Ruiken en voelen in Zeeland Doorgaande trucks uit centra weren Othene-Zuid groeit naar volwassen status Pleister Jongetje botst tegen auto Brandweerposten Zuiddorpe, Sluiskil en Zaamslag blijven open 26 1 Woensdag 28 november 2007 PZC Z Hulst introduceert 'Anti Tomtom routes' in Zeeuws-Vlaanderen. door Frank van Cooten SLUIS/HULST - De gemeenten Sluis en Hulst slaan de handen ineen om doorgaande vrachtwagens uit dorpskernen te weren. Wethouder Carien Bolijn van de gemeente Sluis is 'die stomme Tomtoms' beu. Dit systeem navi geert chauffeurs meestal via de kortste route naar hun eindbestem ming. In de praktijk betekent dat grote trucks door de smalle straat jes in de dorpen. Zo rijden veel zware vrachtwagens van Zeebrugge naar Rotterdam via het centrum van Oostburg in plaats van de rondweg. Bolijn roept de makers van het kaartmate- riaaal op de routes aan te passen en overweegt plaatsing van bor den aan de rand van Oostburg met de tekst 'bestemmingsver keer'. Hulst heeft met name veel last voor doorgaand vrachtverkeer door Kapellebrug en Nieuw-Na- men. „Prima om als kleine ge meenten de krachten te bunde len", zegt wethouder Clen de Kra- pf* Maatregelen zijn nodig om het doorgaande vrachtverkeer uit dorpskernen te weren. De ver keersveiligheid is in het geding, vinden Sluis en Hulst. Bijna 400 woningen klaar in Terneuzense nieuwbouwwijk. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen en directeur jan Sips van Projectontwikkeling Zeeland slaan morgen in het bij zijn van toekomstige bewoners de eerste paal voor 30 nieuwe wonin gen in Othene-Zuid. Projectontwikkeling bouwt in to taal 1.450 woningen in de wijk, waarvan er nu 375 gereed zijn. Met De ochtendkoffie die in het Vlis- singse ziekenhuis werd rondge deeld, was vergezeld van een vro lijk opgetuigd gebakje. Naar de re den van het feestelijk vertoon viel slechts te gissen. „Heeft Vlissingen de strijd om het behoud van een zelfstandig zieken huis gewonnen?", opperde een van de patiënten hoopvol. ker van de gemeente Hulst. De Kraker houdt zich al anderhalf jaar bezig met deze problematiek en introduceerde onlangs in het provinciaal overleg de term 'anti Tomtom route'. „Het zijn met na me Poolse chauffeurs die op zo'n Tomtom rijden. Met vrij simpele maatregelen is het mogelijk 'Anti Tomtom routes' in Zeeuws-Vlaan deren in het leven te roepen. Door het bijvoorbeeld plaatsen van ver wijzingsborden naar routes die wij het meest wenselijk vinden voor het doorgaande vrachtverkeer." De Kraker noemt als voorbeeld het vrachtverkeer vanuit de rand stad op weg naar Zeebrugge. Deze vrachtwagens worden na het verla ten van de Westerscheldetunnel via de N61 in West-Zeeuws-Vlaan- deren naar hun eindbestemming in Zeebrugge geleid. De Kraker wil de bebording richting Brugge bij de tunnel aan Zeeuws-Vlaamse kant omdraaien. „Dan gaat het vrachtverkeer via de tractaatweg en de expresweg naar Zeebrugge. Dat willen we uiteindelijk in over leg met onze Belgische collega's be reiken. Dat zoveel mogelijk door gaand vrachtverkeer de expresweg kiest." De Kraker speelt met zijn pleidooi ook al in op het toene mende vrachtverkeer na de derde verdieping van de Schelde. Meer bedrijven betekent een aanzienlij ke toename van het vrachtverkeer. „Daar moeten we ons goed op voorbereiden." de aanstaande vestiging van een supermarkt en enkele kleinschali ge winkels is ook het voorzienin genniveau afgestemd op de behoef ten van de bewoners. De dertig huizen liggen aan de iacobsschelp en de Tapijtschelp in de nabijheid van de groene, waterrijke omge ving rondom de Zaamkreek. De architectuur van de tien wonin gen van het type Stern aan de Ia cobsschelp past door de statige wit te uitstraling goed in de waterrijke omgeving. De huizen aan de Ta pijtschelp hebben meer een klas sieke boerdetijstijl. De zuster van dienst bracht uit komst: de traktatie was afkomstig van een bedrijf dat een nieuw computersysteem had geïnstal leerd. En omdat de omschakeling met een reeks ongemakken gepaard was gegaan, hadden de patiënten wel een taartje verdiend. Als zoete pleister op de wonde. Ruiken, voelen, horen, proeven en zien. Het kan straks allemaal in de zintuigentuin, onderdeel van het speel- en doepark Croede Podium. door Frank van Cooten "TT e zintuigen gebruik je veelal I onbewust. Ze zijn van grote I invloed op je gevoelswereld f en beïnvloeden je sterk in je doen en laten. Deze tuin ac centueert en stimuleert de zintuig lijke beleving en maakt je daar be wust van. Deze tekst staat straks op het infor matiebord 'Welkom in de zuintui- gentuin' bovenop de bunker. De bunker staat voor het zintuig 'zien'. Logisch, want vanaf deze uitkijkpost ziet de bezoeker de ver schillende tuinkamers, elk aangege ven door een eigen kleur. Iedere kleur staat voor een zintuig. Oran je voor zien, rood voor proeven, blauw voor horen, geel voor rui ken en groen voor voelen. Bezoekers kunnen straks proeven van bosaardbei, braam en fram boos, voelen dood hout met mos begroeiing, ezelsoor, grassen, mos sen en varens, ruiken peterselie, ci troenmelisse, munt en bieslook, en horen het ruisende riet en de xylofoon met gong. In het bos staan houten dierenfigu- ren. Dieren die veel voorkomen in de streek zoals het konijn, de fa- Bij beschikking van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 15 november 2007 is mw. A.B. Sahelan, geboren te Suriname op 11 januari 1961, wonende te 4881 AW Kloetinge, Oostmolenweg 101onder cura tele gesteld met benoeming van mr. B. Kwakkenbos, kantoorhoudende te 4481 AW Kloetinge, Koningin Julianastraat 2 tot curator. TERNEUZEN - Op de Driewegen straat is gistermiddag een to-jarig jongetje uit Terneuzen met zijn fiets tegen een auto gebotst. Een te gemoetkomende auto, bestuurd door een 21-jarige Terneuzense, zag het jongetje niet aankomen en kon niet meer op tijd remmen. Het jongetje raakte gewond aan zijn been. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. zant, de bosduif de uil en de specht. De zintuigentuin is een project van Dethon Groen in Terneuzen. Het sociaal werkvoorzieningschap heeft ervaring met de aanleg van thematuinen. De alzheimertuin van verpleeghuis De Stelle in Oost- burg is hier een goed voorbeeld van. Op dit moment zijn andere tuinen in voorbereiding. Het bureau in een van de werkka mers van Dethon Groen in Terneu zen ligt bezaaid met tekeningen en ontwerpen van de zintuigentuin. Aan de muren hangen ontwerpen van andere tuinen, leroen van der Zee, Hoofd staf en projecten, en medewerker Johnny de Krijger vertellen enthousiast over de opdracht die Dethon on langs van de gemeente Sluis kreeg. Dat gebeurde nadat de Sluise ge meenteraad eind september ak koord ging met een extra krediet van ruim 653.000 euro om Groede Podium, de groene verbinding tus sen het strand en het dorp Groe de, af te ronden. Oud-hoofd Gemeentewerken Wim van der Houwen is als pro jectleider aangesteld. Eerder zei hij zeker te weten dat het project nu echt van de grond komt. Groede Podium moet uitmonden in een prachtig recreatieoord met onder meer een informatie- en doecen- trum, een mobiliteitscentrum waar mensen een fiets kunnen hu ren en een wandelkaart kunnen aanschaffen, een vlonderbos, een waterkamer, een kinderboerderij tje en dus de zintuigentuin. Van der Zee en De Krijger delen College van B en W wil alle kazernes behouden tot na aanleg tunnel. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Alle brandweerpos ten in de gemeente Terneuzen blij ven in elk geval tot na de aanleg van een kanaaltunnel bij Sluiskil gehandhaafd. Het college van bur gemeester en wethouders heeft dat gisteren besloten. De dagelijks bestuurders moesten op aandringen van de gemeente raad hun huiswerk opnieuw doen over de huisvestingplannen voor de Terneuzense pompiers. Hun plan stuitte op veel verzet van brandweerlieden en bewoners, met name omdat de posten in Zintuigentuin De zintuigentuin in doe- en avonturenpark Groede Po dium beslaat tweeduizend vier kante meter. Het bewust maken van je zin tuigen is het thema van deze tuin. Zo kunnen bezoekers braam en framboos proeven, peterse lie, munt en bieslook ruiken en ezelsoor en varens voelen. Het project van Dethon Groen in Terneuzen is onderdeel van een reeks van maatregelen om van Groede Podium een prach tig recreatieoord te maken. De tuin is eind dit jaar klaar. het enthousiasme van Van der Houwen. „Jaren geleden kregen we al de vraag mee te denken over de in richting van Groede Podium. Dat was in het stadium dat het herten park er nog was", blikt Van der Zee terug. „Dat was ook in de tijd dat het plan van een tuin- en land schapsarchitectenbureau op tafel lag. Op dat moment was door ons al een raming gemaakt. Vervolgens is er een heel proces overheen ge gaan en raakte het project bij ons uit beeld. Naar aanleiding van de doorstart onder leiding van Wim van der Houwen en het extra kre diet kregen we de vraag de bele- vingstuin of zintuigentuin te ont werpen. Dat doen we uiteraard graag. Ook omdat we al redelijk wat ervaring hebben met de ont wikkeling van dit soort tuinen voor verschillende doelgroepen." Van der Zee en De Krijger besef fen dat een ontwerp van een al zheimertuin een andere aanpak vergt dan de zintuigentuin in Groede Podium. „Groede Podium is een aanvulling op de toeris tische mogelijkheden van het ge bied. De doelgroep is dus de toe rist. Een vrij brede doelgroep. Dat beseffen we. Daarom zijn er ele menten voor jong en oud." Vooral kinderen leren in de zintui gentuin heel bewust om te gaan met hun zintuigen. Er zullen kin deren zijn, vooral uit de stedelijke gebieden, die voor het eerst riet ho ren ruisen en gaan beseffen dat pe terselie en bieslook echt niet uit een potje komen. De blootgelegde bunker bleek in het ontwerp geen sta-in-de-weg te Zaamslag, Zuiddorpe en Sluiskil zouden worden gesloten. Burgemeester Jan Lonink verraste de gemeenteraadsleden en brand weerlieden gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst over de huisvestingplannen. „Wij zullen de gemeenteraad in januari voor stellen om een nieuwe kazerne te bouwen in de Koegorspolder, maar de gevolgen voor alle huidige posten in de gemeente Terneuzen pas bekijken als de kanaaltunnel in Sluiskil (planning 2013, red.) is aangelegd. Vooralsnog handhaven we dus alle kazernes in de gemeen te Terneuzen", zei Lonink. De financiële consequenties van die herziene visie moeten overi gens nog wel in kaart worden ge bracht. Tip? redactie@pzc.nl Medewerkers van Dethon Groen met de bouwtekening, foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36