt Zeeland 200.000 euro. Als dat doorgaat, valt de bodem weg onder de finan ciering van het CBK Zeeland in Middelburg. Daarom was gedepu teerde Harry van Waveren (CDA, cultuur) gisteren in Den Haag om namens alle provincies, de Be roepsvereniging van Beeldende Kunstenaars en de Federatie Kunst bemiddeling een petitie aan te bie den aan de Tweede Kamer. Die kan in december, tijdens het debat over de begroting van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen, een stokje steken voor de plannen van Plasterk. De minister onttrekt geld aan de regio voor het verwezenlijken van zijn eigen ambities, namelijk het ondersteunen van internationale toptalenten. Volgens de provincies brengt hij daardoor de centra voor beeldende kunst in de knel. Die spelen onder meer een belangrijke rol bij het ondersteunen van jonge kunstenaars in de regio. Terwijl de provincies de CBK's willen uitbou wen, lijkt Plasterk ze te willen af breken, aldus het aangeboden ma nifest. „We hebben het CBK Zeeland net opgetuigd", verklaart Van Wave ren. „En met goede resultaten. Het zou buitengewoon zonde zijn als we dat niet overeind kunnen hou den." Hij put hoop uit een brief waarin Plasterk aangeeft de centra in Flevoland, Drenthe en Zeeland te willen behouden. Daar hoort dan wel zekerheid bij over het jaar lijkse budget. Dat kan wellicht ook via de subsidie voor de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM), een Zeeuwse instelling die wel op rijksgeld kan rekenen. Als Plasterk toch flink kort op het Zeeuwse budget kan het CBK Zee land waarschijnlijk alleen overle ven door nauwe samenwerking met andere culturele organisaties, aldus Van Waveren. Naast de SBKM valt te denken aan Scoop of de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ). Organist Arno Krijger met Lewinsky Quartet in jazzcafé Terneuzen. door Mischa Beckers terneuzen - Gekscherend noemt men Hammondorganist Arno Krij ger wel een 'zoon van Porgy en Bess'. „Als klein kind liep ik er al rond. Bovendien liet (manager) Maja Lemmen me daar heel vaak spelen toen ik wat ouder was. Ze gooide af en toe de tent door de week speciaal open, zodat ik er sa men met een drummer kon spe len tot in de late uurtjes. Daar lig gen dus mijn roots", aldus Krijger. Vrijdagavond presenteert hij in het Terneuzense jazzcafé de nieu we cd Omnipotent van zijn Lewins ky Quartet. Hij groeide op in Terneuzen. Zijn vader - zelf verwoed Hammondor gel- en jazzgitaarspeler - wakkerde al vroeg de interesse in jazz aan. Nadat Krijger een plaat van Jimmy McGriff hoorde, was hij verkocht en stortte zich op het Hammond orgel. Na een studie aan het Til- burgse conservatorium ging het snel. Diverse cd's met grote arties ten zoals James Scolfield en optre dens volgden onder andere op het North Sea Jazz festival en in de Carnegie Hall in New York. Toch komt Krijger als bezoeker en zeker als artiest met diverse bezettingen regelmatig terug in Porgy en Bess. De keuze om er de nieuwe cd te presenteren was daarom niet moei lijk. Het Lewinsky Quartet staat ga rant voor een stevige groove. Sa men met de combinatie Hammon dorgel en jazz ligt de vergelijking met een pionier als Jimmy Smith voor de hand. „Toch is mijn spel heel anders. Ik probeer een onder deel van de band te zijn. Boven dien speel ik ander repertoire, dat veel meer neigt naar moderne jazz. Daarnaast wil ik vooral mijn eigen kunnen naar voren brengen in plaats van het orgel te profile ren. Ik speel ook met een aange past ('midi-fied') basgeluid. Dat geeft weer specifieke mogelijkhe den en klanken." De piano is wijdverbreid in jazz muziek en de keuze voor Ham mondorgel lijkt minder gangbaar. Toch timmert een nieuwe schare jazzmuzikanten, met goede kennis van andere stromingen zoals funk en soul, aan de weg. Internatio naal gezien is Soulive een goed voorbeeld maar ook Nederland herbergt talenten zoals Carlo de Wijs. „De Nederlandse groepen zitten mij absoluut niet in de weg. Het bestaat prima naast elkaar. Dat komt voornamelijk doordat ik me in het hart van de jazzmuziek be weeg, een plek die doorgaans door pianisten wordt ingenomen." 'Ik wil vooral mijn kunnen naar voren brengen in plaats van het orgel te profileren' Met de huidige bezetting ver scheen in 2004 de cd No clubs in town. Het nieuwe album kreeg de titel Omnipotent (almachtig). Dat schept verwachtingen. Recensies reppen van een groepsgeluid dat duidelijk is uitgekristalliseerd door de vele concerten van de afgelo pen jaren; het is ruiger en kleuri ger geworden. Omnipotent bevat ei gen nummers en slechts één Stan dard: Caravan van Duke Ellington. Gitaarvirtuoos Anton Goudsmit speelt op vier nummers mee. „Vrijdag spelen wij echter met zijn drieën. In deze samenstelling zijn we ook het meest flexibel. Ik ben dan de enige die de harmonieën speelt, zowel bas - op de baspeda- len van het orgel - als akkoorden. Samen met de drummer kunnen we doen wat we willen en dat is li ve heel fijn. Dit doet zeker niks af aan de bijdrage van Anton op de cd. De stukken waarop hij mee speelt zijn speciaal voor hem aan gepast, gearrangeerd. Daarin heeft hij een fantastische prestatie gele verd." Dat Krijger zowel harmonieën (met zijn handen) als bas (met zijn voeten) speelt lost het raadsel op waarom de drie muzikanten zich toch een kwartet noemen. En dat andere raadsel, de naam Le winsky? Die komt inderdaad van de beroemde Monica. Cd-presentatie Lewinsky Quartet, vrijdag 30 november, Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang 21.00 uur. IJZENDIJKE - Jeannice Adriaansens uit IJzendijke en Roeland Vande- briel zijn met hun korte film Zon der jou in de prijzen gevallen op het internationaal filmfestival van Salerno (Italië). Zij wonnen de eer ste medaille in de categorie korte film. Adriaansens studeerde film aan het Sint-Lukas Hoger Instituut voor Beeldende kunsten in Brus sel en volgde daarna de script-edi- toropleiding North By Northwest in Denemarken. Zij werkte voor di verse productiehuizen en omroe pen zoals KRO, VRT en Omroep Zeeland. Nu is ze, behalve regis seur, docent film en video aan de stedelijke academie van Sint Ni klaas en docent scenario aan de ho geschool Gent. Naast haar televisiewerk heeft ze inmiddels dertien korte fictiefilms op haar naam staan. Zonder jou werd vorig jaar augustus opgeno men en ging daarna in première op het internationaal filmfestival in Leuven. GOES - De voorstelling iClaudia van cabaretière Claudia de Breij, die dinsdag 4 december in theater De Mythe in Goes zou worden ge houden, is verplaatst naar woens dag 26 maart 2008. De reden is dat De Breij volop bezig is met de op names van haar nieuwe televisie programma Thank God, it's Friday, dat sinds afgelopen week elke vrij dag wordt uitgezonden. In ver band daarmee heeft zij meerdere voorstellingen van haar theater tournee moeten uitstellen. TERNEUZEN - Toetsenist Robert Jan Stips, vooral bekend van The Nits, treedt komend weekeinde twee keer op in Zeeland: zaterdagavond in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland (20.30 uur) - waar hij inmiddels een vaste gast is - en zondag bij Stichting Roots in Por gy en Bess in Terneuzen (15.30 uur). Het was Stips zelf die recent bij Stichting Roots aanklopte met de vraag of hij een keer in Porgy en Bess mocht spelen. Het optreden in april dit jaar samen met Freek de Jonge was hem zo goed beval len, dat hij graag nog eens naar Ter neuzen wilde afreizen. Stips treedt solo op, met alleen pia no en zang, waarbij hij grasduint in zijn uitgebreide repertoire. Bij zonder is dat het publiek bij beide Zeeuwse optredens de setlist kan bepalen, door op de website van de muzikant (www.stips.net) ver zoeknummers in te dienen. Dat mag van alles zijn, als Stips maar ooit bij het liedje betrokken was. Lewinsky Quartet, met (vlnr) Arno Krijger (Hammondorgel, baspedalen), Pascal Vermeer (drums) en Rolf Delfos (saxofoon). foto Marcel van den Broek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55